З егоїстичних позицій відхід такого міста до сусідів – то певна втрата для нашого краю. Адже Чигирин є столицею кількох українських гетьманів і відповідно місцем паломництва туристів. А з Кропивницького рейсові автобуси туди не курсують.
Основна принада міста - Замкова гора з пам’ятником Богдану Хмельницькому. Це феноменальний об’єкт із геологічної точки зору. Бо покрита лісом кам’яна скеля посеред рівнинної місцевості, що розкинулася на сотні кілометрів, є утворенням природним! Між монументом Хмельницькому та реконструйованим бастіоном Дорошенка видніються залишки колишніх каменоломень і назва однієї з вулиць на схилі засвідчує факт видобутку твердих порід на будматеріали.
Я багато подорожувала і бачила немало архітектурних шедеврів, однак не можу пригадати аналогів резиденції Хмельницького, що розташувалася біля підніжжя гори. Цей стиль називають козацьким бароко. Даний комплекс не «рідний», а частково відтворений у часи президентства Віктора Ющенка за старовинними малюнками та описами. І якщо навіть художники при цьому щось і вигадали від себе, то продукт їхньої фантазії є неповторним. Звідси не хочеться виходити!
З гори видно половину невеликого (тисяч десять населення, а в 15 столітті було 50 тисяч) містечка, звивисте русло ріки Тясмин (її витоки на Кіровоградщині) і соснові ліси, що сягають аж за синій небокрай. Ці насадження штучні,бо раніше довкола Чигирина були тільки піски та чагарники. Саме від них за однієї з версій, і походить назва міста. Чигирин здається ошатнішим та охайнішим від середньостатистичних райцентрів нашої області. І чисто тут навіть у тих закутках, куди туристи не заходять. Тут приємно поблукати вулицями, видивляючись старовинні хатки та зразки радянської архітектури, зайти у археологічний музей та музей Богдана Хмельницького – у ньому звертаєш увагу не тільки на старожитності, а й на дизайнерське оформлення експозицій. Приємно глянути на Тясмин у натуральних трав’янистих берегах, не спотворених бетонними "набережними", як наш Інгул. Приємно просто провести уїк-енд у містечку з особливою аурою і привезти додому унікальний артефакт - зображення єдиної у світі мапи з кумедним псевдонімом свого міста.
Ніна Даниленко