За її словами, зафіксовано понад півсотні випадків перешкоджання діяльності правозахисників та громадських активістів. Найбільше потерпають ті, які бореться з крупцією, обстоює екологічні і земельні права, а також представники ЛГБТ-спільнот.
У презентації взяв участь і виступив і громадський активіст із селища Власівки Світловодського району Михайло Берчук. Свого часу він працював на підприємстві з виготовлення олії та майонезів відомої торгової марки «Королівський смак». Отож, мав змогу бачити із середини, як під час виробництва порушуються екологічні норми. За його словами, підприємство уже 20 років працює без належних очисних споруд. Поряд – річка Дніпро, з якої п’ють воду кілька областей України. Кілька років тому на підприємстві сталася пожежа і тільки щасливий збіг обстави не призвів до її катастрофічного забруднення. Мати Михайла померла від онкологічного захворювання, що він теж пов’язує із незадовільним екологічним станом у селищі.
Михайло уже кілька років роз’яснює односельцям, наскільки негативно впливає підприємство групи «Віктор і К» на навколишнє середовище. Наприкінці минулого року він організував акцію протесту проти розгортання будівництва нового соєпереробного заводу, споруджуваного тією ж групою. Того ж дня на нього було вчинено напад. Є свідки, але розслідування кримінальної справи практично не рухається.
На початку лютого відбулися громадські слухання з приводу будівництва соєпереробного зхаводу. Михайло виступив там зі своїми аргументами, але перспектива отримати нові робочі місця для громади виявилась важливішою. Через пару тижнів на нього напали невідомі з битами і завдали серйозних травм, аж таких, що правозахисник потрапив до реанімації. Знову порушена кримінальна справа, є свідки, відомі номери машини, на якій під’їхали нападники, є навіть відеозапис події, але розслідування знову гальмується.
Нещодавно на спорудженні заводу побував і голова облдержадмінстрації Сергій Кузьменко, який відзначив важливість появи сучасних виробництв та нових робочих місць. Це справді важливо. Але, очевидно, владі варто звернути увасгу й на екологічну складову та на те, чому у Власівці переслідують громадського активіста.
Максим Корнієнко із Харківської області отримав 15 діб адмінарешту тільки за те, що знімав на відео хід судового процесу у Вовчанському районному суді, коли слухалась кримінальна справа стосовно двох представників ромської громади.
Очевидно, що крім тих півсотні випадків, які зафіксовані у доповіді (йдеться про період з березня 2014 року по березень 2017), у реальному житті їх траплялось набагато більше. У кожному разі ми маємо добиватися належної правової оцінки дій їхніх учасників. На цьому наголосив гість презентації -- директор з політики Нідерландського Гельсінського комітету Гаррі Хумель. Він також заявив про міжнародну підтримку правозахисного руху в Україні.
На знімку: Максим Корнієнко та Михайло Берчук
Фото Центру інформації про права людини
Світлана Орел