На сьогоднішній день постало питання про забезпечення поліцейських таким засобом спецзахисту, як електрошокер. Про недоліки, переваги та перепони за законодавчому рівні розповів Голова Національної поліції України, генерал поліції другого рангу, доктор психологічних наук Ігор Клименко.
Знешкодження на відстані
В чому перевага такого спецзасобу? Поліцейський може знешкодити зловмисника на безпечній відстані із найменш травматичними для нього наслідками. Дальність пострілу понад сім метрів та 55 метрів за секунду. Поліцейському потрібно натиснути на курок, щоб пристрій спрацював. Електричний імпульс миттєво знерухомлює людину, тимчасово паралізуючи м’язову систему. Це потрібно для того, щоб правоохоронець міг одягнути кайданки без травмування як правопорушника, так і самого себе.
Також такий спецзасіб можна використовувати, як контантний електрошокер. Правопорушник відчуватиме лише біль.
В нинішньому законодавстві умови використання електрошокерів надто обмежені
Керівник Національної поліції України каже, що впродовж найближчих років планують оснастити спецзасобами усі екіпажі патрульної поліції, штурмові підрозділи КОРД і полки поліції спецпризначення, а також офіцерів громад.
"Сьогодні ми маємо 200 електрошокерів, поліцейські пройшли навчальні курси інструкторів від компанії-виробника. Але існує нормативна перепона: в нинішньому законодавстві умови використання електрошокерів надто обмежені. Так, стаття 45 Закону України "Про Національну поліцію" передбачає, що працівник поліції може застосовувати такі спеціальні засоби як електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною, а також для відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського. Кожної зміни правоохоронці затримують громадян за вчинення правопорушень, ті ж часто проявляють непокору та опір, а це подекуди призводить до випадків застосування вогнепальної зброї із травматичними та навіть летальними наслідками", - розповів виданню "Інтерфакс-Україна" Ігор Клименко.
Електрошокер як альтернатива вогнепальній зброї
Жоден спецзасіб не може біти повністю безпечним. Тому, є випадки із трагічним кінцем. Але перевага електрошокера в тому, що він найменш травматичний для затриманого в порівнянні з іншими засобами безконтактної дії.
"Зважаючи на усі "плюси", попереду зміну у Законі "Про Національну поліцію". Потрібно розширити перелік підстав, за яких буде дозволено використовувати такий спецзасіб.
Зокрема, у випадках затримання особи, яка:
- вчинила тяжке або особливо тяжке правопорушення і намагається втекти або ж опирається поліцейському;
- чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти;
- погрожує зброєю або будь-яким іншим предметом, який загрожує життю чи здоров’ю людей.
При цьому обов’язково визначатимуть категорії осіб, до яких буде заборонено застосовувати електрошокер, це – малолітні та неповнолітні, вагітні жінки, особи з явними ознаками обмежених можливостей або старості", - розповів Клименко.
Фактично підстави та умови застосування "електрошокерів будуть аналогічні
вогнепальній зброї. Маючи таку альтернативу, поліцейський зможе використати
менш травматичний для особи спосіб затримання та зведе до мінімуму вірогідність
отримання поранення правопорушником.
Кабінет міністрів
України пoгoдив закoнoпрoєкт щoдo рoзширення переліку випадків, у яких пoліцейським дoзвoленo кoристуватися електрoшoкерами.