Музика, фон, Кропивницький, Кіровоградщина, маршрутки

Жителів і гостей Кропивницького масово змушують «гасити танцпол»

04.04.2018 | 16:00
571

Майже завжди мені вдавалося належати до категорії щасливчиків, котрі  навчаються і працюють недалеко від місця проживання і рідко користуються міським транспортом.Відчути в цьому щасті нові ноти змогла після того, як у місті Кропивницькому довелося у справах по 4-5 разів на день їздити сюди-туди з вулиці Попова в райони 5/5 і Центрального ринку.

Пересувалася маршрутками та автобусами. І зараз буду говорити не про тисняву, стрибки коліс по нерівній дорозі, забійні аромати вчорашнього пива від сусідів по салону і не про злісні суперечки водіїв та пасажирів щодо пільгового проїзду. Все це вкупі діставало менше, аніж музичний супровід рейсу. За більш як два тижні лише один раз (!)пощастило проїхати в мовчазному автобусі 1Ц.В усіх інших транспортних засобах всю дорогу без пауз галасувало те чи інше FМ-радіо або кілька по черзі(водій перемикав). Таким чином мимоволі доводилося слухати: а) рекламу - здебільшого настільки бездарну, що пропонований товар та послуга викликають відразу, а не бажання купити; б) новини. В основному з тематикою «вкрали-вбили-підпалили-обдурили-ціни зростуть»; в) концерти на замовлення з однотипними преамбулами типу «Передайте класну пісню Ростику з Пирятина, якого я люблю і цьомаю» чи «Зая, шоб ты могла дотерпеть до конца работы, твои друзья дарят тебе вот эту песню». А з «пєснямі»не все так просто. Мало хто знає, що радіостанція далеко не завжди передасть ту пісню, яку просить замовник. У радіостанції є свій  комплект композицій, сформований з міркувань (фінансових теж) керівництва радіоканалу і тому протягом дня пасажири міського транспорту Кропивницького можуть без кінця слухати одне й те ж у дусі «Коли ми з кумом гасимо танцпол, то Джастін Бібер отдихає» і «Татухи набили, губы налепили, ногти напилили».

Свого часу пасажири воювали з маршрутчиками, щоб ті не крутили блатняк  тюремної тематики. А чим кращі попса і радіопрограми, що лунають повсюди?

Повсюди - це і в магазинах одягу, взуття, косметики та в кафе. Не скажу за околиці, але в півтора десятка відомих мені кафе в центрі Кропивницького  постійно верещить, дзижчить, захлинається, шкварчить і розривається музон. Часто одночасно на повний звук увімкнені радіо, телевізор і в цей час хтось на повну експлуатує музичний автомат. Або ввечері до радіо та зомбоящика приєднується жива музика з чимось типу «А мне хорошо с тобою, волосы пахнут весною».

Такий аудіофон, можливо, потрібен тим, хто хоче відірватися в танці чи напитися до стану, коли вже не існує ні зображень, ні запахів, ні звуків. Однак, уявіть собі, є ще й люди, котрі йдуть у магазин щось купити, а в кафе поїсти чи призначити там побачення, ділову зустріч або просто посидіти з друзями. Три останні опції передбачають такий формат спілкування, щоб співрозмовники чули один одного, а не ревище чи базікання з колонок. Не раз спостерігала, як відвідувачі (іноді до  рукоприкладства конфліктуючих сторін) просили продавців чи барменів приглушити звук. Реакція незмінно була типу «А шо такоє?». Людина за стійкою, продавець і навіть покликаний пізніше адміністратор щиро не розуміли, чого хочуть ці тупуваті клієнти.
Як водії, продавці і працівники кафе самі не чамріють від нескінченного хаосу звуків і потоків зайвої і часто вульгарної та гнітючої інформації? Певно, тут  спрацьовує багаторічна домашня звичка тримати ввімкненим телевізор весь час незалежно від того, дивиться його хтось чи ні - аби щось бубоніло.


А намагання гучними звуками спокусити відвідувачів - це вже кам’яний вік. Адже  багато пасажирів, покупців і клієнтів кафе завдяки Інтернету, смартофонам й навушникам звикли слухати лише те, що подобається і лише тоді, коли цього хочеться. Тому незамовлений звуковий фон їм заважає. Знаю багато людей, які оминають конкретні кафе, бо там музон особливо нестерпний. Тобто ці заклади втрачають реальних клієнтів.

Духом старовини, коли в середині минулого століття зі стовпів репетували гучномовці, повіяло вже й на вулицях Кропивницького. В районі торгового центру «Депот» звучать так звані міські новини вперемішку з музикою та закликами заправляти страви майонезом. А після Нового року на площі Богдана Хмельницького, мабуть, більше місяця транслювали таку жалібну щедрівку, що серце розривалося її слухати.

Ні серце, ні вуха рвати не хочеться. Якщо вже комусь так хочеться музики в громадських місцях, то для фонового звучання є багато чого в стилях соул, чилаут, джаз,ембієнт, блюз. Не сумні, не драматичні композиції, бажано інструментальні у темпі аndantе. І не драйвові, не acidhouse- таким місце у  спортзалах та нічних клубах. Складай плей-лист атмосферної музики, неголосно прокручуй через комп чи інший девайс -  і музика не заважатиме клієнтам спілкуватися чи спокійно поїсти. Музика не на концерт і не в танцзалі - це як парфуми, котрі мають не бити в ніс, а скоріше вгадуватися.

Що конкретно (це не означає постійно!) можна НЕГОЛОСНО крутити в транспорті, торгових закладах та кафе, щоб воно не тисло на психіку, а навіть заспокоювало і відновлювало душевну рівновагу? А щось таке (цитата з музичного форуму): «Ніби композитор намагався озвучити перший сонячний промінь на світанку». Можливо, композиції на зразок Summertime Дж. Гершвіна чи EmmanuelleП’єра Башле. Також мелодії у виконанні оркестрів Фаусто Папетті та Дж. Ласта і шансон Сальваторе Адамо - це визанана  класика фонового жанру. Приблизно третина пісень «Океану Ельзи» і більшість - CrisRea (його називають найкращим «дорожнім» виконавцем) і цьогорічного оскарівського номінанта SufjanStevens. 

Як тут урегульовувати питання з авторськими правами композиторів, виконавців та фірм звукозапису? Недавно, наприклад, на Черкащині кафешку оштрафували на 16 тисяч гривень за несанкціоноване прокручування пісні покійного Кузьми Скрябіна. Ну, певно, тут власники закладів мають іти тим же шляхом, що й з  правами на виконання пісень вживу. Ймовірно, тут має місце піратство, але ж то вже не турбота відвідувачів.

Ми з друзями для ділових тусовок і корпоративів орендуємо в кав’ярнях Кропивницького зали з умовою, що там не буде їхньої музики.  

А як захиститися від аудіосміття в транспорті? Мій приятель там постійно в навушниках. Не завжди для того, щоб слухати свою музику. Іноді- щоб  не чути водійської.

P.S. Вся ця стаття написана підCris Rea, інший релакс навіть з улюбленого репертуару не підійшов.

Ніна Даниленко


22.03.2019 18:00
Дощі прогрaють по городaх гaму. Трусне зелені кучері веснa. Педaлі днів нaтисне під ногaми - і зaспівaє птaшкa голоснa. Зaсяють ночі зорями жaсминно. A срібний дощ підніме жaлюзі - півонії, рожеві, ...
22.03.2019 17:28
Оргaнaми прокурaтури Кіровогрaдської облaсті приділяється особливa увaгa зaконності використaння земель держaвної влaсності.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі прокуратури області. ...
22.03.2019 16:52
Для Блaговіщенської центрaльної рaйонної лікaрні придбaли новий aвтомобіль Про це йдеться на сайті Благовіщенської РДА, передає "Акула". Aвтомобіль мaрки Toyota придбaно зa кошти місцевого...
22.03.2019 16:18
20 березня 2019 року головa Устинівської рaйонної держaвної aдміністрaції О.І. Aнісімовa-Шило, з метою інспектувaння стaну доріг в рaйоні після осінньо-зимового періоду, здійснилa оглядовий об’їзд...
22.03.2019 15:39
Юлія Чaбaнюк: "Комaндa у склaді лікaря, медичної сестри тa соціaльного консультaнтa допомaгaтимуть дізнaтися про ВІЛ стaтус".Кіровогрaдське облaсне відділення Всеукрaїнської оргaнізaції...