У Кіровоградській міській раді провели перше засідання робочої групи по створенню громадського бюджету міста. Ініціаторами створення такого положення є депутатська група "Рівні можливості".
Як повідомив заступник міського голови Олександр Мосін, проект положення вже розроблений, однак він буде обговорюватись. До складу робочої групи щодо розробки такого положення входить 22 особи, серед яких депутати, посадовці міськради, представники громадськості. Наше місто одне з небагатьох, де громадський бюджет ще не створено.
"Ідея громадського бюджету працює в Україні вже другий рік. Зараз майже всі обласні центри запроваджують практику громадського бюджетування, у деяких містах проекти вже реалізовуються", - повідомив експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Іван Лукеря.
Аби запровадити таку практику, у міському бюджеті необхідно передбачити певну суму коштів на реалізацію проектів від населення. У містах України ці кошти передбачають у вигляді конкретного відсотку від загального фонду бюджету або бюджету розвитку. Громадський бюджет експерт радить розділити на частини: одну спрямувати на фінансову підтримку малих проектів ( вартістю до 500 тис), іншу - на великі проекти (вартістю 500 тис - 1 млн грн). Іван Лукеря пропонує 60 % громадського бюджету спрямувати саме на малі проекти, адже, як показує досвід, заявок на реалізацію таких проектів надходить більше.
Обирати кращі проекти експерт радить шляхом електронного та живого голосування. Які суми для громадського бюджету передбачать у бюджеті обласного центру, наразі сказати важко. Сума залежатиме від того, у якому бюджеті міста вишукуватимуть гроші. Її наразі опрацьовують у фінансовому управлінні. Іван Лукеря говорить, що в інших містах не обмежували теми проектів, однак деякі приймали тільки так звані загальнодоступні проекти, аби за кошти громадського бюджету не вирішувались комунальні проблеми окремих будинків чи закладів.
Планується, що проекти для реалізації громадського бюджету зможуть подавати як окремі особи, так і ініціативні групи. Вони подаватимуть проектні заявки, кращі з яких обиратимуть шляхом рейтингового голосування. Експертизу поданих проектів проводитимуть профільні управліннями міськради, а проектну документацію для запропонованих проектів розроблятиме виконавець. Робоча група планує оперативно затвердити це положення, аби вже наступного року взимку провести конкурс проектів і того ж року реалізувати їх.