Росія обіцяє попрощатися з Європою на
всіх рівнях. На економічному – у відповідь на санкції перенаправити
нафтогазовий експорт в Китай, перейти на рубль і національну платіжну систему.
На політичному – у відповідь на засудження анексії Криму призупинити членство в
ПАРЄ. На культурному – офіційно прописати в державних документах теза «Росія – не
Європа». Про це йдеться в редакційній статті російського видання Ведомости. Є
дивина в діях такого історичного масштабу – вони носять терміновий характер.
Сесія Парламентської асамблеї Ради Європи обговорює питання санкцій відносно РФ і, можливо, позбавлення її права голосу у зв'язку з діями Кремля в українському Криму. «У відповідь на можливе позбавлення повноважень або призупинення права голосу російські парламентарії пригрозили піти самі. Перший заступник голови фракції «Справедливої Росії» Михайло Ємельянов, наприклад, сказав, що Росія стала самостійним центром світового розвитку. Сенатор Ігор Морозов заявив в ефірі «Ехо Москви», що в разі виключення з ПАРЄ Росія може скасувати мораторій на смертну кару, так як він був умовою вступу. Посипалися інші радісні коментарі: мовляв, тоді і Європейський суд з прав людини нам не указ і можна буде нарешті забути про всякі європейські конвенції», – йдеться в статті.
Коментарі російських депутатів символічно дуже важливі, оскільки вони вказують на тенденцію останнього часу – радість від того , що більше не треба вести дискусії з нудними європейцями, вигадувати аргументи для відстоювання своєї точки зору, або просто зберігати обличчя.
«Ми більше не європейці – і можна наплювати на договори, які ми укладали, коли були європейцями», – пишуть Ведомости. Зазвичай такі відмови від суб'єктності для уникнення відповідальності зустрічаються у дітей: вони придумують якогось «іншого хлопчика», який здійснював всі погані вчинки. Цікаво також, що це – дзеркальний варіант «іншого хлопчика», вигаданого Володимиром Путіним для пояснення конфлікту з Україною: там російський президент відмовляв у суб'єктності новому українському уряду, оскільки Росія укладала договори зі старим.
Але потрібно ще пояснити все це і закріпити у свідомості власних громадян. Ймовірно, в цьому має допомогти підготовлений Мінкультом проект Основ державної культурної політики (ОГКП), цитати з якого наводить «Інтерфакс»: «Росія повинна розглядатися як унікальна і самобутня цивілізація, що не відноситься ні до Заходу, ні до Сходу. Коротким формулюванням даної позиції є теза «Росія – не Європа», яка підтверджується всією історією країни і народу». Автори вважають, що єдності суспільства загрожують «чужі цінності», боротися з якими треба єдиною культурною політикою.
Статус документа неясний, на громадське обговорення його обіцяють представити в середині квітня. Але навіщо він потрібен, вже пояснив глава президентської адміністрації Сергій Іванов на засіданні робочої групи з ОГКП: «Останні події на Україні демонструють, до яких тяжких наслідків для державності може призвести відмова від звичних цінностей і спровокований ззовні розкол суспільства. Ми з вами цього допустити не можемо, не маємо права».
вологість:
тиск:
вітер: