Прочитавши 10 серпня панічне повідомлення одного з адекватних депутатів від Удару Сергія Капліна на тему, «мафія Януковича неминуче повернеться у Верховну Раду, адже шансів змінити виборчу систему нуль», виникає запитання, що ж дійсно робити. Якісне оновлення вищого законодавчого органу влади – це одна з головних вимог Революції Гідності. Три так звані демократичні партії мають в парламенті 162 мандати. Тому контрольних пакет в парламенті тримають дві групи із перебіжчиків із ПР- Група Економічного розвитку та Група Суверенної України. Їх лідерів, А.Кінаха та В. Литвина, в ЗМІ часто чомусь часто іменують як не христопродавцями,то принаймні політпроститутами... До речі, на думку багатьох виборців, у подібних не то визначеннях, не то характеристиках, існує раціональне зерно. Членами цих груп є люди - трудоголіки, що одночасно жнивують на двох нивах, економічній та політичній. І ще незрозуміло, на якій з цих нив вони збирають більший врожай. Очевидно, що відмова від мажоритарки відкриває перед багатьма із них дійсно сумну перспективу - шлях до прокурора, а далі вірогідне розміщення у славнозвісній Качанівці, плюс конфіскація непосильною працею нажитих мільйонів чи й мільярдів. Не такі вони вже й наївні, щоб голосуванням підписувати собі вирок.
Один з альтернативних варіантів недопущення « мафії Януковича» в парламент, це включення у виборче законодавство процедури проведення парламентських виборів у два тури. Відповідні норми напевно б заблокували б перемогу бувших Януковців, і депутатські мандати отримали б представники сил Майдану. Єдиний дійсно реальний шлях надовго позбавитися елементів мажоритарки - зафіксувати в оновленій Конституції пропорційну виборчу систему з відкритими списками. В такому випадкові вже жодна ситуативна перемога Східного олігархату не зможе змінити виборчий закон.
З іншої сторони, якщо дивитися реально на речі, то наприклад серед 4-х депутатів мажоритарників від Кіровоградщини, бувших членів фракції Партії Регіонів: В. Грушевського, С. Березкіна, О. Єдіна ,С. Кізьменка - жодного ідейного Януковця не виявлено. Всі вони представники великого капіталу, всі приєдналися до найсильнішого на момент виборів в 2012 році , тобто до Зека Януковича. На другий день після його втечі , перед ними очевидно відкрилось боже одкровення, вони прозріли і моментально перейшли на бік переможного Майдану. Щоб пізніше, вже з табору урядової коаліції, власним голосуванням - не голосуванням, творити всілякі капості як уряду, так і народу України. В. Грушевський- це вже інша історія. Спостерігаючи за повідомленнями ЗМІ Кіровоградщини відразу стає помітно, що теперішні мажоритарними активно готовляться до наступних парламентських виборів. Адже так хочеться знову, бодай ще 5 років, попрацювати на благо простого люду.
Порада персонально для Сергія Капліна - рецепт спасіння від засилля в наступному парламенті «мафії Януковича» на диво простий, це узгодження єдиних кандидатів по мажоритарних округах від Майданівських сил. Тільки не так як було це в 2012 році, коло саме завдяки кандидатам від Удару, які розпорошили голоси опозиції , в Верховну Раду потрапили С .Березкін та О.Єдін. Зрозуміло що нині це нереально, що це фантастика. Зрозуміло, що по виборчих округах на Кіровоградщині будуть представники всіх рейтингових Майданіських сил. І саме це дає шанс наприклад С.Березкіну знову потрапити у парламент, набравши рекордні 12 – 15 % голосів.
Давня приказка « На два хохла – три гетьмана» нині в Україні вже неактуальна,тому що нині в нас «на два демократа – чотири кандидата». Єдиний вихід із даної ситуації – продовження активної самоорганізації громадянського суспільства. Тобто небайдужі українці повинні знову, як в часи Майдану, відкривати власні худесенькі гаманці та фінансувати об’єктивні соціологічні дослідження наприклад по Кіровоградщині, щоб отримати відповідь: хто з демократичних кандидатів в кожному із 5 округів має найбільші шанси стати депутатом. Отримавши потрібну інформацію, потім за допомогою соціальних сітей, ЗМІ, організувати «базар кандидатів». На якому б демократичний виборець наприклад 100-го округу, прихильник О. Ляшка, погоджувався проголосувати за кандидата від Удару, взамін на обіцянку виборців 101 округу голосувати за кандидата від О. Ляшка . Можливо ця ідея на перших погляд фантастична. Та іншого виходу просто немає. Ніколи кандидати від Майдану не домовляться між собою. В результаті їх взаємної конкуренції знову владу в Україні захоплять діячі великого капіталу. Знову всі надії на реформи, а отже і на покращення нашого життя, виявляться марними. Допоможемо «базаром» власним демократичним кандидатам у депутати стати депутатами.
Василь Довганенко.
вологість:
тиск:
вітер: