Мультфільми у дитячому житті: сублімація батьківської уваги чи пізнання світу

Мультфільми у дитячому житті: сублімація батьківської уваги чи пізнання світу

30.06.2023 | 14:00
1039

Навіть найенергійніша дитина здатна довго сидіти перед екраном телевізора, переглядаючи улюблені мультфільми. Мультики люблять і діти, і дорослі, але перші, зазвичай, бачать в них лише благо, а другі – нерідко безпідставно шукають в них зло. Але що саме дитина в результаті отримає від перегляду подібних  відеороликів – майже цілком залежить від батьків, особливо, коли мова йде про найменших телеглядачів.

Чому ж деякі мультфільми викликають бурю радісних емоцій, хвилю наслідування улюбленим героям і формують позитивні установки особистості дитини, а інші – завдають відверту шкоду, роблячи дітей агресивними? Про це та багато іншого кореспондент медіапорталу "Акула" дізнавалася у керівника психологічної майстерні "Інсайт", психолога-практика, дитячого психолога, кандидата психологічних наук Інги Кузнєцової.

-  Інго, скажіть, будь ласка,чи потрібні мультфільми і ТБ дітям від 0 до 3 років?

Інга:  Зараз у світі існує 2 культури: одна – екранна(інтернет, телебачення) та книжкова. Екранна культура простіше, адже її легше сприймати. Коли батьки вмикають своєму чаду мультик, вони повинні поставити собі запитання: чи хочуть вони, аби їхня дитина нормально навчалася, аби в неї був інтерес до занять та до своєї професії, яку вона згодом обере. Якщо відповідь «так», то дитину потрібно привчати не до екранів, а до книжок та читання. Адже під час знайомства з книжками відбувається дуже багато різноманітних процесів: дитина роздивляється картинки, вчиться слухати та сприймати на слух інформацію, розвиває свою уяву та контактує зі своїми батьками. Коли ми говоримо, що вмикаємо 8-місячній дитині розвиваючий мультик, то ми помиляємося. Батькам важливо зрозуміти, що розвиток дитини у віці до трьох років йде виключно через дію та предметну діяльність. Сприйняття і діюрозірвати не можна! Діти осягають величину і форму(тобтонабувають інтелект)  через маніпуляції з зовнішнім світом та його предметами. А спостереження за екраном всі ці дії перекриває. Більш того, основою пізнавальних навичок є пересування очима та вміння керувати поглядом. А коли дитина багато часу проводить за переглядом будь-чого, то в неї формується «нерухомий погляд», який призводить до проблем в спілкуванні з однолітками, концентрації на певній справі та врешті –решт, до численних страхів.

-  А як тоді бути з більш старшими дітьми?

Інга:  Після трьох років активно розвивається дитяча уява, і виникає потреба того, що називається «рольові та сюжетно – рольові ігри»(ляльки, гра з дорослими та дітьми тощо). Все просто: вмикаючи телевізор, батьки автоматично «вимикають» фантазію. У своїй практиці я стикалася з тим, що діти 5-6 років не вміють грати за ролями. А це означає, що у них є проблеми з комунікацією. Їм складно у дитячому садочку та школі через те, що діти через гру
(своєчасно) не пізнали до кінця цей світ та не навчилися спілкуватися з оточуючими. Тому я рекомендую до 5 років не використовувати телевізор/гаджет як спосіб розваги.Краще нехай дитина бавиться з іграшками.

-  Тобто можна сказати, що гаджети та телевізор – це "хворий мозоль"  суспільства?

Інга:  Проблема сучасного світу – це ну дьга. Від сучасних дітей часто можна почути фразу "мені нудно" . Я реагує на це так: "Це чудово, що тобі нудно, але зараз ти точно придумаєш щось цікаве" . Є так багато предметів навколо, які дитина може задіяти у грі,  а для цього потрібно лише підключити свою уяву. Чадо, яке розважає тільки відеоекран, нічого більше не цікавить.

-  А що ви скажете з приводу гаджетів? Чи забороняти дітям користуватися ними?

Інга: Звичайно, ні. Діти все одно цьому навчаться.Гаджет у родині – це не просто предмет. Він є елементом сімейної системи. Сучасна родина – це мама, тато, дитина. Тато постійно на роботі, мама – сидить з дитиною, адже вона на ній центрована. Бабусі в даному випадку беруть дуже безпосередню участь у вихованні. Дуже часто гаджет або телевізор замінює дитині або маму, яка втомилася від домашніх справ, або батька, який втомився від роботи, або братів/сестер, які займаються своїми справами.  І тільки в руках батьків те, наскільки ми можемо організувати своє чадо, створити їй умови для того, аби воно навчилося самостійно гратися та проводити час. Або ж ми можемо запропонувати дитині компанію, щоб вона не відчувала себе самотньою.

-  А тепер поговоримо про мультфільми як про спосіб позитивно вплинути на дитину. За яких умов це може спрацювати?

Інга: Після 5 років можна і потрібно разом з дитиною дивитися мультики. Чому разом? Тому що ви завжди зможете обговорити те, що побачите, тому що, як дорослий, зможете відповісти на всі запитання, що поставить ваше чадо, ви покажете свої чи то сльози, чи то сміх, і навчите дитину не приховувати свої емоції. Але батькам потрібно обирати контент правильно. Перед переглядом бажано трішки ознайомитися з його суттю.

-   "Правильний"  мультфільм – це який?

Інга:  Він повинен нести у собі певні функції. Наприклад, пізнавальну - про що цей фільм, який його зміст. Кожен фільм розширює межі світу дитини, занурює в нову реальність, знайомить з новими гранями. І головне тут – наскільки підходить ця реальність віковим інтересам дитини. Наскільки вона може зрозуміти взагалі, про що цей сюжет, про що йому намагалися сказати. Важливий логічний зв'язок між подіями, наскільки дитина здатна його просте жити, чи може дитина зв'язати їх сама і встановити причинно-наслідкові зв'язки. І тут для кожного віку свій зміст, який відображає світ дитини в певний момент часу.


-  Чи вважаєте ви гідним контентом для дітей такі продукти корпорації Дісней, як: "Попелюшка" , "Красуня і чудовисько" , "Бембі" , "Король Лев"  тощо?

Інга: Вважаю, що всі ці мультфільми можна дивитися з дитиною та обговорювати їх. Звичайно, діти не зрозуміють всю суть та головну їхню ідею у віці, скажімо, до 10-12 років, але зайвим перегляд не буде. Головне – розмовляти з дитиною, запитувати, що сподобалося, а що – ні, ділитися власними враженнями. Це надзвичайно зближує.  Екранна культура – частинанашогожиття, і дуже важливо познайомити з нею дитину. І саме батьки повинні слідкувати за тим, що, як і коли показувати. Головне правило: те, що "заходить"  батькам – це те, що потрібно показувати. Тому якщо в дитинстві вам подобалися певні мультики, які час перевірив на якість, вони є безпечними і для дітей. Найкращий контент – той, у якому присутня душа, який викликає справжні емоції, який вчить добру та справедливості.

А як можна не сказати про сучасні мультфільми? Від їхньої різноманітності блимає в очах. Але ми відібрали декілька найпопулярніших серед дітей варіантів, аби проаналізувати їхню якість.

Якщо раніше «героями часу» були Вінні-Пух і Чебурашка ( ой, яка ж я стара), то зараз це: "Лунтік" , "Маша і Ведмідь" , "Фіксики",  "Смішарики"  тощо.

"Лунтік" -  це начебто казковий, іграшковий персонаж (він схожий на іграшку), дякуємо, Боже. Але якщо взяти інших героїв -  монстрів, тачок – це трагедія. Це не люди, не іграшки– це казна-що, а не образи. Якась дурня, чесно.

Маша з "Маша і Ведмідь"  - вона хоча б людина і це вже добре. Але тут ховається і основна небезпека цього мультика – дівчинка дає абсолютно чіткі моделі поведінки та ідентифікації, які діти блискавично переймають і засвоюють. А робить Маша з бідолашним Ведмедем все, що завгодно. Суть цього мультика та його іронію зрозуміють правильно тільки дорослі, зрілі особистості. Дітям від 5 до 15 років, на мою думку, там нема на що дивитися. Але мені в мої 22 "заходить". І моїм батькам теж. О, піду подивлюся його ще, до речі.

"Фіксики" - це деталі машинок в будинку. Це однозначно для молодших школярів, не менше. Тоді вони ще можуть принести дітям пізнавальну користь у плані того, з чого складається техніка. Але я б своїм дітям таке не рекомендувала дивитися. А навіщо тоді виходити заміж, якщо батько не пояснює дитині «за техніку»? Мій вибір: чоловік краще, ніж якісь там деталі.

"Смішарики" - це теж одна зі спроб зробити мультфільм і для дітей, і для дорослих. Про них можу сказати, що серії дуже і дуже різні. Деякі прямо для маленьких дітей з 3-х років, деякі ж серії виключно для дорослих (або дітей, починаючи з 7-8 років), тому що там вкладені так і матерії, які знову ж таки, як ми говорили, дитина не здатна укласти в своїй свідомості. Але це - не найгірший мультик. На тлі всілякого відео-сміття можна говорити, що цей продукт непоганий, зітканий з протиріч між іграшковою формою, образами і зовсім дорослим змістом. Це може дещо плутати батьків - начебто по образам мультфільм підходить для зовсім маленьких дітей, а за змістом - ні. Тому знову ж таки - до вибору мультфільму треба підходити усвідомлено. Попередньо дивитися і оцінювати, крім образів і героїв, смисли, емоційну складову контенту. Це важливо.

Які мультфільми подивитися?

Багато мам цікавляться питанням, які мультики поставити дитині. Обрати дуже непросто, тому вони звертаються за порадами до більш досвідчених батьків. Але тут практично все залежить саме від дитини: її інтересів, світогляду, а також обов'язково - від віку. Що подобається і підходить одним діткам, може виявитися неприпустимим для інших. Ви повинні обрати улюблені дитячі відео разом.

З найбільш часто рекомендованих іншими мамами - "Лунтік", "Маша і Ведмідь", "Смішарики" , зі старих - "Фунтик",  "38 папуг", "Вінні Пух", "Ну, постривай!",  "Карлсон",  "Мауглі", "Дюймовочка", "Кошеня на ім'я Гав" , "Простоквашино", "Умка", "Бременські музиканти" . Взагалі, музичні мультфільми належать до особливої ​​категорії і навіть запам'ятовуються краще. Однак акцентуємо на тому, що все дуже індивідуально.

Сучасне нове підростаюче покоління докорінно відрізняється від усіх попередніх. Воно живе в зовсім іншому світі і часу, і старі добрі радянські мультфільми для наших дітей стають все менш актуальними і цікавими. Це не говорить про те, що діти або мультики погані. Просто потрібно прийняти як належне, що все змінюється. І якісно нові мультфільми пишуться для якісно інших дітей. Нехай багато дитячих психологів виступають категорично проти сучасних мультфільмів, а й серед них є хороший продукт. Головне - підібрати потрібний саме для Вашого малюка. Будьте готові, що він багато чого з побаченого вирішить застосувати у власному житті, так що краще все ж знайти час, щоб підібрати репертуар для свого маленького телеглядача.

Ксенія ВОРОБЙОВА
12.02.2024 18:00
Рoбoтoдавці Кірoвoградщини мoжуть пoзмагатися за звання найкращoгoПро це "Акулі" повідомили в обласному центрі зайнятості.З метoю заoхoчення рoбoтoдавців дo збереження діючих та ствoрення нoвих ...
12.02.2024 17:00
На Кірoвoградщині визначили, які дoрoги місцевoгo значення відремoнтують у 2020 рoці.Про це поінформували на сайті ОДА, передає "Акула". У рамках прoграми Президента України "Велике будівництвo"...
12.02.2024 16:31
У Крoпивницькoму прoкурoри затримали крадія безпoсередньo після вчинення злoчину.Про це інформує прес-служба прокуратури області, передає "Акула". Працівники прoкуратури Кірoвoградськoї oбласті...
12.02.2024 16:02
Через ГРВІ призупинили навчання у 14 шкoлах Кірoвoградськoї oбласті. Прo це інформує Суспільне з посиланням на заступницю начальника oбласнoгo управління oсвіти Лідія Шатна, передає "Акула". Не...
12.02.2024 15:31
На Кіровоградщині перед судoм пoстане керівник пoштoвoгo відділення зв’язку за привласнення грoшoвих кoштів спoживачів.Про це інформує прес-служба прокуратури області, передає "Акула". ...