У Кіровоградській міській раді готові купувати через систему електронних закупівель Prozorro, однак не бажають проводити через неї усі тендери. На останній сесії депутат-"батьківщинець" Олександр Цертій зачитав колективний депутатський запит від шести політичних фракцій про те, аби скасувати рішення Виконавчого комітету, яким був скасований Порядок застосування системи електронних закупівель. Однак лише 19 з 36 присутніх депутатів вирішили, що міська рада повинна відкрито купувати усе, що передбачено запланованими витратами з міського бюджету. Вказаний вище порядок, що скасували на початку серпня цього року члени виконкому, зобов'язував застосовувати систему Prozorro при закупівлях товарів і послуг за кошти міського бюджету на суми від 30 тис грн. Оскільки скасований порядок нині вже не діє, управління та підприємства міськради зобов'язані використовувати електронну систему закупівель при відборі постачальника товарів та послуг, вартість яких дорівняє або перевищує 200 тис грн, і для робіт, вартість яких не повинна бути меншою за 1,5 млн грн. Допорогові закупівлі можуть здійснюватись через Prozorro, натомість такого зобов'язання законодавець не прописав. Це сприяє можливості виникнення корупційних схем та неефективному використанні бюджетних коштів, переконані депутати.
"Скасований рішенням Виконкому місцевий Порядок застосування електронної системи закупівель ProZorro встановлював обов'язковість здійснення закупівель товарів, робіт і послуг через ProZorro починаючи з сум у 30тис.грн. Натомість, за відсутності цього Порядку, маємо ситуацію, коли відповідно до ЗУ "Про публічні закупівлі" обов'язок щодо використання ProZorro при закупівлях, скажімо, робіт починається з величезної суми у 1.5млн.грн. Це означає, що без повернення скасованого Порядку, розпорядники коштів міського бюджету зможуть і надалі при закупівлях робіт на суми до 1.5 млн.грн. обирати підрядників і витрачати фінансові ресурси нашої територіальної громади в "ручному режимі", тобто без використання ProZorro. Можу спрогнозувати, що в такий спосіб, без ProZorro і конкурсів буде розподілено більше половини бюджету розвитку нашого міста через основних розпорядників, - розповідає Олександр Цертій. - Мені важко сказати, чим керувались певні депутати, які не проголосували за повернення місцевого Порядку застосування електронної системи закупівель ProZorro, і не захотіли зробити систему витрачання коштів нашої територіальної громади більш прозорою, максимально відкритою для всіх учасників і ефективною. Можу навести приклад міста Дніпра, яке є одним з лідерів у використанні ProZorro. Там місцеві депутати підтримали місцеве положення про застосування електронної системи закупівель (яке дуже схоже на те, що скасували у нас), яким встановлено зобов’язання здійснювати закупівлі з використанням ProZorro починаючи вже з 3 тис. грн. Результати перевершили їхні очікування - економія при закупівлях відразу склала близько 15% і з кожним днем зростає.
Депутат говорить, система закупівель ProZorro довела свою виключну ефективність у питаннях економії коштів державного бюджету і коштів бюджетів територіальних громад. Є статистичні дані про те, що завдяки використанню цієї системи на сьогоднішній день для бюджетів різних рівнів була зекономлена фантастична сума - 3,91 млрд.грн., яка постійно збільшується.
"Але головна принада ProZorro - це переведення процесу закупівель в прозорий і відкритий для будь-кого бажаючого формат, коли лише електронна система буде визначати переможця за наслідками електронного аукціону", - відзначає депутат.
Пропозицію проводити абсолютно усі закупівлі через електронну систему не підтримала рівно половина присутніх депутатів, які складають політичні фракції "Нашого краю", "Рідного міста", "Опозиційного блоку" і частково БПП "Солідарність". Деякі депутати, що належать до цих політичних сил відверто виступали проти пропозиції повернути Порядок застосування електронної системи закупівель ProZorro. Мовляв система "ProZorro" уже використовується, тож не варто брати на себе обов’язки народних депутатів та міняти те, що вже погоджено на державному рівні. Однак депутати, які підтримують прозорість закупок у міській раді, переконують, що проведення усіх тендерів через систему зніме питання щодо фінансів до найбільших управлінь міськради.
"Сьогодні за законом маємо поріг обов'язкового проведення тендеру через ProZorro 200 тис. для товарів та 1,5 млн для робіт та послуг. Відкриваємо, наприклад, додаток до програми управління капітального будівництва. Загальна сума програми приблизно 66 млн, але тільки 22 млн з них пройдуть через обов'язкові тендери ProZorro. Решта 44 млн - будуть розподілені за рішенням якихось посадовців, у вкрай непрозорий спосіб. Те ж саме коштами ЖКГ та управління освіти. Система ProZorro має вирішити дві основні задачі. Перша – мінімізувати людський фактор в прийнятті рішень щодо підрядників та постачальників товарів та послуг, закупівлі яких відбуваються за кошти громади, тобто зняти питання відкатів. Друга - надати зручний і легкий інструмент участі підприємців у постачанні товарів і послуг громаді та надати контроль за цим витрачанням коштів громаді і суспільству. Будь-хто повинен мати доступ до аналізу цінових пропозицій та участі в тендерах. І для цього непотрібно ходити по кабінетах і просити на якихось умовах придбати саме у тебе. Надавайте найбільш конкурентні умови - вигравайте тендер автоматично", - переконаний депутат від "Самопомочі" Володимир Смірнов, який підтримує повернення Порядку застосування електронної системи закупівель ProZorro.
"Скасування Виконкомом порядку встановленя обов’язку здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за кошти бюджету нашого міста виключно за допомогою електронної системи закупівель ProZorro починаючи з сум у 30тис.грн нагадує мені ситуацію з е-декларуванням. Всі чудово розуміють нагальність виключення корупційної складової та економії бюджетних коштів у будь-якому питанні, але чиновники з усіх сил опираються таким нововведенням. На мою суб’єктивну думку такий «бар’єр» має бути 50 тис. грн.", - коментує депутат від БПП "Солідарність" Юрій Деркаченко.
Аргументи обранців заперечують у міській раді. Юридичне управління переконує, не має сенсу повертати в дію вказаний порядок.
"Порядок був прийняти й 18 грудня 2015 року. Закон було прийнято у кінці грудня, тобто після порядку. Набрав чинності він 1 серпня 2016 року. На момент прийняття порядку ми не знали, що рішення про врегулювання питання ProZorro буде суперечити закону "Про публічні закупівлі". Так воно і відбулося: порядок не був узгоджений із вимогами закону, тому він був скасований рішенням виконкому. Згідно п.2. ст.2. вказаного закону умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг можуть установлюватися або змінюватися виключно цим Законом. Чи можемо ми змінювати або доповнювати вимоги закону – це вже на ваш розсуд. Питання допорогових закупівель теж врегульовано наказом ДП "Зовнішторгвидав України" від 13.04.16 № 35. Його було прийнято на основі закону та постанови, тож я вважаю, що законодавчо це питання теж врегульовано", - прокоментувала під час сесії Марина Смаглюк.
Тим часом міська рада використовує ProZorro у своїй діяльності. Зокрема нині триває тендер на закупку тролейбусів, що за 80 млн грн. планують закупити для обласного центру. Так само управління ЖКГ цьогоріч закуповувало автівку для відлову собак, що передбачена однією з профільних програм, планує закупити дві одиниці техніки на зимовий період. Однак окрім техніки і дороговартісного ремонту, наприклад, доріг, міська рада планує закупку товарів та замовлення послуг на значно менші суми. У такому випадку тендери не проводяться, відтак можливість замовлення у «своїх» та отримання відкатів з витрачених бюджетних коштів стає максимально доступною, вважають депутати.