Єдина Країна! Единая Страна!
Твій інформаційний простір
30.04.2023 | 14:17

Фінансова удавка для Росії, або В бій ідуть одні бухгалтери

Фінансова удавка для Росії, або В бій ідуть одні бухгалтери

Останнім часом скептицизм щодо дієвості санкцій США та ЄС проти Росії тільки зростає. Переважна більшість людей вважають такі заходи протидії неефективними. В аналітичній статті Грега Сателла під назвою «Як санкції США проти Росії призведуть до падіння режиму Путіна» на сайті Forbes.com йдеться про те, як насправді санкції США впливають на Росію.

Міністерство фінансів США оголосило про введення нових санкцій проти семи російських чиновників і 17 російських компаній, включаючи Ігоря Сечіна, главу найбільшої нафтової компанії Росії «Роснефть», декілька фінансових організацій і фірм, пов'язаних з енергетичним сектором. Санкції включають заморожування активів, заборону на видачу віз і подальші торговельні обмеження.

Реакцією на перший ряд санкцій проти Росії були глузування з боку російської влади і критика дій адміністрації американського президента. Як могли вплинути обмеження у видачі віз і заморожування активів на самих ярих прихильників Путіна? Які наслідки можуть мати такі санкції для тих, хто нечасто їздить на Захід і не має рахунків в іноземних банках?

Подібні аргументи наводять ті, хто до кінця не розуміє цілей і можливих наслідків, які матимуть такі санкції. Насправді вони є інструментом фінансової війни, який Міністерство фінансів відточує з 11 вересня, і спираються на нове законодавство, наприклад, на статтю 311 Закону про боротьбу з тероризмом у США і правила банківських операцій «знай свого клієнта». Спочатку ці правила створювалися для того, щоб закрити терористам доступ до міжнародної банківської системи. Хуан Зарате, один з творців цих нових технологій, пояснює у своїй книзі «Війна Міністерства фінансів»: «Мета була не в тому, щоб заморозити рахунки в американських банках – хоча це був великий плюс, а в тому, щоб ускладнити доступ до формальної банківської системи тим, хто фінансував терористів. Ми зосередили свою увагу на організаціях та приватних осіб, які фінансували підприємства терористів».

Незабаром нові технології почали дуже вдало використати проти окремих держав, таких як Північна Корея та Іран. А коли США координували свої дії з союзниками, ці технології мали ще більший ефект. Це не означає, втім, що санкції зупинять Путіна, але результатом його дій стануть вічно зростаючі ціни, що підірве його і без того ослаблений режим.

Щоб зрозуміти, як працюють санкції, давайте розглянемо випадок Володимира Якуніна, близького друга Володимира Путіна, президента ВАТ «Російські залізниці». В інтерв'ю газеті Financial Times він сказав: «Я не збираюся подорожувати до Сполучених Штатів. У мене немає рахунків. Так що санкції мені абсолютно не заважають». Навіть якщо припустити, що він сказав правду про рахунки (що викликає сумніви), санкції все одно будуть мати дуже негативні наслідки для нього.

Хоча заморожування рахунків і заборону на видачу візи створюють певні незручності – діти Якуніна живуть за кордоном, але головна сила санкцій в тому, що вони служать свого роду міткою. Можна назвати їх фінансовим еквівалентом прокази, яка відбиває бажання у фінансових установ вести будь-які справи з «поміченим» суб'єктом.

Багато хто не усвідомлюють до кінця, наскільки всюдисуща фінансова система США. Якщо, наприклад, пан Якунін захотів би придбати будиночок для відпочинку в Дубаї  йому потрібно було б заплатити за нього якимось чином. Для того, щоб перевести гроші, йому потрібно буде скористатися послугами банку, і тут він зіткнеться з труднощами. Кожній фінансовій установі необхідно мати зв'язок з банком- кореспондентом у США для того, щоб вести бізнес. Штраф за співпрацю з суб'єктами, «поміченими» Міністерством фінансів США, може бути величезним. Наприклад, банк HSBC був оштрафований на 1,9 млрд. дол. Тому, якщо банк хоче продовжувати вести бізнес у Сполучених Штатах, він підкоряється. Якщо ви потрапляєте в список Мінфіну, вас просто виключають з міжнародної фінансової системи.

Санкції застосовуються не тільки до таких осіб, як Якунін, а й до компаній, які вони контролюють. У його випадку банк «Росія» також потрапив до списку. Тепер цей банк не може вести бізнес з будь-яким іншим банком, який проводить операції в доларах. Він не може співпрацювати з будь-якою організацією, яка веде бізнес в США. Ось чому Visa і MasterCard перестали проводити платежі в Росії.

Нові санкції зав'язали вузол ще тугіше, оскільки вони спрямовані більшою мірою на компанії, які працюють у фінансовій сфері та сфері енергетики. Це означає, що у них буде набагато менше можливостей вести міжнародний бізнес. Санкції Євросоюзу приведуть до ще більш негативних наслідків.

І це ще не все. Так як санкції вводяться поступово, ніхто не знає напевно, хто виявиться наступним у списку. Тому ізоляція російської економіки таким шляхом більш ефективна, ніж ізоляція шляхом застосування традиційних санкцій. Такі санкції спрямовані не на певну діяльність, а на самі фінансові зв'язки.

У Росії вже відчули наслідки. Російські корпорації не можуть пролонгувати свої кредити, вони були змушені скасувати первинні публічні розміщення. З початку кризи уряду Росії довелося скасувати майже всі аукціони облігацій. Відтік капіталу створює додатковий тиск на рубль і збільшує інфляцію. Водночас, кількість інвестицій в країну значно зменшилася, доходи впали.

Враховуючи серйозність загроз для економіки Росії, міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's опустило кредитний рейтинг країни майже до найнижчого рівня, що призведе до подальшого відтоку капіталу. І це тільки початок кризи. Ситуація в Росії буде і далі погіршуватися через політику Путіна.

Хоча патріотичний запал росіян і збільшив рейтинги Володимира Путіна з початку української кризи, навряд чи його вистачить надовго. Наближаються травневі свята, і багатьом росіянам доведеться поміняти свої плани на поїздки в інші країни. Деякі виявлять, що їх кредитні картки не працюють. Поїздки за кордон перестануть бути такими привабливими, коли через всі виникаючі труднощі стане складно насолоджуватися відпочинком.

Коли росіяни повернуться додому, вони зрозуміють, що все стає тільки гірше. У цьому кварталі очікується рецесія російської економіки, чому політика Путіна буде лише сприяти. Незабаром кількість імпортних товарів сильно зменшиться, а соціальні виплати доведеться урізати. Росіяни почнуть згадувати радянські часи.

Протягом кількох наступних років зниження експорту газу до Європи та зміни на нафтовому ринку можуть обійтися Росії в 100 млрд. дол щорічно, що становить 5% ВВП. Путін обіцяв створити нову сильну Росію, яку поважатимуть у світі. Зараз він робить з неї країну-вигнанця.

Що найважливіше, важко собі уявити, як Путін може перемогти. Україна – велика країна, для її окупації знадобляться війська чисельністю в сотні тисяч солдатів. Цього Росія не може собі дозволити ні в військовому, ні в фінансовому плані. Путін може продовжувати загрожувати вторгненням, поки санкції США руйнують економіку Росії, але більше нічого.

Агресивне, авторитарне правління вимагає багато грошей. Необхідно величезне фінансування військової сфери, добре розвинена служба розвідки, багато грошей, витрачених на підкуп чиновників і хороші фінансові виплати народу, щоб зберегти його підтримку.

Володимир Путін – агент КДБ до мозку кісток, а як нещодавно зазначив Девід Пол у своїй статті в газеті Huffington Post, з 70-х років КДБ весь час програє. Він недбало повторює ті ж грубі помилки, які його попередники допускали в Афганістані.

Як це не дивно, але режим «мисливця на тигрів» Путіна може зруйнувати купка бухгалтерів.


03.07.2023 | 07:40 Василь Вишниченко
27.06.2023 | 08:19 Василь Вишниченко
24.06.2023 | 13:17 Василь Вишниченко
21.06.2023 | 17:59 Василь Вишниченко
18.06.2023 | 09:46 Василь Вишниченко

Загрузка...