В Єлисаветграді\Кіровограді:
День народження Миколи І – російського імператора Миколи Павловича Романова (1796-1855) На троні перебував найдовше – 30 років (з 1825). Придушив повстання декабристів. Його царювання – час найвищого розвитку абсолютної монархії в Росії. Єлисаветград відвідував у 1827, 1830, 1842, 1845, 1847 та 1852. Найдовше (сім днів) пробув у Єлисаветграді 1847. Тоді у вересні особисто поклав перший камінь у фундамент палацу та інших будівель Єлисаветградського юнкерського кавалерійського училища. У промові єлисаветградського міського голови О. М. Пашутіна з нагоди 100-річчя від дня народження Миколи І зазначено: „...Высочайшее благоволение императора создало г. Елисаветград, и ему одному он обязан своим современным положением”. Єлисаветградська міська дума клопоталась про спорудження у місті пам’ятника імператору Миколі І (1896), про влаштування на його честь середнього закладу професійної освіти, назвала його іменем бульвар біля кавалерійського училища.
День народження (с. Красногірка Голованівського району) Віктора Олексійовича Бойка, державного діяча. У 1985 закінчив Українську ордена Трудового Червоного Прапора сільськогосподарську академію за фахом інженер-електрик; у 2004 - Національну академію державного управління при Президентові України. Кандидат наук з державного управління (2004). ). З 1988 по 2001 працював на Київському ВО «Агромаш»: інженер відділу головного механіка, заступник начальника відділу матеріально-технічного постачання, заступник генерального директора з комерційних питань, генеральний директор. Був головою Державного комітету України з державного матеріального резерву (2005), заступником Міністра аграрної політики України (2009-2010). Заслужений працівник сільського господарства України (2003). Народний депутат України ІV скликання (2002-2006). З березня 2010 - міністр охорони навколишнього природного середовища України.
В Україні та світі:
День Держави у Литві. 6 липня 1253 р. відбулась коронація Міндаугаса, першого і єдиного в історії Литви короля, який об’єднав литовські землі, створивши Литовську державу. Цього ж дня відбудуться урочистості, присвячені 1000-літтю Литви. У 1009 р. в писемних джерелах (так званих Квідленбургських анналах) вперше згадується Литва. У 2009 р. столиця Литовської Республіки м. Вільнюс була проголошена культурною столицею Європи.
День столиці в Казахстані. 6 липня 1994 р. парламент ухвалив рішення про перенесення столиці республіки з Алма-Ати в Астану. Встановлений указом Президента Н.А. Назарбаєва 10 червня 1998 р. у дні міжнародної презентації м. Астани. На державному рівні відзначається з 2008 р. Місто веде свою історію з 1830 р., коли в урочищі Караоткель почалось будівництво фортеці Акмола. Нині це сучасна столиця, в якій проживає близько 700 тис. осіб. У 1999 р. за рішенням ЮНЕСКО Астана була удостоєна звання "Місто Світу".
Національне свято Союзу Коморських Островів – День проголошення незалежності (1975). Країна здобула незалежність від Франції.
Національне свято Республіки Малаві – День Незалежності (1964). Країна здобула незалежність від Великобританії.
День пам’яті Яна Гуса у Чехії. Ян Гус – чеський мислитель, ідейний натхненник національно-визвольного руху в Чехії, видатний діяч Реформації.
Православне свято на честь Володимирської ікони Божої Матері. Відзначається в пам’ять про порятунок від нашестя хана Ахмата (Москва, 1480).
Свято Сан-Фермін в Іспанії – найпопулярніша в країні фієста (триває з 6 по 14 липня), що приваблює до столиці Наварри – м. Памплони – величезну кількість туристів. Однією з головних подій цього свята є "енсьєрро" – ризиковані перегони добровольців вузькою дорогою попереду бичків, яких рано-вранці гонять на Пласа де Торос, де вечорами відбуваються кориди.
День поцілунків. Свято вигадали у США і Великобританії, а двадцять років тому було зроблений всесвітнім за ініціативою ООН. У багатьох країнах цього дня проводяться конкурси поцілунків. Зокрема, в 1990 році американець з Міннесоти перецілував 8001 осіб за 8 годин. Таким чином, він умудрявся цілувати нову людину через кожні 3,6 секунди. Перший поцілунок на екрані: 1896 рік - його відобразили Мей Ірвін і Джон С. Рає в 30-секундному ролику Томаса Едісона під назвою "Поцілунок". Найбільш насичений поцілунками фільм: "Дон Жуан" (1926 р., компанія "Уорнер Бразерс"). У ньому нарахували 191 поцілунок. Найдовший поцілунок в історії кіно: Реджіс Тумі і Джейн Ваймен цілувалися впродовж 185 секунд у фільмі "You're in the Army Now" ("Ти зараз в армії", 1940 р.), що займає 4% всієї тривалості фільму.
Православні іменинники: Агрипина, Антон, Артемій (Артем), Герман, Федір.
Католицькі іменинники: Домініка, Люція, Тереза.
Події дня:
969 – завойовники Єгипту Фатіміди (династія арабських халіфів-шиїтів) заснували нову столицю держави – місто Ель-Кахіра ("Непереможний"), яке стало сучасним Каїром.
1189 – Річард І Плантагенет, відомий як Річард Лев'яче Серце, після смерті свого батька Генріха ІІ де-факто став королем Англії (офіційна коронація відбулася 3 вересня).
1253 – від імені Папи Римського коронований литовський вождь Міндовг (Міндаугас), перший та єдиний в історії Литви король, який об'єднав литовські землі і прихопив частину сусідніх.
1415 – був засуджений церковним собором як "єретик" і спалений Ян Гус, чеський мислитель, ідейний натхненник національно-визвольного руху в Чехії, видатний діяч Реформації. Щороку 6 липня по всій Чехії запалюють багаття в знак пам’яті про свого співвітчизника. Ян Гус був проповідником у Віфлеємській каплиці у Празі, згодом ректором Празького університету. Боровся проти Риму та німецького засилля. Намагався створити незалежну національну церкву. Його примушували зректися свого вчення, на що він відповів: "Ніколи! Спасіння стількох душ народу для мене вартує більше, ніж моє тіло". Смерть Гуса призвела до тривалих гуситських воєн. В Чехії з 1989 р. (після "оксамитової революції") цей день є вихідним.
1439 – візантійський імператор Іван VIII Палеолог у Флоренції прихилив коліно перед Папою Римським Євгеном IV на підтвердження унії, якою попереднього дня була створена греко-католицька церква. Але зрештою ця церковна спілка так і не була реалізована.
1483 – у Вестмінстерському абатстві коронований Річард III Англійський – останній король Англії з династії Плантагенетів.
1495 – у битві на перевалі Форново (Апенніни) військо французького короля Карла VIII прорвалося крізь значно численніші загони Венеціанської ліги і відступило до Франції.
1535 – було страчено Томаса Мора, англійського гуманіста, державного діяча, Канцлера Англії у 1529-1532 рр., одного з основоположників утопічного соціалізму. Великий гуманіст загинув на пласі. Він відмовився визнати Генріха VІІІ главою новоствореної англіканської церкви і за свою строптивість був звинувачений у державній зраді. Мору вдалося зробити гарну політичну кар’єру, хоча він мріяв присвятити своє життя церкві (хотів стати монахом). Мор мав гарне почуття гумору та самоіронії. Підійшовши до ешафоту, він попросив коменданта: "Прошу, допоможіть мені піднятися вгору, а зійти я спробую як-небудь і сам". Катові Мор сказав: "Шия у мене надто куца, цілься гарненько, аби не зганьбитися". А коли поклав голову на колоду, додав: "Зачекай трохи, дай мені прибрати бороду, адже вона не скоїла ніякої зради". Мору було 57 років. З приводу своєї "Утопії" (на яку Еразм Роттердамський, друг Т. Мора, одразу ж зреагував "Похвалою Глупоті" ("глупота" грецькою – moria) Томас Мор якось сумно зауважив: "Я радше прагну цього, аніж очікую". У 1935 р. Католицька церква канонізувала Томаса Мора; у 2002 р. – проголосила його "верховним покровителем" усіх політиків і державних діячів світу.
1661 – засновано місто Іркутськ.
1710 – у Мейсені (Саксонія) у замку Альбрехтсбург була створена перша в Європі порцелянова мануфактура – Мейсенський фарфор.
1785 – Конгрес США затвердив слово "долар" як назву національної валюти. "Долар" походить від слова "Йоахімсталер", назви монети XVI століття, яку чеканили біля срібної копальні в Йоахімсталі, на території сучасної Чехії. "Йоахімсталь" значить "діл (долина) Йоахіма". З часом "Йоахімсталер" скоротили до "талера", а датчани перетворили це слово в "далер". Англійці перетворили його в більш благозвучне для них слово "долар". Словом "талер" або "долар" називали різні монети в різні часи. Слово "бакс" або "бакси" походить від англійського слова "бакскін" – шкіра самця оленя. Ці шкури були одним з головних предметів торгівлі з індіанцями. Індіанець приїжджав до поселень білих, щоб обміняти шкури на необхідні йому речі (рушниці, патрони, сіль, інструменти, "вогняну воду" тощо), і білий торговець казав: "Це тобі коштуватиме три бакси", тобто три шкіри оленя. Пізніше слово стали використовувати як сленгову назву долара. Інша версія пов'язує слово "бакс" з англійським "sawbuck" – козла для пиляння дров, на яку була схожа велика римська цифра X, зображена на зворотній стороні першої 10-доларової купюри випуску 1861 року.
1789 – французькі Національні збори проголосили себе Установчими зборами і заявили про суверенність народу відносно влади короля.
1809 – Наполеон розбив австрійську армію ерцгерцога Карла у битві при Ваграмі (неподалік Відня).
Бій тривав із 6 липня.
1854 – у Джексоні (штат Мічиган) відбувся перший з'їзд Республіканської партії США.
1863 – засновано найбільший банк Франції Credit Lyonnais.
1880 – день взяття Бастилії – 14 липня – оголошений у Франції національним святом.
1885 – французький учений Луї Пастер успішно випробував вакцину проти сказу на хлопчикові, якого вкусив скажений собака. 9-річний Жозеф Мейстер був першою людиною, що вижила після зараження сказом, і на все життя зберіг вдячність своєму рятівникові, до смерті пропрацювавши сторожем в Інституті Пастера і доглядаючи могилу вченого. Після вторгнення гітлерівських військ до Франції 1940 року Мейстер наклав на себе руки, аби не дозволити нацистам осквернити могилу Пастера.
1905 – правоохоронні служби Америки та Європи вперше обмінялися відбитками пальців підозрюваного у злочинах.
1917 – уряд князя Львова віддав наказ про арешт Леніна і Зіновьєва, оголошених головними заколотниками безладь. Ленін і Зінов’єв разом переховувалися в Розливі. Згодом сталінська історіографія "вивела" із знаменитого куреня Зінов’єва, залишивши вождя світового пролетаріату на самоті.
1918 – у Москві ліві есери підняли збройне повстання проти більшовиків. Почалося з того, що два чекісти з мандатом Дзержинського – Яків Блюмкін і Микола Андрєєв – пройшли у посольство Німеччини і вбили посла графа Мірбаха. Есери зайняли Трьохсвятительський провулок, телефонну станцію і телеграф, заарештували Фелікса Дзержинського та інших більшовиків, обстріляли з гармат Кремль та розіслали телеграми із закликом до повстання. Придушенням заколоту керував особисто Ленін. До другої години дня 7 липня заколот був ліквідований. Рішенням 5-го Всеросійського з'їзду рад, який проходив у ті дні, всі члени лівоесерівської партії були виключені з органів радянської влади.
1918 – на засіданні Всеукраїнського православного церковного собору в Києві виступив гетьман Павло Скоропадський. Він рішуче висловився за самостійну автокефальну українську церкву, підкресливши, що "державні справи вимагають, аби всі церковні справи вирішувалися тут, на Україні".
1919 – британський дирижабль R-34 приземлився у Нью-Йорку, ставши першим повітряним судном, яке успішно перетнуло Атлантичний океан.
1921 – частини Червоної армії, Народно-революційної армії Далекосхідної республіки під керівництвом Блюхера спільно з Монгольською народною армією під керівництвом Сухе-Батора розгромили білогвардійські частини барона Унгерна і звільнили столицю Монголії Ургу (нині Улан-Батор).
1923 – набула чинності Конституція СРСР (договір про створення СРСР).
1923 - на вимогу представництва УСРР ліквідовано надзвичайну дипломатичну місію УНР у Празі.
1923 - у Сіднеї (Австралія) з ініціативи української громади поставлено пам’ятник Тарасу Шевченку.
1926 – у СРСР відкрита перша електрифікована лінія залізниці (Баку – Сабунчі).
1927 – на озброєння Червоної армії прийнято танк Т-16 під маркою МС-1 – перший танк масового виробництва.
1936 – на параді фізкультурників у Москві вперше з'явилося гасло "Спасибі товаришу Сталіну за наше щасливе дитинство".
1940 – французький воєнний суд у Тулузі заочно засудив до чотирьох років ув'язнення лідера Опору генерала Шарля де Голля.
1942 – німецькі війська захопили плацдарм на лівому березі Дону й значну частину Воронежа.
1942 – рейхскомісар України Еріх Кох видав розпорядження про заборону службовцям цивільних установ рейхскомісаріату "Україна" відвідувати будь-які культурні заходи, організаторами яких є українці.
1945 – у Берліні пройшов парад країн-союзниць – переможців у Другій світовій війні.
1945 – Нікарагуа стало першою у світі країною, яка ратифікувала Хартію ООН.
1947 – в Іспанії ухвалено закон про наступність влади, за яким після смерті генерала Франко у країні повинна бути відновлена монархія
1950 – НДР та Польща підписали в Згожельці договір, за яким кордон між двома державами встановлювався по лінії Одер – Нейсе. ФРН визнала непорушність цього кордону лише 1970 р.
1952 – у Лондоні востаннє проїхав трамвай.
1954 – майбутня зірка світового рок-н-ролу Елвіс Преслі на студії Sun Records у Мемфісі записав свій перший сингл "Все гаразд, мамо".
1964 – проголошена незалежність Малаві (від Великої Британії).
1966 – Малаві стає республікою, Гастінгс Банда проголошений довічним президентом.
1966 – у центрі Ханоя вулицями провели полонених американських льотчиків.
1969 – у Ташкенті відбулася демонстрація кримських татар з вимогою звільнити відомого українського правозахисника генерала Петра Григоренка з ув’язнення.
1971 – Помер Луї Армстронг, видатний американський джазовий музикант і співак.
1976 – на озброєння Радянської армії був прийнятий перший у світі серійний танк Т-80 з основною силовою установкою на базі газотурбінного двигуна.
1979 – у СРСР було здійснено перший запуск на геостаціонарну орбіту супутника зв’язку "Горизонт".
1987 – пройшла демонстрація кримських татар у Москві на Червоній площі поблизу Мавзолею В.І. Леніна під гаслом "Поверніть наш народ на Батьківщину!".
1990 – президент Буш (старший) на нараді голів держав і урядів країн – членів НАТО в Лондоні заявив, що НАТО більше не є загрозою для Радянського Союзу. Генеральний секретар НАТО Манфред Вернер афористично запевнив: "Холодна війна" вже належить історії".
1992 – держави СНД підписали Угоду "Про засоби систем попередження про ракетний напад і контроль космічного простору". Указом Президента України від 13 серпня 2008 року дія Угоди припинена.
1996 – у столиці Азербайджану була введена в дію 320-метрова телевежа – найвисотніша споруда в Баку.
1997 – парламент Казахстану переніс столицю з Алма-Ати в Акмолу.
Цього дня народились:
1739 – Жорж Жакоб, французький мебляр, глава сім’ї відомих французьких майстрів художніх меблів, засновник відомої меблевої фірми, що прославилась своїми меблями в стилі ампір для палаців Наполеона І. Спочатку Жорж Жакоб не уникнув наслідування роботам славетного паризького мебляра А. Ш. Буля (особистий мебляр Людовіка ХІV), але на початок 1780-х років Жакобу вдалося створити свій, сповнений строгої грації тип меблів в стилі класицизму (різьблені з позолотою, згодом – з полірованого червоного дерева і позолоченої бронзи з античними мотивами), які він постачав до багатьох французьких і європейських палаців. Працював майстер також і за ескізами Ж. Л. Давіда (створив меблі для майстерні живописця), П. Фонтена (умеблював зал засідань Конвенту в паризькому палаці Тюїльрі). З середини ХІХ ст. під "стилем жакоб" мають на увазі меблі червоного дерева з наклеєними рифленими смужками латуні, що виготовлялися в майстерні Жоржа Альфонса Жакоба (внук Жоржа Жакоба). Помер знаменитий мебляр у 1814 році, 6 липня, в день свого 75-річчя.
1747 – Джон Джонс (Пол), визначний американський моряк, який здобув першу перемогу американців над військовим кораблем британського флоту – шлюпом "Дрейк". Він єдиний із моряків, які брали участь у Війні за незалежність, був нагороджений золотою медаллю Конгресу. Джонс також перебував на російській службі в ранзі контр-адмірала й адмірала (перший американський адмірал), відзначився в боях із турецьким флотом біля Очакова.
1766 – Александер Уїлсон, шотландський орнітолог – батько американської орнітології, поет.
1781 – Стамфорд Раффлз, англійський колоніальний діяч – засновник міста Сінгапур. Натураліст-дослідник (з його ініціативи створили Лондонський зоопарк, одна з найбільших квіток у світі – рафлезія – названа на його честь Раффлза).
1785 – Вільям Гукер, англійський ботанік, перший директор Королівських ботанічних Садів, автор робіт із флори Англії, Африки, Америки.
1818 — Адольф Андерсен, німецький шахіст (після перемоги на першою міжнародному турнірі у Лондоні 1851 р. вважався найсильнішим шахістом світу).
1832 — Максиміліан (Фердинанд Максиміліан Йосиф Австрійський), австрійський ерцгерцог, брат імператора Франца-Йосифа I, мексиканський імператор. Після евакуації французьких загарбників із Мексики зазнав поразки у війні проти законного президента Мексики Хуареса Гарсії й був розстріляний.
1851 – Іван Іванович Левинський, український архітектор. Жив і працював у Львові. Споруди в стилі українського модерну: будинок товариства "Дністер" (1905, тепер 7-а поліклініка, у співавторстві), академічний дім (тепер гуртожиток поліграфічного інституту), будинки бурси Українського педагогічного товариства (1906-1908, тепер головний корпус лісотехнічного інституту, у співавторстві), музичного інституту (1916, тепер музичне училище), всі – у Львові.
1851 – Янка Лучина (Неслуховський Іван Луціанович), білоруський поет. Писав білоруською, російською і польською мовами. Збирав білоруський фольклор. Вітаючи гастролі в Мінську української театральних труп, зокрема трупи Михайла Старицького, 1887 р. написав вірші "Всій трупі добродія Старицького білоруське слово" та "Добродію артисту Маньку". Вірші Янки Лучини вперше українською мовою з’явилися 1909 р. у книзі "Білоруси" Івана Крип’якевича.
1859 – Карл Густав Вернер фон Гейденстам, шведський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури (1916). Автор літературного маніфесту неоромантизму "Ренесанс" (1889), поетичної збірки "Паломництво і роки мандрів", роману "Ганс Алієнсус", оповідань історико-патріотичного циклу "Воїни Карла ХІІ".
1860 – Ян (Іван) Михайлович Грейм, український живописець і графік. Народився в Кам’янці-Подільському. Навчався в академіях мистецтв Петербурга та Мюнхена. Є автором композицій на історичні, міфологічні та біблійні теми: "Голгофа", "Мойсей", "Атаман Кільце", "Дедал та Ікар"; картин "Вид замку над морем", "Два вершники в бою" та ін. Митець жив і працював у Кам’янці-Подільському. У 1879 р. здобув срібну медаль за серію малюнків, присвячених рідному місту.
1885 – Володимир Артем'єв, російський і радянський зброяр, конструктор порохових ракет, який створив снаряд для реактивного міномета
1885 – Ернст фон Буш, німецький фельдмаршал, командувач групи армій "Центр" під час ІІ Світової війни.
1885 – Олександр Якович Таїров, російський режисер, засновник і керівник Московського державного камерного театру (1914), народний артист Російської Федерації. Родом з Сумщини. Прагнув створити синтетичний театр, поріднений з іншими видами мистецтва. Великого значення надавав акторським рухам та пластиці. Програмними виставами митця стали "Весілля Фігаро" П. Бомарше (1915), "Покривало П’єретти" А. Шніцлера (1916), "Фаміра Кіфаред" І. Анненського (1916) і "Саломея" О. Уайльда (1917). Працював над постановками творів українських класиків
1886 – Марк Блок, відомий французький історик, один з засновників журналу "Аннали" та однойменної наукової школи, учасник руху Опору. Автор праць з історії середньовічної Європи. Страчений гестапівцями.
1887 – Аннетт Келлерман, австралійська кіноакторка, спортсменка, яка у 1915 році вперше в кіно оголилася у фільмі "Дочка Нептуна". Вона також отримала прізвисько Пірнаюча Венера і вважається родоначальницею синхронного плавання. У 1907 році Келлерманн була заарештована в Бостоні за "непристойну поведінку” — вона насмілилася вперше з'явитися в цільному купальнику, скроєному з одного шматка матерії.
1889 – Володимир Павлович Лінник, український фізик і блискучий експериментатор, основоположник сучасної вітчизняної оптотехніки, академік АН СРСР, Герой Соціалістичної Праці, лауреат Державної премії СРСР (1946, 1950). Після смерті батька, простого робітника, виховувався в родині дядька, закінчив з золотою медаллю гімназію в Білій Церкві, згодом Київський університет. Роботи Лінника в царині оптичної техніки широко відомі, навіть знаменита фірма "Цейс" копіювала його оптичні прилади. За оцінкою колег, Лінник був наділений надзвичайно сильною геометричною уявою. З 1926 р. вчений працював у Державному оптичному інституті в Ленінграді.
1897 – Анатолій Марієнгоф, російський поет, драматург, прозаїк і мемуарист, один із родоначальників імажинізму.
1899 – Фольке Рогард, діяч шведського і міжнародного шахового руху, віце-президент (1947 – 1949) і президент (1949 – 1970) ФІДЕ, міжнародний арбітр (1951). Один з керівників Шведського шахового союзу.
1901 – Павло Ротмістров, радянський воєначальник. Під час ІІ Світової війни – командувач танкових бригад, корпусу, армії, з 1962 р. – головний маршал бронетанкових військ. Герой Радянського Союзу.
1901 – Фріда Кало, визначна мексиканська художниця, громадська й політична діячка. Дружина художника Дієго Рівери, була також коханкою Троцького.
1904 – Степан Ленкавський, відомий український політичний діяч, публіцист, один із ідеологів Організації Українських Націоналістів. В 1928 р. брав участь у редагуванні першого нелегального націоналістичного видання для молоді журналу “Юнак”. Учасник першого Конгресу Проводу Українських Націоналістів у Відні. З лютого 1929 увійшов до складу першого Проводу ОУН на західноукраїнських землях, був референтом ідеологічного відділу. В липні 1941 р. Ленкавський, як один з ініціаторів проголошення Української держави у Львові був заарештований гестапо і ув’язнений у концтаборі Аушвіц. В післявоєнний час жив у Німеччині. Після загибелі С. Бандери, очолював Провід ОУН (1959 – 1968), згодом керував відділом пропаганди і редагував газету “Шлях Перемоги”. Помер у Мюнхені. Автор “Декалогу” (“Десять заповідей українського націоналіста”, 1929), в якому виклав основні морально-етичні засади учасника національно-визвольних змагань.
1904 – Тетяна Пельтцер (Тейблер), радянська акторка театру й кіно (фільми "Солдат Іван Бровкін", "Аніскін і Фантомас", "Вам і не снилося", "Формула кохання"). Народна артистка СРСР, лауреатка Сталінської премії 1951 р.
1911 – Петро Ількович Кравчук, український письменник, публіцист, літературознавець, громадський діяч у Канаді. Протягом багатьох років – один з керівників Товариства об’єднаних українських канадців; редактор газети "Життя і слово". Автор опублікованих у Канаді і Україні публіцистичних статей з питань історії української трудової еміграції, розвитку культури в Україні. Досліджував творчість Тараса Шевченка, Івана Франка, Василя Стефаника, Ольги Кобилянської.
1919 – Освальдо Гуаясамін, еквадорський живописець і громадський діяч. Автор серії картин "Дорога сліз" і "Століття гніву", а токож ряду документальних робіт (розпис Будинку еквадорської культури; 1948; "Відкриття Амазонки" у Палаці уряду в Кіото, 1959). Керівник Еквадорського комітету з прав людини, Латиноамериканської асоціації з прав людини.
1921 – Бенгт Даніельссон, шведський етнограф і письменник, всесвітньо відомий дослідника островів південної частини Тихого океану. В 1947 р. разом з Туром Хейєрдалом здійснив мандрівку на легендарному плоту "Кон-Тікі". З 1953 р. жив на острові Таїті. В 1961-1978 рр. обіймав посаду шведського консула у Французькій Полінезії. Автор наукових трактатів і ряду книг, зокрема "Муруроа – любов моя", "Отруєний рай", фундаментальної історії Полінезії. В 1991 р. разом з дружиною Марією-Терезою і мешканцями острова Ронгелап з гряди Маршаллових островів був удостоєний альтернативної Нобелівської премії "За доцільне життєзабезпечення" за довгу і наполегливу боротьбу проти випробувань ядерної зброї". У 1996 р. у Швеції заснована премія Бенгта Даніельссона.
1923 – Войцех Ярузельський, комуністичний лідер Польщі у 1981–1990 рр. (міністр оборони, глава уряду, перший секретар ЦК ПОРП), генерал. Президент Польщі у 1989–1990 рр. Відомий придушенням виступів "Солідарності" та впровадженням військового стану.
1929 – Елан Каррер д’Анкосс, французький історик, політолог і журналіст, член Французької академії (1990), іноземний член РАН, постійний секретар Французької академії, професор Паризького університету. Один з найавторитетніших у Франції фахівців з російської історії. Лауреат численних міжнародних нагород. Автор книг "Радянський Союз – від Леніна до Сталіна", "Розколота імперія", "Конфіскована влада", "Старший брат", біографії В. Леніна.
1935 – Тензін Г'ятсо, Далай-лама 14-й – первосвященик ламаїстської церкви в Тибеті, духовний лідер буддистів Тибету, Монголії, Бурятії, Туви, Калмикії, Бутану та інших країн. Лідер руху за незалежність Тибету від КНР (з 1959 р. на еміграції), лауреат Нобелівської премії миру 1989 р.
1938 – Олег Базилевич, радянський та український футболіст і тренер. Прославився як нападник київського "Динамо" 1960-х років. Відзначався високою швидкістю, технікою володіння м'ячем, чудовою грою у повітрі і м'якою пластикою рухів. Запамятався тим, що часто замикав на дальній штанзі подачі, які виконував Валерій Лобановський. У 1993-1994 роках очолював національну збірну України з футболу.
1940 – Нурсултан Назарбаєв, перший і незмінний наразі президент Казахстану (з 1990 року).
1943 – Юрій Маліков, російський радянський музикант, засновник і керівник ВІА "Самоцвєти". Батько співака Дмитра Малікова. Народний артист Росії (2007).
1943 – Тамара Синявська, російська й радянська оперна співачка (мецо-сопрано), солістка Большого театру. Народна артистка СРСР (1982) і РРФСР (1976). Удова Мусліма Магомаєва.
1946 – Сільвестр Сталлоне, американський кіноактор, режисер, сценарист, продюсер ("Рокі", "Рембо", "Кобра", "Скелелаз"). За "Рокі" – дворазовий номінант на "Оскара".
1946 – Джордж Вокер Буш, американський політик-республіканець, 43-й президент США (у 2000–2009 роках). Колишній губернатор штату Техас. Син 41-го президента США Джорджа Буша-старшого.
1968 – Ігор Франчук, український підприємець у сфері нафти й газу, екс-депутат Верховної Ради ІІ-IV скликань. Колишній зять президента Кучми.
1975 – Кьортіс Джеймс Джексон (50 Cent), американський репер. Дебютний альбом "Сила долара" зроблений зі своєрідною рифмою й унікальним стилем постановки. Журнал "Blaze Magazine" дав альбомові високу оцінку. Сам виконавець каже, що написав текст "Як пограбувати" , коли їхав машиною до студії. У 2000-му році в творчості репера була перерва: в нього стріляли дев'ять разів і лейбл перестав з ним співпрацювати. Проте Кертіс зміг відновитись, і через ряд андерграундних лейблів він швидко привернув увагу Емінема, який у свій час запросив 50 на студію до Доктора Дре. У 2003 він випускає "Розбагатій або помри", в якому Eminem і Дре були виконавчими продюсерами. Альбом посів одну з провідних позицій у чартах і користувався неабиякою популярністю в Америці.