Цікаве про будівлі Кіровограда до Дня архітектури України

01.07.2013 | 17:35
1972

В Україні в 1995 році встановлено День архітектури України, який відмічається щорічно 1 липня. Цього дня проводиться присудження і вручається Державна премія України в галузі архітектури. 

З нагоди цього свята кореспонденти медіапотралу Акула підготували невелику довідку з історії містобудування Кіровограда, про будівлі, які нас оточують. 

У Кіровограді, зокрема в історичному центрі, частково (у порівнянні з іншими обласними центрами країни доволі непогано) збереглася стара забудова (переважно 2-а пол. XIX століття), в тому числі низка культових споруд, рештки російських укріплень, єврейські квартали тощо. Особливістю Єлисаветграда/Кіровограда є застосування в архітектурі окремих стилів (доволі великого числа), а не пануючого еклектизму, як скажімо в Києві.

Так, з кінця XVIII ст. місто забудовувалось спорудами у стилі класицизму (неокласицизму):палацовий корпус, ансамбль штабу, юнкерського училища та манежу (40-і рр. XIX ст.);присутствені місця (1848—51, арх. В. Верлон, добудовані 1882—1913).

Зразком українського бароко в місті є будівля, в якій зараз міститься академічний український музично-драматичний театр ім. М. Л. Кропивницького (сер. XIX ст.).

Є в місті і споруди т.зв. «єврейського бароко», по суті еклектичні, але з використанням деяких цікавих стилів — так, скажімо, в будівлі сучасної міської лікарні № 3 на вулиці Дворцова використано мавританський стиль. У низці будівель в стилі модерн вдало застосовано мотиви неоросійського («неоруського») стилю.

Наприкінці XIX — на початку ХХ ст.ст. цікавою архітектурною тенденцією у Єлисаветграді стало використання стилю модерн:будівля Пасажу — зараз обласний художній музей, 1887;будинок Барського, збудований у стилі «ранній модерн» у 1885—1905 рр, зараз краєзнавчий музей;будинок поштової контори, зараз офіс дирекції Кіровоградської філії «Укрпошти», кін. XIX ст., з елементами модерну та інші.

Однак у немалому ступені архітектурне обличчя Кіровограда визначали робочі квартали, забудовані спорудами напівбарачного типу. Вулиця Кірова — одна з декількох вулиць історичного центру, що зберегла забудову робітничих кварталів.

За СРСР Кіровоград був забудований багатоповерховими (на той час) адміністративними, громадськими та житловими будинками, серед яких:будинок обкому Компартії України (арх. Л. Дворець, В. Сікорський, 1954);універмаг «Дитячий світ» (арх. А. Сидоренко, 1955);Будинок політосвіти (1972);критий ринок (1972);педагогічний універитет (арх. А. Сидоренко, 1978).

У 1970-х роках значним успіхом місцевих інженерів та будівничих стала реалізація проекту з упорядкування і забудови міської набережної річки Інгул.

Наприкінці 1980-х рр. було розпочато будівництво, а здано в експлуатацію вже за незалежної України (1992 року) готель «Європа», на розі вулиць Велика Перспективна і Єгорова, що відтоді посідає провідне місце в готельному господарстві регіону.


У 2000-х після тривалої економічної кризи в місті знову почали зводити будівлі, переважно бізнесового призначення, також житлові будинки.Архітектори Кіровограда.

Визначними архітекторами-будівничими Єлисаветграда є:Андрій Михайлович Достоєвський (1825—1897) — молодший брат видатного російського письменника Ф. М. Достоєвського, працював міським архітектором Єлисаветграда від жовтня 1849 року до липня 1858 року;Яків Васильович Паученко (1866—1914) — видатний будівничий Єлисаветграда, рідний дядько художника-авангардиста О. О. Осмьоркіна. За його проектами було збудовано лікарню Червоного Хреста Св. Анни, лікувальні Гольденберга (суч. міська лікарня № 3), Вайсенберга, Мейтуса (тепер дитяча музична школа № 1), Міжнародний кредитний банк, Гостинний двір, театр «Ілюзіон» (тепер Кіровоградський облкомплекс), числені приватні будинки, в тому числі і власний будинок митця, в якому зараз розміщений Художньо-меморіальний музей О. О. Осьмьоркіна. У своїй творчості з успіхом поєднував популярний того часу модерн з іншими архітектурними стилями;Олександр Львович Лишневський (1868—1942) — талановитий архітектор (працював у стилях модерн і неокласицизм, відомий, перш за все, будівлями в Санкт-Петербурзі), початковий період самостійної творчості якого припав на роботу міським архітектором Єлисаветграда (від 1895 до 1901 року); тут за його були збудовані ремісничо-грамотне училище, реальне училище, гімназія, відділення банку, ряд особняків і церква.Історико-культурні та культові пам'ятки

До історико-культурних та культових споруд і пам'яток Кіровограда належать:Кафедральний собор Різдва Богородиці (Грецька церква), 1805-12 рр. — кам'яну церкву Пресвятої Володимирської Богородиці було зведено на місці старої дерев'яної. Збереглися давні розписи, реставровані 1905 року, тут також розташовується кам'яна дзвіниця й будинок настоятеля (1812 рік). Собор є єдиною культовою спорудою, яка ніколи не припиняла свою діяльність, навіть за доби СРСР.залишки Єлисаветинської фортеці — окремі будівлі військового поселення, яке дало початок місту: казарми, аптека, канцелярія, лікувальний корпус, житловий будинок, кухня (у теперішній час тут міститься Перша міська лікарня), фортечні вали, спеціально для огляду встановлено тогочасні гармати.комплекс будівель військового містечка (кін. 1840-х — поч. 1850-х років).Спасо-Преображенський собор (пам'ятка архітектури XVIII—XIX ст.ст.) — за СРСР 1965 року в його стінах було відкрито картинну галерею, що власне і врятувало культову споруду від знесення, а з проголошенням незалежності України господарем Спасо-Преображенської церкви 1992 року знову стала релігійна громада УПЦ МП, і відтоді богослужіння в ньому не припиняються. У 1990—2000-х рр. храм не тільки прикрасився зовні, але й став притулком для багатьох святинь.Свято-Покровська церква, 1850—75 роки.Головна синагога, 1853 рік.

Джерело: Вікіпедія
15.01.2021 18:30
Відео з такою назвою набирає популярності в соцмережах останні декілька днів. Чому дика тварина опинилася в місці проживання людей та чи може це нести загрозу?Про це повідомляє "Акула", посилаючись...
15.01.2021 12:30
Після того, як на дорогах області ліквідували наслідки негоди, робітники філій ДП "Кіровоградський облавтодор" взялися за розчистку зупинок.Про це повідомляє "Акула" з посиланням на...
14.01.2021 13:30
Протягом доби, що минула, рятувальники Кіровоградщини 5 разів надавали допомогу водіям автівок, що не могли самотужки подолати проблемні ділянки доріг.Про це повідомляє прес-служба У...
13.01.2021 10:30
Сьогодні, 13 січня, в місті Олександрія Кіровоградської області через погодні ускладнення у ДТП потрапив поліцейський автомобіль.Про це повідомляє "Акула" з посиланням на Фейсбук-сторінку "Майбутня...
31.12.2020 13:00
У Кропивницькій ЗОШ активно тривають ремонтні роботи, інформує "Акула"."Навіть у останні дні року, що минає, у закладі продовжуються роботи по покращенню освітнього середовища. Частково замінено ...
Елеватор КЗК