комп'ютерні сервіси, обман, шахраї, Кропивницький, комп'ютер, ноутбук, ремонт

Як комп'ютерні сервіси обманюють жителів Кропивницького

04.12.2020 | 16:00
1213

Все частіше жителі міста Кропивницький скаржаться на недобросовісний ремонт оргтехніки майстрами сервісних центрів Кіровоградщини. Нерідко кропивничани стикаються з відвертим “розлученням” на гроші. Журналіст медіапорталу “Акула” спробувала провести діагностику неполадок зі стареньким ноутбуком в декількох сервісних центрах, вибраних навмання.

Спочатку назвемо перелік реальних неполадок ноутбука Asus 2010 року придбання, які повинні були діагностувати майстри комп'ютерних сервісів, а потім розрахувати попередню вартість їх усунення. 

  • По-перше, у комп'ютера погана клавіатура, багато кнопок спрацьовують з важкістю. 

  • По-друге, ноутбук помітно “гальмує”. 

  • По-третє, на погляд журналіста, у комп'ютера перегрівається батарея. 

Ці свої побоювання були озвучені фахівцям міських сервісів. Що з цього вийшло, читайте далі в нашому матеріалі.

Набравши номер телефону сервісу №1, в першу чергу поцікавилися вартістю первинної діагностики неполадок. Оператор люб'язно розповіла, що послуга безкоштовна. Крім цього, дівчина зазначила, що якщо ми звернулися в сервіс вперше, то на послуги майстра буде надана знижка 20%. При цьому виявилося, що везти ноутбук нікуди не доведеться, фахівець працює на території клієнта. Зручно, коли до тебе приїжджають в призначений час.

Вислухавши розповідь про неполадки, Сергій, майстер сервісу №1 запропонував варіанти вирішення проблем і розрахував вартість ремонту.

“Все зрозуміло. Очевидні проблеми будь-якого старого комп'ютера. Через що він гальмує, я можу сказати відразу. У 100% випадків це проблеми з жорстким диском, який з часом зношується. Якщо він розмагнітився, то його треба міняти. Є сучасні твердотільні диски, вони не схильні до зносу. Є варіант поставити такий диск з об'ємом пам'яті 120 ГБ. Це мінімальний обсяг. Він коштує 1000 грн. Плюс установка 150 грн. Є диски великих обсягів 240 ГБ і 480 ГБ. Вони коштуватимуть відповідно майже 1500 грн і 2500 грн. Але вам цілком вистачить диска на 120 ГБ. Заміна диска на твердотільний вже дасть хороший приріст продуктивності. Все буде працювати швидше: запуск системи, програм, сайти будуть відриватися якнайшвидше. Клавіатура коштує 300 грн, плюс 150 грн установка”, — запевнив Сергій.

Коментар експерта:

“Після заміни жорсткого диска тестовий ноутбук стане трохи швидше завантажуватися. Продуктивність збільшиться на 15-20% максимум, тобто не набагато швидше, ніж раніше. На цьому все. Справа в тому, що продуктивність комп'ютера залежить не тільки від жорсткого диска, але і від пам'яті і від процесора. Який би хороший жорсткий диск не поставити, але якщо в ноутбуці погана пам'ять або процесор, то він не зможе працювати швидше. А в нашому комп'ютері обов'язково потрібно поміняти ще й пам'ять, її явно недостатньо. При заміні пам'яті і жорсткого диска можна було б прискорити роботу ноутбука на 50%. Повторюся, одним жорстким диском проблема не вирішується. Другий момент — вартість жорсткого диска, яку озвучує майстер. Вони бувають різної якості. Припускаю, що він робить накрутку близько 500-700 грн на жорсткий диск. Третій момент — це обсяг диска. Спеціаліст сервісу №1 говорить, що для ноутбука буде достатньо 120 ГБ. Років п'ять тому можна було поставити 120 ГБ. А зараз цього не вистачить. Тільки операційна система займає 50% пам'яті. Зараз в ньому стоїть жорсткий диск на 500 ГБ. І якщо вже змінювати, то хоча б на аналогічний. Можу сказати, що майстер запропонував дуже поганий варіант ремонту”, — зазначив експерт.

Пам'ятаєте, ми ще озвучували майстру проблему з батареєю ноутбука, яка начебто гріється? Під час так званої діагностики ноутбук стояв на колінах у Сергія і був включений в мережу. Ось, що порадив нам майстер сервісу №1:

“Він тепленький, до речі. Якщо мало тримає, треба міняти батарею. Ви можете самі її купити і поміняти. Батарея оригінальна Asus коштує 500-1000 грн в Кропивницькому. Я продажем батарей не займаюся. Ще ваш ноутбук потрібно обслужити: розкрити, розібрати, почистити пил. Він брудненький”.

Коментар експерта:

“Те, що батарея, включена в мережу, гріється, — нормально. І на нашому ноутбуці вона ще добре тримає заряд. На око, без аналізу стану батареї, не можна говорити про її заміну. До того ж, цьому ноутбуку не потрібно ніяке обслуговування. Воно проводилося не так давно і це видно. У ньому немає пилу, термопаста свіжа. Тут майстер знову вводить клієнта в оману.”

Майстер з сервісу №1 нарахував суму ремонту в районі 3800 грн. Я сказала, що зараз не маю такої суми і мені знадобиться час, щоб зібрати її. Тоді Сергій дістав якісь документи і попросив їх підписати. Виявилося, що він хоче прямо зараз забрати ноутбук, а замість нього залишити документи.

Я сказала, що коли буду впевнена, що зможу оплатити ремонт, тоді і віддам ноутбук майстру. А оскільки ремонт дуже дорогий, можливо, я краще накопичу гроші на новий комп'ютер. Мені треба подумати. При цьому я нагадала Сергію, що попереджала оператора по телефону про те, що мені потрібно просто оцінити ремонт. Адже я навіть приблизно не уявляла, у скільки він мені обійдеться.

“Тоді я візьму за діагностику 200 грн, щоб ви не “з'їхали” більше. А потім зроблю знижку 400 грн на ремонт”, — запропонував Сергій.


Довелося нагадати майстру і про те, що, за словами оператора, діагностика в сервісі №1 безкоштовна.

Техніку на діагностику і ремонт сервіс №2 приймає у себе в офісі. Диспетчер по телефону розповів, що діагностика в сервісі №2 безкоштовна, а ремонт виконується від одного до трьох днів. В офісі мене зустріла дівчина Олена.

“У нас діагностика безкоштовна в разі подальшого ремонту. Якщо відмовляєтеся від ремонту, сплачуєте 500 грн”, — повідомила Олена.

На моє запитання “чому по телефону дали іншу інформацію?” Олена поцікавилася: “яка у вас взагалі проблема?”. Після моєї розповіді про неполадки вона продовжила:

“Значить, діагностика буде безкоштовна, тому що це програмне забезпечення, швидше за все. Тобто його не потрібно буде розкривати, розбирати. А якщо розбирати, то 500 грн. Але якщо вам сказали по телефону, значить, буде безкоштовно. Просто у нас диспетчера не пояснюють по телефону: є складна діагностика, а є безкоштовна”, — сказала вона.

З моїм запереченням про те, що якщо диспетчер каже про безкоштовну діагностику, а потім сервіс просить у клієнта за послугу грошей — це обман, Олена погодилася.

“Гарантія на роботу майстра 3 місяці. Гарантія на деталі від постачальника. У квитанції буде вказана сума і за що ви вносите гроші. Весь ремонт буде узгоджений”, — пояснила Олена.

Я залишила ноутбук, отримавши замість нього квитанцію про прийом техніки на ремонт. На наступний день зі мною зв'язався майстер Євген.

“У вас фізичний знос жорсткого диска. Через це ноутбук повільно працює. Якщо поставити жорсткий швидкісний диск, поміняти клавіатуру, Windows, всі програми, необхідні вам, в цілому ремонт обійдеться у 3200-3500 грн. Твердотільний диск на 240 ГБ, це трохи менше ніж той, який стоїть у вас. Він обійдеться в 1000-1400 грн, плюс клавіатура 400 грн. Батарея повинна грітися при зарядці від мережі. Так що батарея у вас жива. У мене вона вже годину працює в автономному режимі”, — чітко розповів Євген.

Крім цього, майстер пояснив, що відремонтувати ноутбук за 3200-3500 грн вигідніше, ніж купувати новий.

“Новий з такими ж параметрами коштує в районі 11000-12000 грн. І не факт, що він не зламається у вас через рік. Тому що Китай став робити дуже погано. А з новим диском він буде працювати швидше, ніж новий”, — запевнив Євген.

Коментар експерта:

“Якщо майстер сервісу №2 дійсно поставить жорсткий диск вартістю 1000-1400 грн без своїх накруток, то це був би хороший варіант. Але я не можу гарантувати цього. Щоб перевірити правдивість його слів, потрібно віддавати ноутбук на ремонт і вже потім дивитися, що Євген туди установить. Знову ж, він не пропонує замінити пам'ять. Хоча це не завадило б. Питання з установкою Windows і програм до Євгена у мене те ж, що і до майстра з першого сервісу. Я не знаю, чому вони не клонують диски. Це набагато простіше, швидше, зручніше. І з клієнта гроші зайвий раз не потрібно брати.”

У величезному списку комп'ютерних сервісів — навмання вибрала ще один. Але спілкування з сервісом №3 обмежилося телефонною розмовою. Ми не побачили сенсу в тому, щоб зустрічатися з майстром цього сервісного центру.

“Ремонт відразу в документах прописуємо до 800 грн. Якщо вкладаємося в цю вартість, робимо без узгодження. Якщо не вкладаємося в 800 грн і потрібно платна діагностика або більш дорогий ремонт, то узгоджуємо все з вами”, — розповів чоловік.

На моє запитання, чи можна зробити діагностику без ремонту, він відповів: “в тому, щоб розбирати ноутбук і не ремонтувати його, сенсу немає, простіше його відразу полагодити”. Намагалася заперечити, припустивши, що ремонт може бути в сумі менше 800 грн. І навіщо тоді в квитанції прописувати ту суму ремонту, якої, можливо, не буде?

“Ми все одно ремонтуємо. Тому що більшість ремонтів укладається в 800 грн. Якщо в квитанції я суму не напишу, то доведеться дзвонити через кожних 50-100 грн. Щоб так не робити, я відразу пишу 800 грн. Навряд чи ремонт вийде менше цієї суми. Але якщо ремонт виявиться менше 800 грн, ми, звичайно, з вас візьмемо стільки, у скільки він обійдеться, не більше”, — пояснив молодий чоловік.

Коментар експерта:

“Швидше за все, менше 800 грн ви їм не заплатите. Ймовірно, майстри сервісу №3 зроблять все, щоб ви віддали 800 або більше. У мене є знайомі ремонтники, у них ремонт вартістю до 200 грн може проводитися без попереднього узгодження з клієнтом. Але погодьтеся, 200 — це не 800 грн”, — висловив думку експерт.

Для збереження ділової репутації тих, хто беруть участь в цьому матеріалі, назви їх організацій не згадуються. Однак, висловлюю надію, що ситуації, описані в статті, дозволять вчасно відмовитися від співпраці з сумнівними сервісами по ремонту комп'ютерів і уникнути непотрібних витрат.


Наталія Щербакова

13.10.2021 20:23
Сьoгoдні, 13 жoвтня, напередoдні Дня Пoкрoви Пресвятoї Бoгoрoдиці, яка вважається пoкрoвителькoю і заступницею українськoгo кoзацтва та Дня захисників і захисниць України у Крoпивницькoму вшанували ...
13.10.2021 18:35
У переддень Дня захисників та захисниць України Суспільне рoзпoвість прo військoвoслужбoвицю Надію, яку служить у третьoму пoлку спецпризначення імені Святoслава Хoрoбрoгo у Крoпивницькoму....
13.10.2021 17:30
12 жoвтня 2021 рoку дo ДУ "Кірoвoградський oбласний центр кoнтрoлю та прoфілактики хвoрoб МOЗ України" надійшлo чергoве екстрене пoвідoмлення прo  нoве oтруєння дикoрoслими грибами, передає ...
13.10.2021 16:00
Гoлoвна книгoзбірня Крoпивницькoгo запрoшує містян і гoстей oбласнoгo центру на дивoвижну виставку актуальнoгo мистецтва "Мелoдії душі". На ній представлені майже сім десятків твoрів ...
13.10.2021 15:22
Хабар за безперешкoдну тoргівлю неякісним алкoгoлем: на вимаганні викритo пoліцейськoгo райoннoгo відділу пoліції.Про це розповіли в пресслужбі прокуратури області, передає "Акула". За...
Елеватор КЗК