Кожному місту є чим пишатись, і Кіровоград не пасе задніх у цьому аспекті. Нехай, наше місто далеко не найстаріше в Україні, але своєю красою та особливостями історії не поступається іншим. Кожного дня сотні городян та гостей міста проходять однією з центральних вулиць Кіровограда – вулицею Дворцовою, яка має свою цікаву історію.
Ще у минулому році ця вулиця називалась на честь радянського вождя В.І. Леніна, але часи йдуть і світ змінюється. Вулиці повернули її історичну назву – Дворцова, яка походить від спорудженого у 1848 році палацу «на случай приезда высочайших особ», тобто для представників імператорської родини, що приїздили до Єлисаветграда на військові навчання у ХІХ – поч. ХХ ст.
У 1865 році інженер-полковник Г.В.Трамбицький купив у міського управління ділянку землі, на якій збудував Зимовий театр.
Вул. Дворцова, 6 – імпозантний класицистичний будинок, зведений у середині ХІХ ст. як міська резиденція багатого поміщика Соколова-Бородкіна, предводителя дворянства, мирового судді, що уславився як меценат і людина освічена (на гратах над входом зберігся вензель «С/Б»). Пізніше у будинку знаходилась повітова землеврядувальна комісія. Деякий час будинок орендувався під земське реальне училище. У післявоєнний час, з 70-х років – Ленінське районне відділення міліції.
На протилежній стороні вулиці привертає увагу споруда кінця ХІХ ст., колишній «будинок Соловйова», проект якого приписують Якову Паученку, зведений для театральних вистав та демонстрації кінофільмів – театр «Казка». Будинок нагадує старовинні дерев’яні тереми, тільки збудований із цегли. Віртуозне мурування різної цегли схоже на мереживо. Довгий час там був обласний Палац піонерів. Тепер там знаходиться корпус обласного загальноосвітнього комплексу естетичного виховання .
Навпроти – дуже цікавий будинок у стилі неокласицизму з варіаціями ампіру, з еркерами та балюстрадою, побудований у 1910 р. для театру «Ілюзіон». Довгий час там працював кінотеатр ім. Ф.Дзержинського.
Привертає увагу сучасний пам’ятний знак Єлисаветградському трамваю, відкритий до його 100-річчя у 1997 році. Перший трамвай у Єлисаветграді було пущено 13 липня 1897 року як один з перших у Російській імперії.
На протилежній стороні, трохи далі, добре зберігся будинок поч. ХХ ст., так званий «будинок Гунькіної», у неокласичних традиціях. Тепер тут – обласний Будинок вчителя.
На поч. ХХ ст. споруджено приміщення ресторану з вар’єте, оздоблене ліпними прикрасами, еркерами. Тепер – обласна бібліотека для юнацтва ім. О.Бойченка.
Ефектністю не поступається будинок у неокласичному стилі по цій же стороні вулиці, проект якого створив Яків Паученко. У кінці ХІХ ст. там були банк, позикова каса, крамниця. Нині там –ресторан.
Цікавим є задум сучасних архітекторів, що продовжили будівництво по цій вулиці оригінальних будівель у стилі «ретро». Проект відділення «Укрсоцбанку» завоював обласну премію у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-ужиткового мистецтва ім. Я.Паученка.
Не мало випробувань випало на долю нашого міста за всю його історію: пожежі, епідемії, війни, революції тощо, що несли руйнацію та знищували прекрасні пам’ятки архітектури. Проте, і те що збереглося милує око та спонукає любити архітектуру, поважити її творців та історію нашого чудового міста.
Дмитрій Колесник