Керівник кропивницької філії Міжнародної Антинаркотичної Асоціації розповів про реабілітацію залежних осіб

09.07.2023 | 09:00
576

Кожного з нас спіткають певні проблеми протягом всього життя. Однак, на жаль, трапляються випадки, коли людина не витримує напруги та знаходить віддушину, наприклад, алкоголь або наркотичні речовини. Керівник філії Міжнародної Антинаркотичної Асоціації м. Кропивницького Максим Літус розповів про ці захворювання та реабілітацію.

-  Чому ви обрали цю сферу?

Максим Літус: Скоріш за все, це сфера обрала мене. Я також був залежний, проходив реабілітацію та знаю цей увесь процес зсередини. Я закінчив навчання, проходив багато тренінгів, зараз закінчую інститут на професію психолога. Це стало невід’ємною частиною мого життя, в мене є команда, люди, яких мені довірили їх родичі, я за них відповідаю.

-  Чим займається асоціація?

Максим Літус: Ми займаємося психосоціальною реабілітацією, допомагаємо людям, які зіштовхнулися зі складною життєвою ситуацією – наркоманією, алкоголізмом. Загалом в Україні є три види реабілітації – це трудова, християнська та психосоціальна. Християнська – молитви до Бога, трудова – проживають там, де їх огороджують від вживання, а психосоціальна реабілітація трохи інша, вона програмна. Це повноцінне лікування. Якщо бути точним, то залежність від хімічних речовин - це комплексна хвороба, яка зачіпає та руйнує чотири сфери біологічну, психологічну, соціологічну та духовні сфери.

-  Як саме проходить реабілітація?

Максим Літус: Коли людина до нас надходить на стаціонарне лікування, вона проживає у нашому центрі та походить 12-крокову програму. Ця програма була створена у 50-х роках спільнотою анонімних алкоголіків. Вона була модернізована і під людей, які страждають від наркотиків. У рамках програми з людиною працюють такі спеціалісти, як психологи, психотерапевти і тренера-консультанти з хімічної залежності. Програма триває один рік. Є півроку реабілітації, коли люди знаходяться у рамках центру, та ресоціалізація, коли вони виходять вже в місто. В реабілітацію закладені заняття групи – групова та особиста терапія. Зокрема, ми їх привчаємо до дисципліни, розпорядку дня, правил центру. Це пов’язано із тим, що у залежних людей у житті хаос. Наприклад, зранку вони не йдуть чистити зуби, а похмелятися. У центрі вони прокидаються о 7 ранку, приймають душ, роблять зарядку, прибирають будинок, а потім йдуть на заняття. Так, заняття проходять з 10 до 23-ї години з 15-хвилинними перервами, а також після сніданку, обіду та вечері вільна година. Проводиться психотерапія, де люди можуть відкритися, а також зануритися у себе. Письмові роботи спрямовані на самоаналіз. Перші роботи стосуються того, чому вони тут опинилися, потім їхні взаємовідносини з рідними, друзями. Важливо аналізувати своє життя і розуміти, що з тобою було у минулому, є зараз і що будувати у майбутньому. Раз на тиждень проходить профілактика зриву, щоб людина розуміла , як це трапляється та як із цим боротися. Проводимо арт-терапії, ігротерапії, спортивні заходи. Крім того, чотири рази на рік ми проводимо спортивні терапевтичні табори. Ми виїжджаємо до Очакова , збираємо всіх залежних з України і проводимо спортивні мотиваційні заходи. Туди приїжджають відомі люди, нас також підтримує президент держави. Останнім часом ми не проводили захід через карантин, але сподіваємося, що відновимо у вересні ці поїздки.


-  Чи допомагає цей 12-кроковий курс людям?

Максим Літус: Безумовно вони змінюються, але реабілітація – це штучно створений соціум. Тобто вони як діти у садочку, адже за ними спостерігають. Коли вони виходять у соціум, їм потрібне супроводження, адже для них це агресивне середовище – вітрини з алкоголем і тому подібне. До того ж не кожна людина може прийняти свою проблему –  залежність. У свою чергу родичі також мають брати участь у процесі, оскільки це сімейна хвороба. Також є профілактика зриву, адже оскільки залежність – це хронічна хвороба, вона не виліковна. Кажуть навіть, що зрив – це невід’ємна частина одужання. Одужання – це шлях, протяжністю у життя, тобто бажання вже не зникне. Людина стала залежною не просто так, на все є причини. Частіш за все це через стрес, труднощі у житті, фінансові проблеми, непорозуміння у сім’ї, дитячі травми. З цими причинами ми працюємо. Наша задача дати знання про хворобу, тож за час реабілітації люди отримають більше 50 інформаційних блоків про залежність.

-  Чи потребують рідні певних курсів реабілітації?

Максим Літус: Так, ми проводимо заняття для співзалежних. Є таке захворювання, як залежність, коли людина залежна від речовин, а є співзалежність, коли хтось залежний від залежної людини. В основному це захворювання відслідковується матерів. Вони розуміють, що не можна давати кошти на пляшку горілки сину, але дають, тому що шкода його. Це сприятливий ґрунт для розвитку залежності.

-  Чи можна вплинути на залежну людину у домашніх умовах?

Максим Літус: Рідні не можуть вплинути, але ж і ми не даємо 100% гарантії. У людини має бути бажання змінювати своє життя.

-  Як ви розумієте, що залежна людина йде на поправку?

Максим Літус: Наша задача повернути до здорового мислення. Є етапи одужання. Людина, потрапляючи на реабілітацію, так чи інакше буде заперечувати та стверджувати, що немає проблеми. Це захисні процеси мозку. Потрібен час для адаптації, перша задача наших працівників та волонтерів – це довести, що у пацієнта є проблема. Коли він з цим погоджується, то йде другий етап – надати інформацію про те, з чим залежний зіштовхнувся та як із цим боротися. Наступний етап – відповідальність. Залежні люди як діти, адже на них не покладеш велику відповідальність. Вони маніпулятори та брехуни. Потім ми маємо навчити впоратися у спілкуванні, взаємодопомозі. Останній етап – ресоціалізація. Загалом рекомендується не залишати організацію, бути у співтоваристві анонімних алкоголіків наприклад. Важливо спілкуватися з одужуючими залежними особами.

-  Чи часто залежні люди приходять повторно на реабілітацію?

Максим Літус: Так. Важливо, чим довше ти будеш знаходитися під наглядом, тим більше вірогідність того, що ти більше протримаєшся.

Детальніше про Асоціацію можна дізнатися за посиланням!




13.10.2023 20:23
Сьoгoдні, 13 жoвтня, напередoдні Дня Пoкрoви Пресвятoї Бoгoрoдиці, яка вважається пoкрoвителькoю і заступницею українськoгo кoзацтва та Дня захисників і захисниць України у Крoпивницькoму вшанували ...
13.10.2023 18:35
У переддень Дня захисників та захисниць України Суспільне рoзпoвість прo військoвoслужбoвицю Надію, яку служить у третьoму пoлку спецпризначення імені Святoслава Хoрoбрoгo у Крoпивницькoму....
13.10.2023 17:30
12 жoвтня 2021 рoку дo ДУ "Кірoвoградський oбласний центр кoнтрoлю та прoфілактики хвoрoб МOЗ України" надійшлo чергoве екстрене пoвідoмлення прo  нoве oтруєння дикoрoслими грибами, передає ...
13.10.2023 16:00
Гoлoвна книгoзбірня Крoпивницькoгo запрoшує містян і гoстей oбласнoгo центру на дивoвижну виставку актуальнoгo мистецтва "Мелoдії душі". На ній представлені майже сім десятків твoрів ...
13.10.2023 15:22
Хабар за безперешкoдну тoргівлю неякісним алкoгoлем: на вимаганні викритo пoліцейськoгo райoннoгo відділу пoліції.Про це розповіли в пресслужбі прокуратури області, передає "Акула". За...