Землетруси, Кіровоградщина, водосховищ, на Дніпрі,Даниленко

Землетруси замість води одержить Кіровоградщина після спуску водосховищ на Дніпрі

26.12.2018 | 17:00
517

Грім серед ясного неба. Цей образний вислів означає несподіванку там, де її ніхто не чекав. Несподіванку, як правило, неприємну, драматичну і навіть трагічну. Кілька фразу, сказаних тихим голосом, шокували тих жителів Кропивницького, котрі розуміють:те, що сьогодні здається неймовірним, завтра може стати моторошною реальністю.

... А починалося все тихо,мило і богемно. В обласній бібліотеці імені Чижевського місцевим літераторам анонсували свої твори дві авторки.

Член обласного літоб’єднання "Степ" Тетяна Березняк розповіла про свою книгу "Бригантина" юности моей". Таку морську назву мала літературна студія, що діяла в Кіровограді в 60 -х роках минулого століття. Тетяна Березняк через Інтернет та з допомогою знайомих п’ять років розшукувала  колишніх студійців, пропонувала прислати свої твори, спогади та фото. Матеріалу набралося більш як на 400 сторінок.

Викладач Центральноукраїнського університету імені Винниченка Ольга Кирилюк ознайомила присутніх з історією створення свого роману "Іду на мир". В його основу лягли розповіді її студентів - заочників, які служили в АТО і після повернення ділилися з Ольгою Кирилюк враженнями від перебування там. Ці окремі історії автор об’єднала наскрізним сюжетом і до реальних героїв додала вигаданих.

А потім слово взяла поетеса Тетяна Микитась і заговорила про книгу своєї знайомої, з якою свого часу вчилася в тому ж університеті імені Винниченка в Кропивницькому. Книга називається "Затоплена придніпровська цивілізація". Автор -  письменниця з Києва Катерина Кузьменко- Лісовенко тривалий час збирала архівні матеріали та спогади людей, які в минулому столітті були назавжди виселені з місць свого проживання. Тоді загатили річку Дніпро задля спорудження гідроелектростанцій. На місці колишніх хат, садиб, лісів, пасовищ, могил і храмів розлилися Київське, Канівське, Дніпровське, Кременчуцьке і Каховське "моря". У більшості переселених після цього катаклізму залишилися невиліковні рани в душі.

Разом з автором книги про загибель придніпровської цивілізації болем виселених прониклися ще багато людей. Вони створили фонд, який (увага!) пропонує частково спустити річку Дніпро і новоутворений суходіл заселити бажаючими повернутися в рідні місця.


Новина приголомшила присутніх. Адже свого часу була затоплена і значна територія Кіровоградщини від Чигиринського району на Черкащині до Кременчука на Полтавщині. Світловодськ, Кропивницький, Знам’янка та Олександрія п’ють воду з синьо-зеленого в спеку Кременчуцького водосховища. Що буде з водозаборами та якістю води, коли воду зі штучного резервуару справді зіллють?

В аудиторії знайшовся інженер за освітою, котрий заявив:

- Якщо навіть воду спускатимуть повільно протягом двох років, то й цього буде досить, щоб у нашій несейсмічній зоні виникли хоч і локальні, зате відчутні землетруси. Отож ніякого спуску води бути не може!

Не може бути, кажете? А чому б і ні, якщо в світі ще й не таке траплялося? Наприклад, у південноамериканському Парагваї у 1982 році створили грандіозну ГЕС, затопивши один з найбільших у світі водний каскад Гуайра. Він складався з 18 водоспадів і був настільки популярним у туристів, що вони приїхали попрощатися з водоспадом перед його зникненням. Юрма була така величезна, що під її вагою зламався один з мостів і 80 чоловік загинули. Загинув і національний парк Гуайра. Чи виявилася ГЕС фінансово вигіднішою від прибутків від туризму - про це  ніхто нічого не каже…

Або ще крутіший абсурд. У 70-х роках минулого століття стало стрімко міліти найбільше безстічне озеро світу - Каспійське море. Грішили на затоку Кара-Богаз-Гол, де каспійська вода інтенсивно випаровується. Перегородили протоку Чортова Паща, що з’єднує Кара-Богаз із Каспієм, глухою дамбою. Затока висохла, порушилася берегова інфраструктура, почалися пилові бурі і через кілька років... почався різкий підйом води у Каспії! Море стало затоплювати прибережні поселення. Пробили дірки в дамбі - не допомогло. Тоді в 1992 році дамбу просто підірвали, затока потроху наповнилася, море не висохло. І все це накоїли не якісь там письменники, а науковці з дипломами та дисертаціями.

Якщо такі "вчені" були в колишньому Радянському Союзі і в нинішньому Парагваї, то хто поклянеться, що їх не може бути в Україні?

Зоя Красінська


19.03.2019 09:42
На Кіровоградщині зареєстровано 26 нових лaборaторно підтверджених випaдків кору. Про це "Акулі" повідомили в Кіровоградському обласному лабораторному центрі. Нa кір зaхворіли двaдцять...
19.03.2019 09:23
В обласному центрі реконструкція "арки" йде по затвердженому плану.Про це "Акулі" повідомили в міській раді Кропивницького. Хід тa якість виконaння будівельних робіт нa одному із стрaтегічних ...
19.03.2019 08:47
18 березня російські окупaційні військa три рaзи обстріляли позиції підрозділів Об'єднaних сил, при цьому тричі зaстосувaвши зaборонені Мінськими домовленостями міномети кaлібрів 120 тa 82 мм, a...
18.03.2019 18:00
Веснa – нaйбільш обнaдійливa порa року, і зaперечення тут не приймaються! Сaме нaвесні ми ніби зaново нaроджуємось, очікуємо позитивних змін і нaбaгaто більше мріємо. Тaкий піднесений внутрішній...
18.03.2019 17:29
16 березня, у Знaм’янці, волонтери влaштувaли перший блaгодійний ярмaрок. Про це йдеться на сайті Komora.info, передає "Акула".Вже п’ятий рік поспіль міські волонтери підтримують воїнів в ...