1 жовтня у школах на окупованих територіях Донбасу попри бойові дії було розпочато новий навчальний рік – на виконання рішень відповідних виконкомів міських і районних рад, згідно зі статтями Закону України «Про загальну середню освіту». Коротше, все за законом, як треба…
І накази відповідних управлінь та відділів освіти до шкіл надходили, друковані державною мовою, з тризубом, необхідними підписами. Хоча лише за кілька тижнів до цього ті ж таки управління освіти лякали вчителів цілком іншими наказами - з двоголовою куркою на печатках і з факсимільними підписами "міністрів освіти" "ДНР" чи "ЛНР". У таких цидулках ішлося про перепідпорядкування навчальних закладів Донбасу владі сепаратистів, про звільнення всіх, хто не вийде у вересні на роботу і т. ін. Не повелося якось з усім цим... Потім за вказівками райвідділів освіти завучі складали списки учителів з їхніми персональними даними на отримання заробітної платні від "ДНР" чи "ЛНР", погрожували тим, хто на неї не погоджувався, вимагали писати розписки про відмову... З платнею також не дуже добре вийшло через брак у сепаратистів готівкових грошей. Утім, до 2/3 членів педколективу по кожній школі погодилися отримувати платню від "ДНР" чи "ЛНР", що було засвідчено їхніми особистими заявами. Зрештою, замість платні наприкінці вересня бажаючим дали разову "соціальну допомогу" невідомого походження (3 тис. грн. на душу, техперсоналу - 2 тис.). І от, нарешті, "процес пішов"...
"Законні" накази про початок навчального року директорки тицяли до рук недовірливим учителям й охочим з числа батьків, мовляв, подивіться – все як належиться, літерка до літерки. Dura lex, sed lex… Отже, вчителі мусили вийти на роботу (і більшість з них таки вийшли, решта - звільнилися), а батьки – потягнули до школи учнів (останніх виявилося менше третини від звичайної кількості). Нашвидкоруч скоротили кількість класів і тривалість кожного уроку (зі стандартних для старшої школи 45 хвилин до 35), бо ж - війна, переподілили педагогічне навантаження і - навчання почалося... Правда, поки що не зрозуміло, хто платитиме вчителям: чи то "Київ", чи "ДеНееРи" з "еЛеНеРами", чи може Путін? Єдиної думки на це питання серед учителів немає. Час покаже...
Не забарилися і "рекомендації", підготовлені фахівцями Донецького та Луганського обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти, щодо особливостей викладання окремих предметів у поточному навчальному році. Дивовижно те, що рекомендації ці є анонімними і не містять будь-яких реквізитів (назви міністерства або відомства, назви організації чи установи, назви її структурного підрозділу, поштової, телеграфної й електронної адрес, номера телефону, дати, вихідного номера документа, посилання на індекс і дату вхідного документа, назви виду документа, місця укладання або видання, адресата, віз, печаток, підписів, прізвищ і телефонів виконавців тощо).
Жодних, як то кажуть, "кінців"...
Суть "рекомендацій" звелася до того, щоби тишком-нишком, без зайвого, як то кажуть, гвалту "деукраїнізовувати" шкільну освіту в Донбасі. Зробити це пропонується самим учителям, і до того ж - коштом Міністерства освіти і науки України (не секрет, що в сепаратистів бракує грошей на утримання шкіл) і фактично від його імені, адже в тексті "рекомендацій" час від часу даються посилання на відповідні документи з нормативно-правової бази МОН України.
Так, учителям початкової школи, серед іншого, радять (цит. мовою оригіналу)«вместо предмета «Я и Украина» (4 класс) ввести два предмета: «Природоведение» и «Обществоведение». В «Природоведении» убрать тему «Украина – наша Родина» (11 часов).»
При викладанні української літератури вчителів закликають підходити до цього«з позицій розкриття художньої цінності текстів різних жанрів, не акцентуючи уваги на змісті творів, які мають політичний підтекст, замінивши їх на інші, наприклад:
5 клас: замість легенди «Як виникли Карпати» запропонувати учням легенду про Савур-Могилу.
6 клас: із розділу "Пісні літературного походження" бажано вилучити твори націоналістичного спрямування, а саме: пісні-гімни, стрілецькі пісні; години, що вивільняються, використати на пісні літературного походження рідного краю за вибором учителя". 7 клас: замість творів Василя Голобородька "Наша мова", "Ми йдемо" запропонувати 2 інші за вибором учителя. 8 клас: замість твору "Ти ніколи не вмреш, Україно" С. Литвина ознайомитися з поезією В. Черепкова "Донбас" або "Батьківщині"; замість твору "Ой та зажурились стрільці січовії" запропонувати козацьку пісню за вибором учителя; замість поезії В. Сосюри "Любіть Україну!" запропонувати учням вірш В. Сосюри "Донеччино моя!"; замість твору О. Назарука "Роксоляна" запропонувати роман П. Загребельного "Роксолана" ... "9 клас: замість творів Юрія Федьковича запропонувати учням вивчення творчості поета романтика Михайла Петренка. 10 клас: замість творів Василя Стефаника запропонувати учням твори Спиридона Черкасенка про вчительську працю у шахтарському середовищі"... "11 клас: замість поезії П. Тичини "Пам*яті тридцяти" запропонувати один вірш за вибором учителя із зб. "Сонячні кларнети".
При вивченні курсів "Література", "Світова література" вчителям радять "перенести акцент на изучение произведений русской литературы".
Щодо викладання історії: спочатку укладачі "рекомендацій" зазначають, що: «Учебные программы по истории, действующие в 2014-2015 учебном году размещены на сайтеМОН Украины», а потім додають, що:
при викладанні «Вступу до історії» (5 клас) учителям пропонується«наполнить этот курс региональным содержанием»;
курси історії в 7-11 класах варто «изучать последовательно:
- в І-м полугодии изучается полностью курс всемирной истории,
- во ІІ полугодии – курс истории Украины с возможной его заменой другим базовым курсом (дополнительные рекомендации ожидаются)».
При вивченні правознавства у 9 класі вчителям пропонується«урок «Что такое конституция. Как Конституция регулирует жизнь граждан Украины» из раздела 1 «Правила и законы в обществе и твоей жизни», а также раздел 2 «Ты – человек, а значит имеешь права»перенести«на ІІ полугодие. С основами гражданского, семейного, трудового права подростки знакомятся в І полугодии. При этом, учителям права необходимо отслеживать изменения нормативно-правовой базы республики и вносить соответствующие коррективы в содержание курса. В 10-х классах в курсе правоведения в І-м полугодии изучаются общие вопросы теории государства и права (часть І и часть ІІ), а во ІІ полугодии изучаются публичное и частное право с внесёнными изменениями действующего законодательства республики и мировых стандартов в области прав человека и гражданства».
Про яку саме "республіку" йдеться, автори "рекомендацій" не уточнюють, але як можна здогадатися. мовиться не про Україну...
На думку укладачів "рекомендацій", "внеклассная работа в системе
школьного обществоведческого образования должна способствовать: формированию гражданской
идентичности, осознания принадлежности к родной земле, народу; признанию духовного единства
поколений и общности культурного наследия; сохранению памяти о подвиге
народа в Великой Отечественной войне; утверждению чувства
патриотизма, преданности в служении Родине; росту уровня социальной
активности личности; воспитанию качеств личности,
которые способствуют успешной социализации в обществе, решению конфликтов в
соответствии с демократическими принципами на основе общечеловеческих
ценностей; готовности к самостоятельному
жизненному выбору, сосуществованию на основе культурного плюрализма."
Простіше кажучи, "Back in the U.S.S.R.".
Щодо географії укладачі рекомендацій пішли ще далі…«В современных условиях особо актуальным стал краеведческий компонент, охватывающий физическую, экономическую и социальную географии, что необходимо учитывать при планировании курса «География». Поэтому, изучение географии в 8-9-х класах рекомендуется осуществлять по программе «Родной край»…
«Согласно учебным планам на изучение географии в 8-9 классах обведено по 1,5 часа в каждом классе. Это количество часов рекомендуется распределить следующим образом:
- по 1-му часу – изучение курса «Родной край»;
по 0,5 часа – изучение одного из предметов по выбору школы: «Образование для устойчивого развития в действии», «Зеленый пакет», «Решение географических задач», «Город как урбоэкосистема».
Інакше сказати - географію учням окупованого Донбасу не викладатимуть...
Рекомендації щодо викладання алгебри, геометрії, фізики та хімії ще не надійшли, але цілком імовірно, що програми з цих предметів також зазнають корекції.
P.S. Про "пролетарську фізику" чув. І щодо "арійської фізики" також у курсі. Якою ж буде "донбаська фізика"?
вологість:
тиск:
вітер: