Мистецький простір

Гончар Микола Світайло:
"Люди цінують глиняний посуд за його екологічність та автентичність"

гончар
Микола Світайло тривалий час працював у столичному Посольстві США, а гончарством займався виключно для власного задоволення. Кілька років тому чоловік переїхав жити до Кропивницького. Зараз разом з дружиною займається розвитком власного бізнесу, але щоденно знаходить час на роботу у гончарній майстерні. Микола Світайло створює глиняний посуд не заради фінансової користі. Творчий процес приносить йому справжнє задоволення і дозволяє відволіктися від буденних проблем.

Майстер розповів нам, хто саме познайомив його з гончарним мистецтвом, які вироби користуються найбільшою популярністю та чому почав навчати цій справі інших.
1
Гончарство як захоплення
Я займаюся гончарством уже орієнтовно п'ять років. Жив та працював спочатку у Києві, а потім доля занесла мене у Кропивницький. У столиці товаришував з колегою, який і познайомив мене з гончарною справою. Ця сфера мене захопила. Поступово обладнав майстерню. До речі, пічку для обпікання глиняних виробів зробив також власноручно. Займаюся гончарством виключно для задоволення.

Багато цим на життя не заробиш, якщо чесно. І для цього є кілька причин. По-перше, для налагодження стабільної роботи обов'язково потрібен помічник.
По-друге, необхідно займатися пошуком ринків збуту. Але Кропивницький – це не таке вже велике місто. Зараз я навіть не встигаю самотужки виконувати всі замовлення. Роботи у мене досить багато. У минулому році взагалі раз за разом брали участь у різноманітних ярмарках не тільки міського, а й районного рівнів. Інколи трапляються такі випадки, коли бачу, що людина і хотіла б щось купити, але з певних причин не робить цього. Якщо у людини є щире бажання, можу навіть зробити їй подарунок. Я не збіднію з цього, а їй буде приємно. Гроші – це не головне. Я отримую від своєї роботи позитивні емоції, що є набагато ціннішим.
2
Переваги глиняного посуду
На ярмарку досить багато людей цікавиться моїми роботами. На сьогодні вироби з глини можна назвати досить специфічними. Хоча глиняний посуд не такий міцний у порівнянні з металевим чи фарфоровим, але у людей все-таки викликає захоплення. Зокрема йдеться про кавових гурманів, які відзначають, що кава у турці з глини має більш насичений смак. Також досить часто купують чашки. Це цілком зрозуміло, адже вартість цих виробів цілком прийнятна. Окрім цього, це практичні речі, адже користуватися ними можна щоденно. Натомість ціни на глиняні горщики дещо вищі. Пояснюється це просто: чим більший виріб, тим більша його вартість.

Глиняний посуд краще за все підходить для приготування страв у духовці. Також його можна використовувати для розігріву їжі у мікрохвильовій пічці. Взагалі це речі для вжитку. Найчастіше вироби з глини купують для дітей.
Деякі мають бажання спробувати зробити глиняний посуд своїми руками. У таких випадках залюбки проводжу майстер-класи. Подібні уроки з гончарної справи подобаються багатьом. По-перше, це цікаво.По-друге, людям вдвічі приємніше, коли вони користуються виробом, який створили власноручно, у який вклали частинку своєї душі.

Мені здається, що люди починають знову використовувати глиняний посуд через те, що він вважається екологічно чистим та автентичним. Під час його виготовлення не застосовую ніяких домішок, використовую виключно глину. Деякі гончарі займаються її видобутком самостійно. Я цього не роблю, оскільки подібний процес займає багато часу. Наприклад, викопану глину потрібно спочатку розмочити, потім процідити та вилучити домішки у вигляді піску чи камінчиків. І це далеко не всі етапи. Раніше на гончара працювала вся родина. Таким чином люди заробляли кошти собі на життя.
3
Особливості виготовлення
З дружиною займаємось бізнесом, але кожного дня намагаюся хоча б годину виділяти на заняття гончарством. Але буває по-різному. Іноді є можливість витратити на виготовлення виробів більше часу. До речі, в холодний період процес затягується, у теплий – скорочується, оскільки глина сохне набагато швидше.

Коли виріб уже висох, але ще залишається необпеченим, я маю змогу виправити певні дефекти. Після цього посуд випалюється при температурі у тисячу градусів. Якщо є бажання, вироби можна прикрасити малюнками, використовуючи акрилові фарби. Але це не обов'язковий етап на відміну від молочення. Я купаю виготовлений посуд в натуральному молоці, після чого знову випікаю, але вже при іншій температурі.

Завдяки цьому глиняні пори закриваються, тому виробами можна користуватися впродовж довгого часу. Окрім цього, за допомогою молока посуд набуває певного кольору. Повністю ідентичні вироби зробити не можна, оскільки насиченість відтінку залежить від жирності молока. Тобто кожна нова партія глиняних виробів відрізняється від попередньої.

Виготовлення глиняного посуду – це досить цікавий і непередбачуваний процес. Наприклад, сідаєш робити чашку, а в результаті виходить горщик. Під час створення глиняних виробів потрібне не тільки натхнення, а й терпіння. Але коли робота приносить задоволення, наполегливість з'являється сама по собі. У мене є багато задумок, які я ще не встиг реалізувати. Планую почати займатися цим взимку.
4
Гончарство як релакс
Взагалі, якщо людина може робити щось своїми руками – це чудово. Пам'ятаю, я ще в дитинстві щось постійно випалював чи вирізав, словом, завжди знаходив собі заняття. Вважаю, що кожна людина повинна чимось займатися у своєму житті. Напевно, завдяки цьому вона повільніше старішатиме. Інколи люди зупиняються у своєму розвитку і втрачають будь-які інтереси. У таких випадках відбувається процес деградації.
У мене особисто не завжди є відповідний настрій займатися гончарством. Але все одно сідаю працювати. Беру в руки шматочок глини (до речі, вона вважається так званим живим матеріалом) і поступово забуваю про всі свої проблеми. Мені вдається повністю абстрагуватися від буденності, відчуваю позитивні емоції.
Made on
Tilda