Журналістські  паралелі  та  поетичні  меридіани  Романа  Любарського

Журналістські паралелі та поетичні меридіани Романа Любарського

02.01.2018 | 16:30
548

 Творчий вечір, на жаль, не дуже поширена  у наш час форма спілкування з талановитими людьми. І якщо музикантам, співакам простіше зібрати зал на авторський концерт, то  час, колипослухати  поетів приходили стадіони, здається, давно минув.  Але чи перестали людські серця потребувати слова? Чи зник чар його  дії не на одинці з книжкою, а у товаристві  близьких за сприйняттям і уподобаннями?
  Цю своєрідну розкіш творчого спілкування  подарував друзям і знайомим з нагоди свого ювілею знаний у Кропивницькому поет, журналіст та краєзнавець Роман Любарський.

  Своєрідний торт із книжок та виставка власних видань свідчили, що  ювіляр немало потрудився на ниві художнього і публіцистичного слова. За його жартівливим виразом, він освоїв практично усі жанри літератури, хіба крім романа. Словесну еквілібристику він демонстрував каламбурами, скоромовками, хоку, іронічною поезією. Та зал затихав і прислухався найбільше до рядків любовної лірики, філософської поезії, яка становить значну частину доробку поета. Тим більше, що ці твори звучали у виконанні не лише ювіляра, а й знаних акторів нашого обласного академічного музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького  Надії Мартовської, Даниїла Кощеєва, Валерія Ланецького.

  Зворушливо звучало оповідання-спогад про дідівський сад та будинок по колишньому Подільському провулку, 12, де пройшло дитинство Романа.  Сьогодні немає вже ні цього будинку, ні того провулку, на щастя лишились фото, де ще усі живі й молоді.


  Цю прозу Любарського кандидат філологічних наук Валентина Рибальченко порівняла з творами Дона Амінадо, які ми сьогодні теж читаємо, впізнаючи й не впізнаючи  тодішнє наше місто.  У такій прозі, на її думку, поєднаний чесний погляд дитини і мудрого оповідача. Єврейські мотиви у творах Любарського, зокрема у новій, ще не опублікованій повісті «Сльоза Марії», із подібними у  романах Фрідріха Горенштейна, порівняв Василь Бондар.

  "Якщо хтось годував коня яблуком з долоні, не може забути це приємне відчуття ніжних доторків губ тварини", - поділився знаний у місті лікар Юхим Маргуліс, - "таке у мене враження від  творчості Романа".

  Зовсім не ліричний герой, а цілком конкретний, один з тих, про кого Роман писав у своїх матеріалах, студент льотної академії із Південної Африки виконав українську народну пісню «Ніч яка місячна» та португальською «Алілуя». Співав також керівник клубу авторської пісні «Байгород» Віктор Холявко, який написав пісню на слова ювіляра.

  Крім літературної та журналістської творчості Роман Любарський відомий, як краєзнавець - дослідник життя і поетичного спадку нашого земляка Арсена Тарковського. Він також перекладає його поезії на українську. Вони звучали у авторському виконанні.

  Світлана Орел, Кропивницький

18.12.2018 12:19
На Кіровоградщині, "м'ясний" виробник, допустив невідпoвідність харчoвoї прoдукції.Про це "Акулі" повідомили в Держпродспоживслужбі. Спеціалісти Нoвoукраїнськoгo райoннoгo відділу Гoлoвнoгo ...
18.12.2018 12:12
17 грудня Управління ДСНС у Кірoвoградській oбласті у рамках реалізації oбласнoї прoграми цивільнoгo захисту на 2016-2010 рoки oтрималo нoве технічне oснащення, радіoстанції, бoйoвий oдяг та...
18.12.2018 11:40
Спецінспекція Крoпивницькoгo тримає під надійним кoнтрoлем дoтримання правил благoустрoю теритoрії міста. Про підсумки діяльнoсті спеціалізoванoї інспекції міськoї ради Крoпивницькoгo у 2018...
18.12.2018 11:15
У Крoпивницькoму  пoрив на мережах спричинив тимчасoве відключення від тепла oднoгo будинку у центрі міста.Про це йдеться на сайті міської ради Кропивницького, передає «Акула».Пoрив на мережах...
18.12.2018 10:43
18 грудня o 00:23 дo Служби пoрятунку «101» надійшлo пoвідoмлення прo пoжежу в м. Знам’янка. Про це «Акулі» повідомили в прес-службі У ДСНС області.За викликoм на місце пoдії oперативнo прибули...