Паталогоанатом розповіла про складність своєї роботи

22.07.2023 | 16:00
1192

На сьогоднішній день однією з найважливіших професій є лікар. 

Медіапортал "Акула" вирішив поспілкуватися з фахівцем, який щодня досліджує патологічні стани – завідуючою патологоанатоміним відділенням Кіровоградсього обласного клінічного онкоцентру Оленою Царьовою.

Коли і чому Ви вирішили обрати цю професію?

Олена Царьова: - Ще в дитинстві одним із моїх улюблених фільмів був телесеріал "Слідство ведуть знатоки", а в ньому мене найбільш вражала робота експерта-криміналіста. Тож, я вирішила, що стану експертом-криміналістом, але коли вступила до медінституту, то зрозуміла, що обрала трохи не той профіль. Згодом захотіла бути судмедекспертом, але після деяких нюансів передумала і вирішила стати патологоанатомом. Експерт-криміналіст, судмедексперт та патологоанатом – це шлях думок,який я пройшла та зупинилася на останньому.

Розкажіть про Вашу роботу

Олена Царьова: - Робота патолога – дуже цікава, як на мою думку.  95% нашої роботи – це прижиттєва діагностика, але про це  мало хто знає та згадує, коли чує назву нашої спеціальності. Левова доля нашої роботи – це дослідження операційного та біопсійного матеріалу з метою установлення заключного діагнозу.Так, лікар-патолог не лікує пацієнтів, але його заключення є дуже важливим для лікарів інших спеціальностей. Чим це важливо? Розглянемо на прикладі. При обстеженні у пацієнта знаходять патологічні зміни в якомусь органі або тканині. Що це? Доброякісне утворення або злоякісне? За допомогою сучасних методів обстеження (УЗД, КТ, ендоскопічні дослідження і т.і.), які проводять в онкоцентрі, лікарі беруть шматочок органу або тканини шляхом біопсії або трепан-біопсії, і цей шматочок направляють на дослідження в наше відділення. Ми протягом 2-5 днів надаємо відповідь щодо того, який процес – доброякісний або злоякісний. Майже весь час на роботі ми проводимо за міроскопом, вивчаємо гістологічні препарати біопсійного та операційного матеріалів. Гістологічне дослідження дозволяє точно визначити тип новоутворення, а на базі цього дослідження лікуючий лікар приймає рішення про подальшу тактику лікування.

Чи є якісь плюси та мінуси цієї спеціальності?

Олена Царьова: - На мій погляд, мінусів немає, за винятком величезної відповідальності, але цей мінус притаманний для всіх спеціальностей в медицині. А плюс – це те,що мені подобається те, що я роблю, і на роботу я ходжу із задоволенням.


Яку середню заробітну плату отримують патологоанатоми та чи окупають ці кошти вашу працю?

Олена Царьова: - Ставка лікаря – патологоанатома близько 7,5 тисяч гривень, в залежності від кваліфікаційної категорії. Деякі лікарі працюють на півтори ставки, тому що лікарів нашої спеціальності не вистачає. І, як на мене, ці кошти не окуповують всіх зусиль, а особливо моральних зусиль, які витрачає лікар будь-якої спеціальності і лікар-патолог в тому числі.

Чи хотіли Ви колись змінити спеціальність?

Олена Царьова: - Ніколи. Навіть не виникало такої думки.

Чи довго звикали до таких умов?

Олена Царьова: - Якщо Ви маєте на увазі розтини померлих, то ні. Два роки інтернатури із чередуванням очних та заочних циклів на базі обласної лікарні та Дніпропетровської медичної академії, як кажуть, зробили своє діло. Але ні, не звикла, а скоріше сприймаю це, як частину своєї роботи.

Скільки часу займає дослідження?

Олена Царьова: - Від моменту отримання біологічного матеріалу (операційного та біопсійного) до видачі заключення в середньому проходить п’ять робочих днів, іноді швидше, іноді довше. В деяких випадках при рутинному гістологічному дослідженні неможливо  визначитися з діагнозом. В такому разі  проводяться додаткові дослідження. Їх ми іноді робимо самі, або направляємо до лабораторії у Києві. В такому разі дослідження може тривати до місяця. Недарма в нашій роботі існує п’ять категорій складності гістологічних препаратів: від найлегших до найскладніших. 

Чи доводиться Вам спілкуватися з родичами померлих?

Олена Царьова: - Звичайно, коли видаю "Лікарське свідотство про смерть" та розповідаю про причину смерті. Звісно, це важко, але я намагаюся тримати себе в руках, говорити з ними.

Чи є якісь цікаві моменти, які ви можете розповісти про свою роботу?

Олена Царьова: - Щодо гістологічних досліджень, то тут взагалі все цікаво. Кожний окремий випадок може піднести такі сюрпризи, що потім гадаєш: "А що, так буває?".  В моїй практиці, наприклад, була пухлина вагою понад 20 кг в черевній порожнині. Взагалі, я вважаю, щоб робота була цікавою, треба її любити, а я її люблю.

Чи проходять у вас інтернатуру?

Олена Царьова: -Так. Декілька років тому наш онкоцентр став базою проходження інтернатури. За весь цей час в нашому відділенні проходив інтернатуру один лікар. Однак, на жаль, він відпрацював три роки і вирішив, що працювати в медицині не буде.


13.10.2023 20:23
Сьoгoдні, 13 жoвтня, напередoдні Дня Пoкрoви Пресвятoї Бoгoрoдиці, яка вважається пoкрoвителькoю і заступницею українськoгo кoзацтва та Дня захисників і захисниць України у Крoпивницькoму вшанували ...
13.10.2023 18:35
У переддень Дня захисників та захисниць України Суспільне рoзпoвість прo військoвoслужбoвицю Надію, яку служить у третьoму пoлку спецпризначення імені Святoслава Хoрoбрoгo у Крoпивницькoму....
13.10.2023 17:30
12 жoвтня 2021 рoку дo ДУ "Кірoвoградський oбласний центр кoнтрoлю та прoфілактики хвoрoб МOЗ України" надійшлo чергoве екстрене пoвідoмлення прo  нoве oтруєння дикoрoслими грибами, передає ...
13.10.2023 16:00
Гoлoвна книгoзбірня Крoпивницькoгo запрoшує містян і гoстей oбласнoгo центру на дивoвижну виставку актуальнoгo мистецтва "Мелoдії душі". На ній представлені майже сім десятків твoрів ...
13.10.2023 15:22
Хабар за безперешкoдну тoргівлю неякісним алкoгoлем: на вимаганні викритo пoліцейськoгo райoннoгo відділу пoліції.Про це розповіли в пресслужбі прокуратури області, передає "Акула". За...