Кремль готувався до приєднання Криму
до Росії задовго до самої події, але при цьому не передбачив всі негативні
наслідки. Таку думку висловив у своєму блозі відомий православний місіонер
диякон Андрій Кураєв.
По-перше, на думку Кураєва, приєднавши Крим, Росія втрачає шанси на своє зрощування з континентальною Україною і навіть просто з її індустріальним південним сходом. «У минулі роки тільки ледачий не цитував слова Бжезинського :« Без України Росія перестає бути імперією, з Україною ж, підкупленої, а потім і підпорядкованою, Росія автоматично перетворюється на імперію». Без української індустрії наша сировинна економіка ніяк не може бути самодостатньою, і тому вона потребує з'єднання з чимось більш потужним», – звернув увагу він.
По-друге, попереджає Кураєв, створивши собі ізоляцію на Заході, Росія змушена повернутися на Схід. «Це означає, що ми станемо сателітом Китаю. Причому це не буде рівноправним партнерством. Китайці вмілі і вкрай жорсткі переговорники. Вони будуть диктувати і ціни на нашу сировину і – в ряді випадків – наші зовнішньополітичні дії», – прогнозує він.
По-третє, конфронтація із Заходом означає перехід на мобілізаційний режим життя: і в економіці, і в ідеології. «Право на брехню стає патріотичним обов'язком. Адже не можна ж критикувати уряд своєї країни , якщо йде війна! Стеження, доноси, звільнення, обов'язкові оплески будь-якій дії влади і цькування націонал-зрадників... А потім знову скарги на «витік мізків» і деградацію системи освіти і культури наукового мислення», – вважає Кураєв.
По-четверте, зазначив диякон, неминуча поява візового кордону з Україною укупі з конфронтаційною ідеологічною війною з обох сторін скоротить число традиційних російсько-українських шлюбів, що негативно вплине на стабільність генофонду російського народу.
По-п'яте, наголошує Кураєв, «галицька» ідеологія, яка вбачає в Росії ворога «українства», вже перестає бути дивиною для Києва і сходу України. «На наших очах на почутті образи за Крим може виникнути загальна база почуттів і переконань, по-справжньому здатна об'єднати Захід і Схід України», – стверджує диякон. При цьому, на його думку, західні економічні експерти будуть щиро намагатися врятувати економіку України, і їм це вдасться.
Ще одним важливим пунктом посилення конфронтації між країнами, як вважає Кураєв, стане розміщення в Україні натовської техніки. «Про те, що своїми діями в Криму Москва по суті сама запросила НАТО в Україну, вчора сказав навіть Лукашенко. І тут справа навіть не в тому, чи вступить Україна в НАТО. Можна і не вступаючи в блок розмістити, принаймні, його розвідувальні структури на своїй території», – нагадав він. Більше того, Росія тепер буде змушена вкладати в Крим багато більше коштів, ніж вона платила Україні за оренду Севастополя.
«Різко збільшаться вкладення в сам Чорноморський флот. При тому, що йому вже не судилося зрівнятися навіть з турецьким (з вогневої потужності він зараз мінімум в три рази перевершує ЧФ). Які бойові завдання він може вирішувати, будучи закритим у Чорному морі? Країни НАТО зачепити не можна. А поза НАТО з чорноморських країн до пори до часу залишаються лише Грузія і знову ж Україна. Але від чиєї атаки він може гарантовано захищати узбережжі Криму і Кавказу? У України флоту більше немає. У Грузії його й не було ніколи. А з флотами НАТО ЧФ не впорається», – підкреслив Кураєв.
Крім того, на його думку, будуть переглянуті і відносини між церквами. «УПЦ МП заради свого виживання тепер буде більшим католиком, ніж Папа Римський (в сенсі буде демонструвати свою опозиційність Москві більше, ніж Філарет). Патріарх Кирило, який раніше говорив, що Київ і Україна це його рідний дім, не приїхав в цей будинок, коли в ньому була пожежа. Не було жодного знаку патріаршої приязні, розуміння та солідарності з українською частиною його пастви. Як не було ні слова про засудження антиукраїнського пропагандистського чаду в російських ЗМІ. Навряд чи українці це забудуть».
Диякон Кураєв також підкреслив, що приєднавши Крим, Росія отримала ще одну міжнаціональну проблему – кримськотатарську. «20 років я радів, що хоча б проблему кримських татар Росії вирішувати не треба, що це тепер головний біль Києва. Зараз же ми отримали в складі Росії добре організований і досить злопам'ятний стосовно Росії етнос. Ура?» – пише Кураєв.
Наслідки приєднання Криму до Росії очевидно-сумні. У цьому зв'язку Кураєв задається ще одним питанням: що отримує звичайний житель Тули або Іркутська від приєднання Криму? «Відпочинок там для нього стане дорожчим. Зате інфляція у нього вдома стане сильнішою. Від того, що «захищені права російського населення Криму», його права у себе вдома більш захищеними не стануть. Зате його «російський світ» без України став значно меншим», – відповідає він сам на своє питання.
Нагадаємо, Андрій Кураєв – російський громадський і церковний діяч, письменник, місіонер. Протодиякон Російської православної церкви Московського патріархату, колишній професор Московської духовної семінарії. Старший науковий співробітник катедри філософії релігії та релігієзнавства філософського факультету МДУ. Клірик храму Архангела Михайла в Тропарьові.
вологість:
тиск:
вітер: