Земельний конфлікт у Злинці слугує яскравим взірцем незахищеності людей і правового нігілізму. Селян, у яких нахабно, за сприяння державних структур, відібрали землю, поставили перед фактом, що вони мають самостійно через суди домагатися справедливості. Правоохоронні органи замість того, щоб розплутувати злочин, оголосили у розшук міфічну особу, якої, можливо, ніколи не існувало, а керівник області лише обіцяє постраждалим допомогти захистити від злодіїв вирощений ними врожай. Про це та про інше розповіли нашим кореспондентам мешканці села.
***
Селяни в Злинці налаштовані рішуче й мають намір боротися за свою землю до останнього. Вони ще не зовсім втратили віру до влади, але з кожним днем її залишається все менше. Минув тиждень після привселюдних обіцянок від влади сприяння та допомоги, однак, з того часу не сталося нічого такого, що додало б оптимізму.
- Нам обіцяли всіляку безкоштовну юридичну допомогу. Сьогодні ми зателефонували в Кіровоград в управління юстиції, нам відповіли щось нерозбірливе й сказали, що передзвонять. Чекаємо… - сказали члени ініціативної групи кореспондентам «Акули».
У судах обіцяного прискореного розгляду справ, за їхніми словами, також не спостерігається.
Незважаючи на те, що формально понад півтисячі мешканців Злинки вже не є власниками своєї землі, її у них нахабно вкрали, підробивши документи, селяни все ж розпочали посівну. І не стільки через те, що повірили, що в правоохоронних органах достатньо сил, аби захистити їх від сторонніх посягань, скільки від споконвічної селянської мудрості: якщо землю не обробляти, вона заросте бур’янами і втратить родючість. Та й у власних силах злинчани також не сумніваються. Вони готові дати рішучу відсіч будь-яким стороннім зазіхачам і переконані, що цього разу, на відміну від буремних подій столітньої давності, Глодоси їм допоможуть.
- Будь які обіцянки – всього лише слова. Вони нічим не підтверджені. А, скажімо, приїде судовий виконавець із документами й скаже: «Молодці, що засіяли землю. Але вона – не ваша, відповідно, й урожай вам не належить…»
Сумніви слушні, тим паче, у наш час, коли закони приймаються олігархами і задля олігархів.
Злинчани морально готові до такого розвитку подій.
- У разі, якщо нас знову надурять, ми залишаємо за собою право перекривати автомобільні шляхи й залізницю. І більше не шукатимемо справедливості в Кіровограді, рушатимемо на Київ. Якщо ж нас примушуватимуть віддати землю силою, надамо відсіч і боронитимемося до останнього.
***
Нагадаємо, історія із рейдерським захопленням землі в Злинці розпочалася рік тому. Схоже, зловмисники діяли за перевіреною схемою, яка саме в Злинці дала збій. Чому, здогадатися не важко. Кажучи по-простому – не на тих натрапили.
- Торік у червні, один із наших сельчан зателефонував і повідомив, що на поле приїхали чужі комбайни, - розповідає Сергій Пензяков. – Ми сповістили людей, зібралося нас близько тридцяти. Там було два комбайни й чужі люди. Хотіли заїхати на поле й почати косити. Ми їх зупинили. Вийшов їхній представник, представився Володимиром Хоменком, й каже, що ми їм заважаємо. Ми – «Це наші поля». Він – «Ні, не ваші. Вони належать фермеру Хмуріну Анатолію Борисовичу, він нам винен гроші, й за борги ми забираємо врожай». Це він спочатку так сказав. А потім, взагалі: «Хлопці, тут все моє, вашого тут нічого немає». Кажу: «Як немає? А якщо я не хочу вам віддавати свою землю, й буду сам на ній господарювати?» «Якщо хочеш, ми в очереті тобі десь виділимо ділянку, а тут усе наше». Слово за словом, крики, скандали. Далі запитуємо у Хоменка: «А як ви взагалі сюди потрапили? Він витаскує з автомобіля одного з наших людей і каже: «Дякуйте йому, це з його допомогою ми сюди потрапили».
Яким чином сельчанин допоміг, за словами Сергія Пензякова, невідомо. Сам Хоменко, не пояснив, а подальші події взагалі позбавили його твердження будь-якої логіки.
- Знову – скандал, і чужинці, з Хоменком у машині був іще якийсь Віталій Віталійович, поїхали. Десь через пару днів селом поширилася чутка, що договори людей, які віддали свої паї в оренду ТОВ «Авангард» перереєстровують у Малій Висці на СТОВ «ТОВ «Авангард». Одразу підняли розголос, й таким чином вдалося зупинити перереєстрацію. Встигли перереєструвати п’ятсот із чимось договорів, хоча, за чутками, готувалися документи на понад вісімсот ділянок.
Виникає закономірне запитання: яким чином документи людей опинилися у зловмисників? Керівник ТОВ «Авангард» Анатолій Хмурін розповів сельчанам, що, начебто, пару років тому в нього пограбували сейф. Але тоді ніхто про це не знав.
- Питається, чому Хмурін одразу не розповів про це людям, чому не подав до газети оголошення, що втрачені документи (нехай навіть, копії) вважаються недійсними?
***
За словами сельчан, більше спроб силового захоплення землі не було. Невідомі порізали шини на техніці ТОВ «Авангард», засипали цукор у бензобаки й на цьому активні дії припинилися. Поле бою перемістилося у юридичну площину.
- Коли ми забили на сполох і дізналися про існування СТОВ «ТОВ»Авангард», міліція нам сказала, що його керівником значиться якийсь Хмара…
Взагалі, вимальовується цікава ситуація, яка дає змогу припустити, що зловмисниками була задіяна випробувана схема, розрахована на недалекоглядність селян. ТОВ «Авангард» міняється на СТОВ «ТОВ «Авангард» (хто із необізнаних у юридичних нюансах зверне увагу на подібну дрібницю?), а підпис Хмуріна міняється на підпис Хмари (співзвучність прізвищ також здатна легко ввести в оману).
Злинчани переконані, що за аферою стоять високі посадовці з Кіровограда, а, не виключено, що і з Києва.
Як аргумент, журналістам «Акули» навели такі факти. Відділ районного Держгеокадастру у Малій Висці розташований поряд із «Приватбанком», де цілодобово працює камера спостереження. З’ясувалося, що саме за той час, коли оформлювалася перереєстрація документів, відеозапис зник. Тобто комусь було небажано засвітити тих, хто входив і виходив із приміщення. У переоформлених документах, окрім міфічного Хмари, фігурують прізвища того ж самого Хоменка, який значиться заступником директора ТОВ «СТОВ «Авангард», Олександра Корецького і братів Руденків…
- Як ми узнали Хоменка? Ці бандити запросили ініціативну групу зустрітися і полюбовно про щось домовитися. Ми сказали: якщо хочете прийти в Злинку, приходьте цивілізовано, як це роблять інші. Кажуть, пустіть нас поговорити з людьми. Ми – ні, спочатку анулюйте фальшиві договори, а потім будете говорити. Вони відмовилися, - розповідає місцевий фермер депутат райради Анатолій Фетенко. - Тоді Хоменко відрекомендувався представником зацікавлених осіб і, власне, так ми з ним познайомилися офіційно. Також він сказав, що є засновником ще однієї фірми, але не має у ній контрольного пакету. Ми запитали: у кого контрольний пакет? Він засміявся і каже: у того, кого ви щодня бачите по телевізору.
- У державному реєстрі ми зробили витяги з документів. Почали з’ясовувати по прізвищам. Дізналися, що нашою землею цікавляться: є такий Корецький, і є такі Руденки. Вони числяться там, хто засновником, хто співзасновником, хто власником. Співзасновники фірми – Руденки. На сьогоднішній день директором фірми вже значиться Олексій Романчик, наскільки ми знаємо із преси, він представляє силову структуру Руденка. І Хоменко в нього офіційно значиться заступником. Коли почали зводити одне до одного побачили, що все сходиться до фірми, господарями якої є Олександр Корецький і Руденки, - розповідає Сергій Пензяков.
Знову ж таки виникає закономірне питання: чому слідчі органи зациклилися на міфічному Хмарі, якого ніхто в очі не бачив і невідомо, чи він узагалі існує? Чому, у їхньому розумінні, саме він має стати відправною точкою процесу дізнання, і чому не беруться до уваги інші фігуранти?
Якщо названі вище прізвища дійсно фігурують у документах, правоохоронцям з’ясувати це значно простіше, ніж простим селянам. Тим не менш, мешканцям Злинки пояснюють, що саме Хмара є ключовою фігурою, і без його пояснень годі сподіватися на анулювання фальшивих договорів оренди.
Це лише один нюанс.
Чому правоохоронці горою стали на захист районного відділу Держгеокадастру й безапеляційно заявляють, що в діях реєстраторів не виявлено фактів порушення закону?
Закон не забороняє реєструвати договори вночі й у позаурочний час. Нехай навіть так, хоча віра в подібний трудоголізм районних чиновників, окрім посмішки нічого не викликає. Але ж експертиза довела, що підписи сфальсифіковані і в документах «поставили підписи» понад трьох десятків мертвих душ. Невже такий факт не є приводом для порушення кримінальної справи, і, відповідно, для призупинення , хоча б на час розслідування, дії сфальсифікованих договорів? Судячи з усього – ні. Селянам дали зрозуміти, що кожен повинен окремо доводити свою правоту в суді, і на пакетне вирішення проблеми сподіватися не варто. Питається, яким чином доведуть свою правоту уже мертві власники?
Подібних запитань ще можна навести чимало, а висновок, точніше, припущення напрошується одне. І його також можна сформулювати у вигляді запитання: чи не спрямована показна активна діяльність правоохоронців на приховування кінців у воду, замість того, щоб відшукати справжніх винуватців?
Адже, якщо розплутувати справу по-справжньому, може відкритися чимало цікавого… І не тільки стосовно Злинки.
Довідка. Брати Сергій та Денис Руденки, більш відомі, як брати Рудеши. У відкритих джерелах, на Інтернет-ресурсах повідомляється, що свій перший капітал Рудеши сколотили так само, як і багато інших кримінальних бригад із 90-х – просто вибивали данину із підприємців. Тих грошей, які вони встигли «зрубити» вистачило на перший час. Проте потім постало питання – як заробляти далі? Люди, які починали свій бізнес із бандитизму, вирішили, що жити по-чесному не для них. Саме тому вони одними з перших у Кіровограді зорієнтувались, коли в 2009 році в Україні було заборонено гральний бізнес, і відкрили у місті підпільне казино на розі вулиць Шевченка та Кропивницького. Під час останніх виборів Денис Руденко пройшов до обласної ради від «Опозиційного блоку», а тому має свої важелі впливу в регіоні. Не варто скидати з важелів і Сергія Ларіна, який є однією з ключових фігур в «Опозиційному блоці», і який зберігає свій вплив на окремих чиновників старого режиму.
Олексій Романчик у 90-ті роки був одним із найактивніших членів угруповання братів Рудеш, і саме він є рушійною силою їх основного бізнесу.
Хто б сумнівався, що у підсумку розслідування зі справи вилізуть вуха саме Опозиційного блоку (читай – Партії регіонів). Багаторічний досвід показує – якщо на Кіровоградщині в когось щось нахабно відбирають, «вступають в долю», по-народному кажучи, «віджимають» - дуже скоро там знаходиться слід Оппоблоку.