вибори, люстрація, кандидати, олігархи, очищення

Спочатку «прання», потім вибори

14.10.2014 | 15:09
1059

Чи очистить люстрація округ № 102 від кандидатів з минулого Януковича?

Отже, Президент України Петро Порошенко підписав закон №4359а «Про очищення влади». За словами автора документу – голови Люстраційного комітету Єгора Соболєва, реальний процес очищення влади почнеться за 10 днів. До цього часу Мінюст повинен відкрити майнові реєстри. Головна інтрига постає в запитанні – як змінить люстрація розстановку сил на виборчих округах, та кого можуть не пустити до нового складу Верховної Ради України через заплямоване минуле.

На вихід. Без речей!

Прийнятий Верховною Радою закон №4359а "Про очищення влади" передбачає люстрацію осіб, які займали вищі пости у виконавчій і судовій владі в період президентства Віктора Януковича, силовиків, які керували територіальними органами МВС і СБУ під час Майдану, та інших посадовців, які себе дискредитували.

В той же час, закон не поширюватиметься на людей, що обіймають виборні посади - депутатів, уповноважених з прав людини, суддів Конституційного суду. Люстрації також не підлягає президент України (хоча на Януковича цей закон поширюється).

Саме тому, вважають політологи, колишні можновладці сьогодні масово беруть участь у виборчій кампанії до Верховної Ради. Це для них – останній шанс запобігти люстраційній перевірці, зберегти награбоване та продовжувати безкарно грабувати країну.

Закон передбачає введення в Україні обов'язковості проходження процедури перевірки при призначенні або обранні на посади в органах державної влади, а також осіб, які вже займають ці посади. На думку авторів, цей закон дозволить сформувати апарат управління з осіб, що не скомпрометували себе співучастю в злочинах попередньої політичної системи, а також очистити апарат управління від причетних до злочинів попередньої влади. В тому разі і тої влади, що панувала до проголошення Незалежності України .

Згідно з проектом закону, люстрація вважається не пройденою, якщо:

1) Суб’єкти перевірки займали вищі державні посади виконавчої та судової влади з 25 лютого 2010 по 22 лютого 2014 року;

2)Суб’єкти перевірки займали відповідну посаду в період з 1 грудня 2013 по 22 лютого 2014 року і не були в цей період звільнені за власним бажанням з органів державної влади (також поширюється на керівників територіальних підрозділів МВС і СБУ);

3) Співробітники МВС, прокуратури та СБУ, слідчі органів досудового розслідування, дізнавачі, оперативні працівники, інспектори, які проводили слідчі та оперативні дії щодо учасників акцій громадянського протесту і масових заходів у період з 25 лютого 2010 з 22 лютого 2014;

4) Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, які будь-якими діями або бездіяльністю намагалися перешкодити або перешкоджали реалізації конституційного права громадян України на мирні зібрання;

5) Особи, які співпрацювали зі спецслужбами інших держав як таємні інформатори чи помічники в оперативному отриманні інформації;

6) Особи, які закликали публічно до сепаратизму, порушення територіальної цілісності і суверенітету України, розпалювали міжнаціональну ворожнечу,

Окремим пунктом в законі винесені вимоги щодо люстрації осіб, які обіймали державні посади в часи УРСР, до 19 серпня 1991року, і перебували в лавах Компартії СРСР.

За словами Єгора Соболєва, після підписання закону Президентом, Мінюст має відкрити майнові реєстри. Та якщо суб’єкти люстрації не зможуть пояснити за які гроші були придбані палаци, яхти, літаки, та інша розкіш, останні позбавлятимуться права обіймати державні посади протягом 10 років. А якщо суд визнає їх винними у скоєнні злочинів (в тому разі й стосовно підтримки сепаратизму), майно конфіскуватимуть.

Кандидати теж плачуть

Втім, радіти кандидатам у народні депутати України, та діючим депутатам, що сховалися за недоторканістю, також не слід. Справа в тому, що згідно із законом, організацією перевірки людей, які претендують на обрання, або вже обіймають виборчі посади, займатиметься Центральна виборча комісія. Тобто, ЦВК має повне право люструвати усіх без винятку кандидатів у депутати Верховної Ради, та якщо їхнє минуле підпадатиме під норми закону – знімати з передвиборчої боротьби.

Отже, хто саме з кандидатів у Народні депутати України за мажоритарним округом №102, що на Кіровоградщині, може не пройти люстраційну перевірку, та, як мінімум, на 10 років залишитися осторонь від політичного життя та державної служби?

Під вишкою могутнього брата

Першим потенційним кандидатом на люстрацію, експерти вважають Віктора Бойко. Колишній заступник міністра агропромислової політики та міністр охорони навколишнього середовища в уряді Азарова. Бойко був фігурантом цілої низки гучних скандалів, пов’язаних із розкраданням державного майна на сотні мільярдів гривень.


Віктор Бойко, як «головний еколог» покривав незаконну геодезичну розвідку та інші дослідження на шельфі Чорного моря, що за вказівкою його брата екс-міністра палива та енергетики Юрія Бойка, здійснював «Чорноморнафтогаз».

А якось, коли Бойко був заступником міністра АПК, керівники підприємств, що входили до структури Державного комітету з матеріального резерву, звинуватили нашого «героя» в незаконних діях під час прийняття рішень з кадрових та матеріальних питань. На низці підприємств держрезерву були спроби їх силового захоплення і зміни керівництва, ініційовані Бойко. Крім того, Бойко, зловживаючи своїм службовим становищем, реалізував продукцію держрезерву за заниженими цінами. Зокрема, із запасів держрезерву підприємству «Метал Сервіс» було продано 13 тисяч дизельного палива за ціною 2,160 тисяч гривень за тонну при ринковій ціні у 4 гривні за тонну. При цьому, держкомрезерв закуповував цю продукцію за 3,7 гривень за тонну. Таким чином, лише на одній операції було вкрадено із держбюджету майже 20 мільйонів гривень. Крім того, Бойко спекулював на продажі державних запасів цукру, створюючи штучний дефіцит на ринку.

А ще, Бойко прославився особистою сауною, яку побудував у міністерстві охорони навколишнього середовища. За таке нахабство, до речі, його було виключено із Блоку Литвина.

«Патріот» за гроші мільярдерів

Ще одна потенційна жертва люстрації – Андрій Лаврусь. Людина, яка сьогодні на кожному кроці горлає про необхідність люстрації, та асоціює себе з новим обличчям влади, насправді з 2010 року є депутатом Олександрівської районної ради. За маскою «патріота», на справді Лаврусь ховає обличчя зрадника.

Нещодавно, один з його політичних опонентів Олександр Ковтун, зробив сенсаційну заяву про те, що Лаврусь уникає призову до зони АТО. Нещодавно він отримав повістку з військкомату, проте сховався від призову за недоторканістю кандидата у народні депутати України.

До речі, цей факт не сподобався й колишнім друзям Лавруся, з якими він входив до складу так званого «Кіровоградського Майдану».

Хлопці розповіли про те, що Лаврусь привласнив статус лідера руху та, спекулюючи на цьому, зробив і продовжує будувати власну політичну кар’єру. Активісти повідомили також, що Лаврусь мав тісні стосунки з мільярдером Андрієм Табаловим - генеральним директором та співвласником групи компаній «Формула Смаку», що об'єднує виробників хлібобулочних та кондитерських виробів. Це - шість хлібозаводів у чотирьох областях Центральної України! А Батько Табалова займає 181 місце в рейтингу «Форбс» «200 найзаможніших людей України».

Так ось, за словами активістів, під час Майдану Лаврусь отримав від Табалових звукову апаратуру, за яку він мав відповідати під час проведення мітингів та акцій протесту. Оскільки ж Лаврусь організовував звук, то він і вирішував, хто саме, крім нього, може звернутись до протестувальників. Вийшло так, що політичні амбіції Андрія взяли гору над ним, як революціонером. Слово отримували лише ті, хто не міг би затьмарити новоспеченого молодого «оратора». Таким чином, за словами активістів «Кіровоградського Майдану» попри всі свої заяви, Лаврусь діяв не краще за своїх спонсорів Табалових, та представників начебто ненависного йому «режиму», усуваючи потенційних конкурентів подалі від людей.

Хлопці кажуть також, що й сьогодні передвиборчу кампанію Лавруся фінансують олігархи Табалови.

Може слід зачекати?

Отже, закон про люстрацію прийнятий та підписаний Президентом. Але, чи встигнуть його застосувати до усіх корумпованих посадовців та політиків, які сьогодні знову рвуться до влади? Чи не варто було б перенести вибори до того моменту, коли громада нарешті очистить «Авгієві конюшні» державного управління від сміття, та отримає унікальний шанс сформувати дійсно новий, дійсно народний Вищий законодавчий орган. Який сенс буде в цьому законі, якщо до парламенту знов прийдуть крадії та зрадники України?! Чи не варто було б спочатку позбавити їх такої можливості?

Адже вони навряд чи дозволять державі вистояти у скрутні часи проти зовнішнього агресора, зберегти незалежність та зберегти унікальний шанс на розвиток, заможність, процвітання…

16.02.2016 13:10
 У секретних дoкументах кoлишньoгo Наркoмату oбoрoни СРСР і НКВС ця oперація, прoведена військoвими і чекістами у Іспанії, зберігається під кoдoвoю назвoю «Ікс». Вперше цей термін з’явився у...
14.10.2014 15:09
Чи очистить люстрація округ № 102 від кандидатів з минулого Януковича?Отже, Президент України Петро Порошенко підписав закон №4359а «Про очищення влади». За словами автора документу – голови...
06.09.2013 20:51
Сергій Володимирович Горбовський народився 22 квітня 1979 року в м.Кіровоград.Закінчив Кіровоградський інститут регіонального управління та економіки за спеціальністю економіст.Навчається в...
08.07.2013 17:24
Народився 07.07.1980 р.н, с. Вільне, Кіровоградський район.З 1986 року навчався в Кіровській середній школі 3-го рівня.В 1994 році поступив у Криворізький військовий ліцей.У 1997 році почав...
27.04.2013 16:19
Народився 10 жовтня 1969 року в м. Єнакієво, Донецької обл.Освіта:2000 рік - закінчив історичний факультет Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка;2005 рік -...
Елеватор КЗК