Для кого лунає Перший Дзвоник?: що з цього приводу думають кропивничани

31.08.2023 | 17:00
2611

1 вересня вже на носі і кожен, хто має дітей та онуків школярів із тривогою в серці очікує нововведень у навчальних програмах та збільшення "добровільних" внесків. Не викликають і радісного піднесення прийдешні святкові лінійки, з турніром на кращі квіти-подарунки вчителям та довгими "проповідями" шкільної адміністрації, під час якої всі рахують хвилини до закінченні "полум'яних" промов. Додають "пікантності" і виступи почесних гостей, у якості яких виступають чиновники, депутати та духовенство.Отже, "приємні" урочистості в деяких навчальних закладах затягуються, а діти швидко налаштовуються на терпіння і невідворотність долі.

Так триває з року в рік, і бабусі з дідусями терпіли, і батьки. Здавалося б скільки всього змінилося у нашій державі, а от сценарії святкових лінійок незламні - продовжують "надихати" вже нові покоління на навчальний рік. Але у цьому році крига скресла: Громадське об'єднання "Батьки SOS" опублікувало у Фейсбуці звернення до Президента, Прем'єр міністра, міністрів та депутатів різних рівнів з проханням не приходити на шкільні лінійки у цьому році. Свій заклик активісти аргументують тим, що лінійки, у присутності можновладців затягуються, а кульки, квіти і вся інша декорація купується за батьківський кошт. Натомість у зверненні батьки запропонували відвідувати школу в інші дні, коли не потрібно примушувати дітей слухати довгі промови.

На заклик батьків відреагувала в.о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

 "Уже те, що сучасні діти, народжені в незалежній Україні, змушені терпіти такий пережиток радянщини як лінійка – і в дощ, і в спеку, і стомлені задовгими "урочистостями", – саме по собі обурює. Діти промови гостей слухають рідко. Батьків ці промови обурюють. Невже хтось досі вважає, що це додає народної любові? А ще цю совєцьку "лінійку" дітям треба вистояти… Приєднуюсь до заклику",- написала Супрун у себе на сторінці в Фейсбуці.

Батьківське звернення викликало широкий резонанс у мережах, тож редакція сайту "Акула" вирішила провести опитування серед батьків, вчителів, учнів та самих політиків, з приводу їхнього ставлення до присутності чиновників на шкільних урочистостях.

Слід зазначити, що опитування проводилося рандомно, у соцмережах, і найбільш неочікуваною була реакція деяких педагогів. Здивувало не те, що респонденти побажали залишитися анонімними, а те, що були відповіді, які можна узагальнити фразою "не хочу нічого коментувати і тим більше влазити в це". Їх страхи перед чиновниками зводить нанівець сподівання на відходження наших педагогів від "радянщини".

Більшість же опитаних педагогів підтримують те, що перебування чиновників на шкільних святах не повинно мати місця у їхніх навчальних закладах.

"Особисто я до цього ставлюся  негативно. Як на мене,згадувати про дітей лише на свята – цинічно. Дарувати чергові парти чи ноутбуки, знаючи реально плачевний стан з опаленням шкільного приміщення? До того ж промови наших депутатів та чиновників нудні та шаблонні і діти їх зовсім не слухають, а час це забирає" - коментує  вчитель української мови та літератури та класний керівник 6-го класу Лілія Онищенко.

"Краще, щоб вони не приходили просто для піару, а якщо хочуть допомогти, то не на лінійці. Бо це все час. Піаритись всі можуть, а діти в цей час свідомість втрачають" -, ділиться своєю думкою вчитель хімії Юлія Гаянська.

Є і конкретні пропозиції та поради чиновникам, як зробити їхнє перебування у навчальному закладі максимально корисним.

" Робота всіх державних органів відповідальних за життя освіти - чітке, неухильне виконання всіх нагальних потреб хорошого, гідного функціонування всього: світла, тепла, харчування, позитивного мікроклімату, рівня освіти учнів та освіченості вчителів, психологічного комфорту кожного учасника освітнього процесу. Дали все необхідне для цього закладам - тоді і запитайте у керівників та вчителів, чому не впоралися із своїми завданнями, бо ви своє завдання виконали на 100 %, і запитайте про це разом з батьками та членами громад. І залиште шкільні лінійки учням. Це їхнє свято з початку і до кінця! Хочете змін на краще змінюйтесь всі - забудьте совкові президії вони - моветон",- ділиться екс-директор школи з 18-річним стажем Людмила Тимошенко.

" Якщо посадовцям чи депутатам так хочеться до школи - то хай приходять і проводять тренінги або ігри - "Сенс і призначення роботи депутата", "Один день із життя посадовця", "Мандрівка депутатського запиту", або на неформальну зустріч з учнями, або на учнівську прес-конференцію з тем: "Чому влада - виконавча, а депутат - слуга народу?", або просто візьмуть участь у першому уроці у ролі учня, експерта, запрошеного гостя тощо. Я - за те, щоб приходили, але не на лінійки, у яких давно немає сенсу", - радить вчитель української мови та літератури, класний керівник 11 класу Оксана Нетребенко.

Тож сучасні вчителі не проти участі представників влади у житті школи, але виступають за зміну формату їх спілкування з учнями, щоб це відбувалося не під час шкільних лінійок.

Батьки виявили більше активності у коментуванні даного питання та висловили категорічніше ставлення.

"Взагалі сама "лінійка" себе вже віджила. І вона, і прихід посадовців - це совковий рудимент, який просто необхідно викорінити. Великих дядечок ніхто не слухає: ні діти, ні батьки. То ж завчасна передвиборна компанія і піар неефективні. А якщо вже так себе позиціонують, то ліпше б подарували б дітям справжнє свято. Через цю лінійку не хочеться і йти на 1 вересня, одне і теж ще з мого 1 класу", - висловлює своє ставлення мама учня 6 класу Наталія Салімова.

А наступна респондентка здається докопалася до суті проблеми: чи варто в усіх негараздах звинувачувати лише чиновників, чи може є люди, які їх запрошують, готуючи для них "святкові фестивалі"?

"Я проти присутності посадовців та депутатів на шкільних «лінійках». Їх так чекають, діти готують вірші та танці, прикрашають територію та зали. Нерідко депутати спізнюються, потім говорять довжелезні пафосні промови, абсолютно нецікаві, а в цей час діти, в кращому випадку просто нудяться, в гіршому втрачають свідомість від спеки та втоми. А потім гостям вручають букети квітів. Навіщо? Навіщо їм той букет? А він, як і  прикраси для школи, кульки, квіти та інше, купляється за батьківські кошті, так звані «благодійні внески». Всі це знають, але це продовжується з року в рік. А може й не депутати та посадовці винні, а адміністрація шкіл, які за старою радянською традицією намагаються як найнижче вклонитись керівництву? Та й взагалі, ті букети на 1 вересня …, свято…? Кому свято? Учням? Вчителям? Батькам? Наче ж всім, а чому букети несуть тільки вчителям? Може навпаки треба?)))) У нас є свято - день вчителя, то може там місце квітам? Вже котрий рік громадcькі організації намагаються запустити якісь альтернативи безглуздому витрачанню грошей: збирали гроші для військових, поранених, для онкохворих дітей. Дійсно, їх краще спрямувати на якусь добру справу. Буде більше користі" - ділиться мама двох донечок Наталія Матвійчук.

"Нехай приходять як батьки своїх дітей, не використовуючи школу, лінійки для самопіару, а якщо потрібно давати дітям настанови у навчальний рік, то це зроблять люди, які на особистому прикладі можуть вести до нових досягнень, можливо й ті ж депутати і посадові особи, якщо вони відповідають вказаному критерію» - радить мама двох синочків - школярів Олена Кобєць.


"Вважаю, що це не приносить користі та задоволення ні батькам, ні вчителям, ні депутатам, ні тим більше дітям. Перші нічого не сприймають зі сказаного депутатами і відбувають час, а депутати намагаються таким чином пропіаритись, а насправді тільки дратують своїми розмовами, особливо дітей та батьків. Дії депутатів маємо бачити, а не чути з їхніх вуст. А якщо вони щось корисне зробили для певного навчального закладу - достатньо просто про це сказати на лінійці і можна без їх присутності" , - пропонує мама учня 7-го класу Ольга Ярова.

І знову пропозиції щодо зміни такої форми проведення урочистостей як лінійка, на щось більш сучасне та корисне.

"Як мама, і як в минулому "сучасний вчитель", я категорично проти! Приходити і вітати дітей та педагогів можуть випускники, які досягли успіху і можуть стати для дітей зразком, люди, що дійсно допомагають школі, дітям і вчителям. Ті , хто з’являється не тільки у свята! А взагалі це все треба змінювати, такі зібрання дуже нагадують радянські часи, а ми живемо у вільній та незалежній УКРАЇНІ! Треба запроваджувати нові звичаї, більш сучасні. І якщо 1 вересня - СВЯТО, то хай воно буде святом для усіх..." - пропонує мама учня 10-го класу Оксана.

Отже реакція батьків на питання виявилася досить бурхливою. З усього видно, що "накипіло" ще з часів їхнього шкільного дитинства. А що ж з цього приводу думають юні респонденти? Опитували переважно старшокласників, але нажаль розгорнутих думок не отримали. Учням виступи чиновників не подобаються, але здається особливо їх це питання не бентежить. Багато школярів намагаються уникати урочистостей, якщо це не випускний клас, тому приходять до школи 2 вересня.

"Не надаю особливого значення їхнім візитам. Їм потрібно - вони приходять. А мені не цікаво для чого. Єдине, що не подобається - якщо вони виступають і роблять це дуже довго. Хочеться, щоб вони швидше закінчувалися, особливо, якщо дуже жарко чи холодно, а вони щось розказують і займають час", - розповідає учениця 11-го класу Рузана Роженко.

"Навіть не знаю, що сказати, я взагалі не розумію кому ті лінійки потрібні", - дивується учениця 9-го класу Анна Собчук.

"Якщо чесно то мені все одно, аби вони виконували свої обов'язки, а не лише говорили, а їхня присутність мене не бентежить ",- висловлює свою думку учень 11 - го класу Ярослав Яротнік.

Відповіді інших опитаних школярів мало чим відрізняються. А от вчорашні випускники, а сьогодні студенти і майбутні вчителі та політики дали більш розгорнуті відповіді.

"На мою думку, ці візити не завжди доречні, оскільки шкільні лінійки - це, передусім, місця, де повинні зустрічатися з певних нагод вчителі, учні та їх батьки. Посадовці та депутати, які здебільшого приходять туди прорекламувати себе, є дещо зайвими. Хоча, якщо справа стосується лінійок приурочених до державних свят, то можливо і варто, щоб їх відвідували посадовці, даючи певний приклад молодому поколінню. У мене неоднозначні думки з цього приводу",- запевняє студентка  історичного факультету ЦДПУ ім В. Винниченка Ольга Гонтар.

"Власне, варто почати із понять. Хто такий депутат і хто такий посадовець? Це, за своєю суттю, люди, які мають працювати на громаду і для громади, аби робити її життя достойнішим і комфортнішим. Тому, з цієї точки зору, вони зобов'язані приходити до шкіл, садочків, цікавитись тим, чого їм бракує у забезпеченні, чи якісний там ремонт, чи добре харчуються діти. Але ж маємо іншу сторону цього - переважна більшість депутатів і посадовців так не роблять. І приходять вони на лінійки тим масовіше, чим ближчою стає дата виборів. Відповідно, наші можновладці нарешті мають зрозуміти, що головне їхнє завдання - це не приходити до дітей і батьків на свято і "піарити" себе та свою політичну силу, а реально цікавитись станом шкільних справ. Усе інше буде просто дратувати людей»,- переконана студенткаНПУ ім.. М.П. Драгоманова, політолог Яна Сапожнікова.

Звичайно найбільші сподівання в опитуванні покладалися на наших політиків. Але можновладці не особливо поспішали коментувати свої походи на урочисті лінійки. Тому, серед опитаних представників влади ми маємо такі думки.

"Є дрібні переконання щодо користі відвідування лінійок, але, мені здається, більш правильно це можуть визначити батьки. Зараз ми маємо тенденцію негативного сприйняття батьками таких гостей, тому, особисто я, збираюсь залишитися цього року в стороні", - зазначив депутатКіровоградської міської ради від ВО"Свобода" Генадій Маламен.

"Особисто я не відвідую шкільні лінійки. Мені здається, що політики мають ходити на святкові лінійки у школі до своїх дітей або онуків і бути в цей день поряд із своєю родиною. Робота депутата не полягає в тому, щоб ходити до чужих дітей. Похід політиків на лінійки - це атавізм Радянського союзу, але осучаснений в піар та популізм",- переконаний депутат міської ради від політичної партії “Об’єднання “Самопоміч” Віталій Пінчук.

А от міський голова Кропивницького Андрій Райкович вважає, що зустріч учнів з представниками влади є традицією, яку не варто порушувати.

"Гарні традиції треба розумно використовувати. Не бачу нічого поганого в тому, щоб привітати дітей з першим вересня, тим більше, якщо запрошують. Цього року мене запросили на 25-ти річчя гімназії нових технологій навчання. Я обов’язково відвідаю цей заклад!",- запевнив Андрій Райкович.

Ця тема не оминула і очільника області.  Так, Сергій Кузьменко, у понеділок, 28 серпня,  під час апаратної наради, висловив власну думку з цього питання.

 "Я вимагаю і буду вимагати, щоб службовці з’являлися в школах не тільки першого вересня, а і згідно своїх завдань і слідкували за станом справ у наших школах, як відбулися ремонти, підготовка, яке матеріально-технічне забезпечення наших шкіл, як ми підготувалися до того, щоб в їдальнях готувалися корисні і смачні страви для наших дітей. Тому чиновники як ходили, так і будуть ходити до шкіл першого вересня і в інші дні, для того, щоб виконувати свої функції",- запевнив Сергій Кузьменко.

Щоб не говорили, а факт залишається  фактом. Кожен має власну користь, адміністрація школи запрошує представників влади на урочистості, передбачаючи подальшу співпрацю і матеріальну підтримку школі, а іноді і допомогу власному кар'єрному зростанню. Політики, які приходять до школи поспілкуватися з учнями, переслідують мету збільшити електорат за рахунок батьків та "очистити карму" подарунками. І лише школярам, заради яких влаштовується свято, на то все байдуже, головне, щоб швидше скінчилося.

Традиції звичайно потрібні, але в школі вони дійсно вже "занафталінені" і потребують перезавантаження. Якщо змінити форми таких відвідин, то чудовим варіантом є запрошення політиків на бесіди з школярами, чи навпаки, організація для кращих учнів зустрічей у міській чи обласній адміністраціях, флеш-моби з депутатами, тощо. Щоб у  взаємовигідних відносинах між адміністрацією та можновладцями знайшлося місце й учням...

Альона Шендеровська

08.10.2023 14:00
В обласному центрі патрульні затримали чоловіка, який ,ймовірно, перебував під дією наркотиків.Про це інформує патрульна поліція області, передає "Акула". Вчора, 7 жовтня, близько 5-ї години...
17.09.2023 12:27
Сьогодні, 17 вересня, під час сесії обласної ради звільнили з посади Ігоря Степуру, передає "Акула".Голосування було таємним. Депутати проголосували "за" звільнення у кількості 42 голосів. ...
01.07.2023 08:25
У Кропивницькому кандидат від «Слуги Народу» запропонував підписати Меморандум про чесні вибори колегам. Про це Олександр Дануца написав на своїй сторінці у Фейсбуці, передає «Акула». За...
29.06.2023 13:15
У Кропивницькому опоненти використовують "чорні" технології проти кандидата з команди Президента Зеленського.Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав кандидат у народні депутати від партії "Слуга...
07.02.2024 16:00
Кропивницька депутатка Катерина Шамардіна отримала в оренду на 25 років земельну ділянку  площею 0,100 га по проспекту Винниченка, 2 у обласному центрі. Відповідний проект рішення...