28 жовтня журналістів обласних видань було запрошено відвідати командно-штабні навчання органів управління та сил цивільного захисту Кіровоградщини. Згадуючи про минулорічну снігову блокаду та морози, рятувальники вирішили показати, чим боронитимуть нас від негоди взимку. А на випадок виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних із зношеністю електро- і тепломереж, симульовано кілька аварій – вибух котельні та прорив труби теплопостачання.
Видовище розгорнулося на просторому майданчику заміської промзони, де на початку місяця відбулась виставка «Агроекспо». Пласке піщане пустирище та кількасот працівників оперативно-рятувальної служби, що вишикувались біля польових наметів й автомобільної техніки. Втім, оглядини усього цього добра відбудуться лише за дві години. На часі – пленарне засідання керівників підсистем єдиної системи цивільного захисту. Під час його проведення наголошувалось на готовності рятувальників до будь-яких катаклізмів та забезпеченні їх матеріальними цінностями. Там було зазначено, що 37 вагонів солі вже завезені до сховищ. Також заготовлено понад дві сотні вантажівок з піском. Не вистачає тільки кількох тон солі. Щодо їжі та іншого – створено резервні фінансові фонди, укладено договори з виробниками. Так, відповідно до затверджених норм, одного постраждалого від стихійного лиха чи аварії антропогенного характеру мають нагодувати на 32 гривні за добу і забезпечити речами на 2300 гривень. Але механізми компенсації витрат, які готові вже понести підприємства, поки що на завершальній стадії розробки.
Другий пункт робочого плану заходу – огляд майданчика, на якому розміщуються мобільні пункти оперативно-рятувальної служби області, і техніка. Намет із вивіскою «Медичний пункт» являє собою світлу кімнату з операційним столом та лампою посередині. Додатково комплектується трьома звичайними і одним трьохярусним ліжком. Опалення від звичайної грубкою на дровах. Є шафи-бокси з ліками (близько 300 найменувань), комплекти постільної білизни, вовняні ковдри… За словами пана Віталія Кушнарьова, начальника медичної частини служби, пункт обладнаний для проведення операційних втручань, що не зачіпають внутрішніх органів. Тут можна приймати пологи і щонайбільше – ампутувати частину кінцівки. Усе інше має виконуватися в лікарнях.
Нещодавно рятувальники області створили власну пересувну церкву. Відтак, у другому наметі, під щільної плівкою брезенту, знаходимо цілий іконостас із царськими вратами. «Ті, хто зазнали біди з неба чи від води, можуть звернутися із молитвою до Святого Миколая – пояснює отець Олексій. – Адже він опікується рибалками, дає притулок потопельникам і захищає дітей. Воїнство ж частіше ставить свічки біля ікон Георгія Переможця та Іоана Воїна. Також дуже допомагає ось цей образ Богородиці Усіх Скорбящих Радості. Бачите? Найбільший стільник зі свічками якраз перед нею! Приймаємо на сповідь, говоримо напутнє слово, радимо, заспокоюємо... Людям у формах, окрім фахової психологічної, повірте, потрібна ще й духовна підтримка». А ось і пункт екстреної психологічної допомоги. Столи, стільці, яскраві картинки на стінах і пара надувних крісел. Здебільшого психологи працюють із гострими стресами, різноманітними проявами фобій, але, нерідко беруться і за суїцидальні наміри. Методів і технік роботи дуже багато – від звичайного масажу зони шийного відділу хребта до встановлення НЛП-якорів. Перше найбільш популярне, як виявляться, серед тих, хто тільки-но на власні очі, пережив потрясіння через втрату майна. Рушаємо далі. Пересувна лазня, оснащена душовою установкою та автоводонапірною станцію. Кілька комор із припасами хліба, круп і м’яса. Мобільні їдальні, кухня (працює від пересувної електростанції «АРС-14») і пункти обігріву для безхатьків. Нарешті перейшли до огляду техніки. Поміж бульдозерів і пожежних машин притулилися двійко кінологів зі своїми собаками. Німецькі вівчарки Віня та Спезя навчені шукати людей у лісі і діставати постраждалих з-під завалів руїн будинків. Вони не нюшать землею, не залежать від предмета-носія запаху, а хапають з повітря особливу молекулярно-запахову пляму, що мимоволі залишає після себе кожен із нас. Готові працювати на совість хоч і дві доби по 40 хвилин з перервами на відпочинок (20 хвилин) чи заміну. Тому на місце біди споряджають щонайменше двох таких чотирилапих бійців. Найбільш жадана нагорода за поміч – близько 10 годин повноцінного сну і повна миска м’яса. Будь-якого, аби лише м'ясо…Останній, третій пункт плану показових навчань. Нам демонструють роботу снігоочищувальної техніки та «розігрують» кілька техногенних аварій за участі поранених.