АКУЛА MEDIA
Музика, фон, Кропивницький, Кіровоградщина, маршрутки

Жителів і гостей Кропивницького масово змушують «гасити танцпол»

04.04.2018 | 16:00
318

Майже завжди мені вдавалося належати до категорії щасливчиків, котрі  навчаються і працюють недалеко від місця проживання і рідко користуються міським транспортом.Відчути в цьому щасті нові ноти змогла після того, як у місті Кропивницькому довелося у справах по 4-5 разів на день їздити сюди-туди з вулиці Попова в райони 5/5 і Центрального ринку.

Пересувалася маршрутками та автобусами. І зараз буду говорити не про тисняву, стрибки коліс по нерівній дорозі, забійні аромати вчорашнього пива від сусідів по салону і не про злісні суперечки водіїв та пасажирів щодо пільгового проїзду. Все це вкупі діставало менше, аніж музичний супровід рейсу. За більш як два тижні лише один раз (!)пощастило проїхати в мовчазному автобусі 1Ц.В усіх інших транспортних засобах всю дорогу без пауз галасувало те чи інше FМ-радіо або кілька по черзі(водій перемикав). Таким чином мимоволі доводилося слухати: а) рекламу - здебільшого настільки бездарну, що пропонований товар та послуга викликають відразу, а не бажання купити; б) новини. В основному з тематикою «вкрали-вбили-підпалили-обдурили-ціни зростуть»; в) концерти на замовлення з однотипними преамбулами типу «Передайте класну пісню Ростику з Пирятина, якого я люблю і цьомаю» чи «Зая, шоб ты могла дотерпеть до конца работы, твои друзья дарят тебе вот эту песню». А з «пєснямі»не все так просто. Мало хто знає, що радіостанція далеко не завжди передасть ту пісню, яку просить замовник. У радіостанції є свій  комплект композицій, сформований з міркувань (фінансових теж) керівництва радіоканалу і тому протягом дня пасажири міського транспорту Кропивницького можуть без кінця слухати одне й те ж у дусі «Коли ми з кумом гасимо танцпол, то Джастін Бібер отдихає» і «Татухи набили, губы налепили, ногти напилили».

Свого часу пасажири воювали з маршрутчиками, щоб ті не крутили блатняк  тюремної тематики. А чим кращі попса і радіопрограми, що лунають повсюди?

Повсюди - це і в магазинах одягу, взуття, косметики та в кафе. Не скажу за околиці, але в півтора десятка відомих мені кафе в центрі Кропивницького  постійно верещить, дзижчить, захлинається, шкварчить і розривається музон. Часто одночасно на повний звук увімкнені радіо, телевізор і в цей час хтось на повну експлуатує музичний автомат. Або ввечері до радіо та зомбоящика приєднується жива музика з чимось типу «А мне хорошо с тобою, волосы пахнут весною».

Такий аудіофон, можливо, потрібен тим, хто хоче відірватися в танці чи напитися до стану, коли вже не існує ні зображень, ні запахів, ні звуків. Однак, уявіть собі, є ще й люди, котрі йдуть у магазин щось купити, а в кафе поїсти чи призначити там побачення, ділову зустріч або просто посидіти з друзями. Три останні опції передбачають такий формат спілкування, щоб співрозмовники чули один одного, а не ревище чи базікання з колонок. Не раз спостерігала, як відвідувачі (іноді до  рукоприкладства конфліктуючих сторін) просили продавців чи барменів приглушити звук. Реакція незмінно була типу «А шо такоє?». Людина за стійкою, продавець і навіть покликаний пізніше адміністратор щиро не розуміли, чого хочуть ці тупуваті клієнти.
Як водії, продавці і працівники кафе самі не чамріють від нескінченного хаосу звуків і потоків зайвої і часто вульгарної та гнітючої інформації? Певно, тут  спрацьовує багаторічна домашня звичка тримати ввімкненим телевізор весь час незалежно від того, дивиться його хтось чи ні - аби щось бубоніло.


А намагання гучними звуками спокусити відвідувачів - це вже кам’яний вік. Адже  багато пасажирів, покупців і клієнтів кафе завдяки Інтернету, смартофонам й навушникам звикли слухати лише те, що подобається і лише тоді, коли цього хочеться. Тому незамовлений звуковий фон їм заважає. Знаю багато людей, які оминають конкретні кафе, бо там музон особливо нестерпний. Тобто ці заклади втрачають реальних клієнтів.

Духом старовини, коли в середині минулого століття зі стовпів репетували гучномовці, повіяло вже й на вулицях Кропивницького. В районі торгового центру «Депот» звучать так звані міські новини вперемішку з музикою та закликами заправляти страви майонезом. А після Нового року на площі Богдана Хмельницького, мабуть, більше місяця транслювали таку жалібну щедрівку, що серце розривалося її слухати.

Ні серце, ні вуха рвати не хочеться. Якщо вже комусь так хочеться музики в громадських місцях, то для фонового звучання є багато чого в стилях соул, чилаут, джаз,ембієнт, блюз. Не сумні, не драматичні композиції, бажано інструментальні у темпі аndantе. І не драйвові, не acidhouse- таким місце у  спортзалах та нічних клубах. Складай плей-лист атмосферної музики, неголосно прокручуй через комп чи інший девайс -  і музика не заважатиме клієнтам спілкуватися чи спокійно поїсти. Музика не на концерт і не в танцзалі - це як парфуми, котрі мають не бити в ніс, а скоріше вгадуватися.

Що конкретно (це не означає постійно!) можна НЕГОЛОСНО крутити в транспорті, торгових закладах та кафе, щоб воно не тисло на психіку, а навіть заспокоювало і відновлювало душевну рівновагу? А щось таке (цитата з музичного форуму): «Ніби композитор намагався озвучити перший сонячний промінь на світанку». Можливо, композиції на зразок Summertime Дж. Гершвіна чи EmmanuelleП’єра Башле. Також мелодії у виконанні оркестрів Фаусто Папетті та Дж. Ласта і шансон Сальваторе Адамо - це визанана  класика фонового жанру. Приблизно третина пісень «Океану Ельзи» і більшість - CrisRea (його називають найкращим «дорожнім» виконавцем) і цьогорічного оскарівського номінанта SufjanStevens. 

Як тут урегульовувати питання з авторськими правами композиторів, виконавців та фірм звукозапису? Недавно, наприклад, на Черкащині кафешку оштрафували на 16 тисяч гривень за несанкціоноване прокручування пісні покійного Кузьми Скрябіна. Ну, певно, тут власники закладів мають іти тим же шляхом, що й з  правами на виконання пісень вживу. Ймовірно, тут має місце піратство, але ж то вже не турбота відвідувачів.

Ми з друзями для ділових тусовок і корпоративів орендуємо в кав’ярнях Кропивницького зали з умовою, що там не буде їхньої музики.  

А як захиститися від аудіосміття в транспорті? Мій приятель там постійно в навушниках. Не завжди для того, щоб слухати свою музику. Іноді- щоб  не чути водійської.

P.S. Вся ця стаття написана підCris Rea, інший релакс навіть з улюбленого репертуару не підійшов.

Ніна Даниленко


20.04.2018 18:00
Квіти навесні — святкове вбрання природи, символ її пробудження від зимового сну, зародження нового життя. Вони такі різні, але всі прекрасні по-своєму. Особливо, тюльпани. А де, як не у...
20.04.2018 17:45
Близько 50 художників з усієї України з’їхались сьогодні до кропивницького Дендропарку, щоб взяти участь у відкритті третього Всеукраїнського Весняного пленеру. Про це йдеться на сайті парку...
20.04.2018 17:28
Пожежа сталася сьогодні, 20 квітня близько 16:22 на номер Служби порятунку 101 повідомлення про пожежу на території ринку Босфор.На місце події було направлено чотири автоцистерни, автодрабину,...
20.04.2018 17:00
Прoстoта oфoрмлення та дoступність кредитування автo у ПриватБанку надали мoжливість 111 жителям oбласті стати щасливими власниками oмріяних автівoк, передає «Акула». ПриватБанк значнo рoзширив ...
20.04.2018 16:30
Гoспoдарчу сумку із забoрoненими предметами працівники Oлександрійськoгo відділу пoліції, спільнo з кoлегами зі Служби безпеки України в oбласті, виявили під час санкціoнoванoгo oбшуку на гoрищі...