На сьогодні діє приблизно половина дач на масивах «Комунальник». «Колос» «Аграрник», Тімірязєва. Були б там дороги з твердим покриттям і водогін, то масив міг би стати повноцінним приватним сектором.Наразі більшість господарів користуються дачами лише влітку, а живуть постійно і навіть тримають там домашніх тварин власники позашляховиків, що можуть здолати сніги та болотяку. Чим ближче до ставків, тим більше «живих» дач.
Військова назва Солдатських ставків викликає подив у тих, хто не знайомий з історією цієї місцини, де сьогодні нема жодних військових об’єктів. А в радянські часи були. Та ж Google Earth ще в 2003 році показувала будівлі колишніх військових частин неподалік ставків. Біля одного була навіть ферма, де солдати вирощували свиней та бичків для своєї кухні. Солдати у своїх ставках і купалися. Тепер там лише руїни та зарослі кущами котловани і траншеї.
На старих картах і серед старожилів ці три ставки іменують також курсантськими чи ГВФ(від російського «Гражданский воздушный флот»). Певно, тому що не так далеко на вулицях Короленка і Добровольського розташований навчальний заклад для підготовки пілотів та інших фахівців цивільної авіації. Цей виш постійно міняє свою назву, сьогодні це льотна академія національного авіаційного університету.
Ставки мілководні, тому що викопані не на руслі скільки-небудь помітної річки-ні, їх живлять лише джерела, що витікають з боку аеродрому. Кілька з них дзюрчатьізвисокоїкручі і там дачники та рибалки брали воду для пиття. Територія довкола джерел була закидана пляшками, клаптями поліетилену та іншим непотребом.якому місце в сміттєвих контейнерах. Однак нашим землякам (і співвітчизникам, жителі Кропивницького тут не виняток) легше нестикілька повних баклаг води, аніж прихопити з собою і свій порожній порваний пакет.Саме тому під час пішохідного маршруту в бік дач наша компанія це місце оминала. А в пору танення цьогорічних березневих снігів пішли туди вимушено по колії квадроцикла, інакше б набрали повні черевики води. Пішли – і завмерли від несподіванки.
Над двома джерелами з’явилися дерев’яні теремки, довкола них - острівець з викладеними диким каменем берегами, а на схилі - сходи з перилами! Кому б це було вигідно впорядковувати джерела у такому важкодоступному і некомерційному місці? Невже дачники скинулися і привели джерелав порядок для себе?
Відповідь знайшлася швидко на вкопаному в дамбу камені . Табличка на ньому вказує, що територію благосутроєно за сприяння міської ради Кропивницького і назва джерела - «Солдатське». Також там викарбовано прохання не смітити довкола джерела. Хто там любить повторювати, що наша влада погана? Це для вас нагода цього разу промовчати. А наскільки хороші ті, хто братиме тут воду, ми перевіримо вже коли буде сухо і до Солдатського можна буде дійти,а не допливти.
Ніна Даниленко