аеродром, канатове, відродження, літаки, авіація

Таємниці аеродрома «Канатове». ФОТО

22.07.2014 | 11:36
8429

Жителям Кіровограда добре відома місцевість під назвою Канатове, розташована за південно-східною околицею міста. Однак нікому, крім військовослужбовців зі спеціальними перепусками, та кількох перших осіб області, не дозволялося перетинати прохідну таємничого об’єкта, який надійно цілодобово охоронявся. З ним не існувало ні телефонного, ні будь-якого іншого зв’язку, назву не подавало жодне друковане видання. Ті, хто служив чи працював там, давали підписку про нерозголошення найменших даних про зміст предмета існування. Хоча, звичайно, ні для кого з громадян не було секретом те, що у Канатовому здавна розташований військовий аеродром, і зовсім непростий.Починалося з генеральського хутірцяКоли у другій половині ХІХ століття південь України почав покриватися мережею залізничних станцій, виникла потреба у їх назвах. З тими, що будувалися поблизу населених пунктів, проблем не було – найменування брали від них. Новатором виявився Міністр шляхів сполучення граф Олексій Бобринський. Збудовану з його ініціативи та фінансової підтримки станцію він без зайвої скромності назвав Бобринською (тепер ім. Тараса Шевченка). І… пішло-поїхало. Увічнити себе у  залізничних спорудах забажали найвищі царські чиновники, особливо генерали. Так одна за одною у наших краях виникають станції генералів Медерова, Кандаурова, Адабаша, Хирова, Фундуклія, Трепова. Не обійшли і віце-губернатора Херсонщини Івана Канатова. Збудовану у десяти верстах від Єлисаветграда станцію нарекли його іменем. Перші залізничники спорудили поблизу станційного приміщення житло для себе.

Такою була перша залізнична станція Канатове

Поступово тут виник хутірець, який теж назвали Канатовим. Це невеличке поселення увійшло в історію краю, ставши своєрідними Крутами. У травневі дні буремного 1919 року поблизу залізничної станції загін самооборони Єлисаветграда намагався зупинити заколотників отамана Григор’єва. Сили були нерівні, оборонці наклали головами, григор’ївці захопили місто. Та це був невеликий епізод у біографії станції та хутора біля неї, якого ніхто вже й не пам’ятає. Небувалої популярності поселення набуло після закінчення Другої світової війни. Через Канатове пройшла трохи не вся військова авіація колишнього Радянського Союзу і незалежної України.

На побачення з небом…8 вересня 1910 року газета «Голос Юга» вмістила сенсаційне повідомлення: «Нарешті мешканці Єлисаветграда побачили людину, яка літає. Уперше… Буквально половина міста прийшла на видовище». Це був третій в Україні і перший у нашому місті політ людини на аероплані. Вперше піднявся у небо над Одесою у березні того року авіатор Михайло Єфимов. Наступного місяця п’ятий океан успішно штурмував у Києві одесит Сергій Уточкін. І ось тепер – Єлисаветград. Але політ у місті на Інгулі суттєво різнився від двох попередніх. Пасажиром пілота Павла Кузнєцова була його дружина Домникія.

Подружжя П. і Д. Кузнєцових

Саме у нашому місті вперше у небо піднялася жінка. Пізніше єлисаветградська публіка спостерігатиме за польотами того ж Сергія Уточкіна, брата Михайла Єфимова Тимофія, студента Бориса Росинського. Наше місто уже тоді стало авіаційним, у ньому слідом за Одесою та Києвом у грудні 1909 року було засноване Товариство повітроплавання, яке очолив брат міського голови Олександр Волохін. Воно й організувало політ над містом подружжя Кузнєцових.

Літак Блеріо-ХІНа військовий ладУ 1926 році у Радянському Союзі були створені військові авіаційні бригади. Вони складалися із штабів, ескадрилей, частин і підрозділів авіаційно-технічного обслуговування. На аеродромі Зинов’ївська (так з 1924 року називався Єлисаветград) у районі Миколаївки базувалася 7-а авіаційна бригада, оснащена бойовими двомісними літаками Р-1.

Літак Р-1

Слід зазначити, що у Зинов’ївську існував також аеродром для обслуговування літаків цивільної авіації. Він розміщувався спочатку на західній околиці міста, де тепер Європейський ринок, пізніше перенесений на Нову Балашівку, вул. Повітрянофлотська. У ті роки розпочалося освоєння регулярних зимових та нічних польотів. Організовувалися дальні перельоти. Авіатори бригади взяли участь у перельоті за маршрутом Москва-Ленінград-Вітебськ-Гомель-Київ-Зинов’ївськ-Харків-Москва. Відразу після успішно проведеного перельоту на території військового аеродрому розпочалося будівництво ангарів, службових та житлових будівель, місць стоянок, рульових доріжок, капонірів та інших об’єктів. Коли спорудження усієї інфраструктури завершилося, почалося формування нового об’єднання – 15-ї важкої авіаційної бригади. На авіаційне озброєння бригада одержала щойно розроблений конструкторським бюро А. Туполєва важкий чотиримоторний бомбардувальник ТБ-3. Прямо із стапелів авіазаводів літаки прибували на аеродром Зинов’ївська: адже саме тут була необхідна для експлуатації нового літака матеріально-технічна база та високого класу авіатори. До речі, саме нашим фахівцям доручено було освоїти першу партію нових військово-транспортних літаків, які Радянський Союз закупив у американської фірми «Дуглас». Колектив конструкторів на чолі з Б. Лісуновим перетворив винахід американців на радянський і зробив з нього ЛІ-2. Він став кращим транспортним і пасажирським літаком у радянсько-німецькій війні 1941-1945 років і після її завершення. Початкові випробовування ЛІ-2 пройшли у кіровоградському небі.

Винищувач І-16Аеродром для ворогаТак трапилося, що кіровоградські військові авіатори готували техніку і себе до захисту рідної землі, а місто довелося залишати під шаленим натиском ворога уже у перші дні війни. Чому так сталося, відповісти вкрай важко, бо всі документи, що стосуються початкового періоду війни на території України, зберігаються у московських архівах. Важко зрозуміти, за чиєю вказівкою і для чого сформований у Кіровограді незадовго до нападу Гітлера на СРСР швидкісний бомбардувальний авіаційний полк, особовий склад якого щойно освоїв пікіруючий бомбардувальник ПО-2, несподівано був переведений у Акерман під Севастополем. У нас лишився невеликий винищувальний полк, який за своїми технічними можливостями не міг чинити хоч найменший опір ворогу. Тому він змушений був відразу після вступу німців у місто втекти до Кривого Рогу.

Важкий бомбардувальник ТБ-3

Окупувавши Кіровоград, німці заходилися відроджувати зруйноване радянськими спецслужбами міське господарство: заводи «Червона зірка», «Червоний профінтерн», цегельні, хлібні, спиртовий, м’ясо-молочний; фабрики, буровугільні шахти. Особливу увагу приділили авіаремонтним майстерням та військовому аеродрому на Миколаївці. На обох підприємствах працювали переважно німці. Їхні фахівці модернізували майстерні, перетворивши їх на авіаційний ремонтний завод (АРЗ). Капітальної перебудови потребував аеродром, насамперед злітно-посадочна смуга. Адже для обслуговування німецьких літаків вона була непридатна. Тому у роки окупації аеродром використовувався разом із АРЗ для ремонту пошкоджених німецьких літаків та перенавчанням полонених червоних авіаторів, які згоджувалися працювати на німців. Одночасно окупанти готували нову злітно-посадочну смугу, здатну обслуговувати їхню техніку. Місцем її будівництва обрали територію поблизу станції Канатової, що розташовувалася у п’яти кілометрах від миколаївського аеродрому. У жовтні 1943 року обладнання аеродрому було готове. Незабаром сюди передислокувалася німецька ескадрилья одного з корпусів люфтваффе, якою командував кращий ас Другої світової війни Еріх Хартманн. Він одержав у повітрі 352 перемоги над противниками. Загалом, ескадрилья Хартманна за чотири роки війни знищила десять тисяч літаків. Перевагу пілотам у повітрі забезпечували висококласні винищувачі, оснащені найсучаснішими гарматами і кулеметами, про які «сталінські соколи» могли тільки мріяти. Естафету приймає КанатовеПісля створення у СРСР атомної бомби постало питання її доставки. Єдиним засобом у ті часи міг бути тільки стратегічний бомбардувальник. Такої машини СРСР не мав і найближчим часом мати не міг: не вистачало ні матеріальних, ні наукових можливостей. Якомусь високому чиновнику пригадалася історія перетворення «Дугласа» на ЛІ-2. Ідея сподобалася, для її втілення залучилися розвідники і дипломати. Річ у тім, що у розпал війни американська фірма «Боїнг» під керівництвом конструктора болгарина А. Джорданова створила важкий 4-моторний бомбардувальник Б-29. Він себе добре проявив під час проведення великомасштабних операцій ВПС США проти Японії. Саме з цих літаків у серпні 1945 року були скинуті атомні бомби на японські міста Хіросіму та Нагасакі.


Бомбардувальник ТУ-4

Обставини складалися на користь Союзу. Кілька «Боїнгів» зазнали ушкоджень у боях з японцями. За інструкціями тих часів льотчикам дозволялося здійснювати посадку на радянських аеродромах. У відповідності з міжнародним правом екіпажі інтернували і переправляли додому, а літаки залишалися. Радянська промисловість одержала наказ у найкоротший термін налагодити копії літака з усіма його системами. Так було покладено початок виробництва необхідного літака під шифром ТУ-4, який спеціалісти прозвали «літаючою фортецею». Це була справді незвичайна машина. Літак був довжиною 30 метрів,  висотою дев’ять, вага порожнього складала понад 30 тон, дальність польоту складала понад шість тисяч кілометрів, бомбове навантаження сягало восьми тон. Саме таку вагу мала атомна бомба. Вперше у бомбардувальній авіації на літаку встановили радіолокаційний бомбовий приціл «Кобальт», повністю скопійований з американського. Він давав можливість у будь-який час доби і за різних метеорологічних умов виявити великі промислові центри на відстані 90 кілометрів, менші – на 60, мости та залізничні станції – на 30-40 кілометрів. Екіпаж складався з одинадцяти осіб. Після випробування літак був запущений у серійне виробництво. Перші машини екіпажі почали освоювати у 1950 році. Так почала зароджуватися нова бомбардувальна авіація далекої дії. Канатовому у цьому процесі була відведена головна роль.

Перша атомна бомба РДС-1

…Згідно з директивою начальника Генерального штабу Радянської Армії та наказу командуючого дальньою авіацією 7 травня 1951 року у Кіровограді створено військове училище льотчиків дальньої авіації. Створювалася аеродромна мережа, будувалися службові і житлові приміщення, навчальні класи і аеродроми оснащувалися необхідним обладнанням, навчальними і наочними посібниками. Відновлювалися старі і будувалися нові аеродроми у Малій Висці, Хмельовому, Катеринівці, Лелеківці, Щасливому. Всі вони були допоміжними, відволікаючими. Головний – у Канатовому. Він мав прийняти найпотужнішу і найважливішу авіаційну техніку Повітряних сил Радянського Союзу – літаки-атомоносці ТУ-4. Роботи виконувалися в обстановці суворої секретності, на об’єкт допускалися ретельно підібрані та перевірені люди. Від більшості викладачів, інструкторів ще пахло фронтовим порохом. Вже у серпні почалося формування першого радянського бомбардувального полку нового типу. Він отримав умовне найменування «Навчально-тренувальна частина №8». До складу полку увійшло 22 бойових літаки – носії атомної зброї. Цікава деталь. Під час угорських подій 1956 року з’єднання ТУ-4 вилітало на бомбардування Будапешта, але в останню мить політ було перервано за наказом віщого командування Військово-повітряних сил СРСР.Зі сльозами на очах…Термін мого трилітнього армійського життя наближався до кінця. Службу я проходив у Військово-Повітряних Силах СРСР, служив авіаційним механіком прицілів і обчислювальних блоків, обслуговував згадуваний вже приціл «Кобальт». Частенько доводилося вішати у люки бомби, у тому числі навчальну атомну РДС-1, готувати до вильотів гармати АМ-23, а їх на борту було сім. Та й сама «повітряна фортеця» вже була знята з озброєння, її замінив сріблястий літак-красень, реактивний ТУ-16.

Бомбардувальник-ракетоносець далекої дії ТУ-16

Наш полк базувався тоді у Мелітополі. Десь у жовтні 1960 року мій друг Генка Сергєєв приніс у казарму новину: до ескадрильї прибуло поповнення. І не новобранців-салаг, а таких самих, як ми, останнього року служби. І не звідкілясь прибули, а з самого Кіровограда, з Канатового… При зустрічі тепер вже однополчани зі сльозами на очах розповідали, як буквально нищили полк, який ще недавно був елітним навіть у авіаційному середовищі. Матеріальну частину, тобто літаки, списали на металолом, обслуговуючий персонал «розкидали» по різних аеродромах. Так звелів тодішній «вождь» СРСР Микита Хрущов. Його сп’янили успіхи у освоєнні космосу, він вважав авіацію зброєю минулого. На певний час ТУ-16 стали флагманами радянської військової авіації, хоча й їхній бойовий ресурс вичерпувався і на нашій стоянці вже не раз приземлявся гігант ТУ-95.Та минуло усього чотири роки, Хрущова витурили з Кремля, авіацію почали відроджувати. На аеродроми прийшли нові люди, надходила модернізована техніка. Легендарні ТУ-4 та ТУ-16 можна було побачити лише у музеях, старі авіатори вийшли у запас чи на пенсію. Але життя легендарного Канатового продовжувалося. Вже на початку 1961 року на аеродром був передислокований 190-й винищувальний авіаполк. Він мав на озброєні знамениті МіГи практично усіх модифікацій – від «17» до «29». У серпні 1986-го полк перевели у Афганістан, більше у Канатове він не повернувся. Хоча, кажуть, втрат на війні не мав. Замість нього з Угорщини перебазувався 727-й Черкаський ордена Б. Хмельницького бомбардувальний полк, озброєний літаками СУ-24 М. У 1992 році він увійшов до складу Військово-Повітряних Сил України. Та вже через два роки його розформували – сьогодні ми знаємо, як і хто розвалював Збройні Сили незалежної України. Можливо, той «хтось» колись постане перед військовим трибуналом, хоча надії мало – для початку потрібен… трибунал.

Сучасний бомбардувальник СУ-2М

Ще не вмерла надія…З повідомлень ЗМІ. 16 червня 2014 року Державний прапор України знову замайорів над військовим аеродромом «Канатове». Військове формування, яке перестало існувати у 2004 році, переживає друге народження. Нову історію аеродрому починають творити військовики, які проходили службу у Джанкої (Крим), не зрадили Україні й після окупації півострова переїхали на материк. Перші шестеро з них вже почали виконувати свої обов’язки на новому місці служби. Символічно, що в урочистостях з нагоди відкриття аеродрому взяв участь генерал-лейтенант Володимир Шатов, який десять років тому проводив звідси останні літаки. Вже у жовтні очікується перший політ у небо українського літака із злітно-посадочної смуги легендарного аеродрому Канатове.  

Прапор України над Канатовим піднято

Юрій Матівос

17.05.2021 18:47
На Кірoвoградщині СБУ викрила злoчинця з кримінальним минулим, який зберігав арсенал збрoї та бoєприпасів.Про це поінформувала речниця У СБУ  в області, передає "Акула". Служба безпеки...
17.05.2021 18:31
Пoліцейські пoвідoмили двoм oсoбам підoзру у скoєнні крадіжoк із пoмешкань грoмадян.Про це інформує "Акула" за матеріалами Кропивницького районного управління поліції області. Дo Крoпивницькoгo ...
17.05.2021 17:26
У Кірoвoградськoму oбласнoму центрі дитячoї та юнацькoї твoрчoсті з 12 пo 15 травня в oнлайн-фoрматі прoхoдив Всеукраїнський твoрчий фестиваль дo Дня Єврoпи "Єврoфест–2021".Про це "Акулі"...
17.05.2021 16:39
Перший із 43 автoмoбілів швидкoї медичнoї дoпoмoги oтримала Кірoвoградщина за прoграмoю МOЗу. Прo це пoвідoмив директoр департаменту oхoрoни здoрoв’я OДА Oлег Рибальченкo, передає "Акула"."Це...
17.05.2021 16:00
За втручання прoкуратури недoбрoсoвісний підрядник сплатить державі 700 тис грн шкoди запoдіянoї неналежним викoнанням умoв дoгoвoру підряду.Про це поінформували в пресслужбі прокуратури області, ...
Елеватор КЗК