збірка, історія, орел, Кропивницький, Кіровоградщина

Збірна «Байгорода» вийшла на фінішну пряму

03.11.2018 | 12:00
281

Світ бачив багато колективних збірок. Часом вони об’єднують найрізноманітніші жанри і найнесподіваніші форми, авторів-сучасників або представників  віддалених епох. А різні за жанром частини книги «Таємниці «Байгорода» Юрія Яновського: літературно-історична розвідка» об’єднує реальна подія, що сталась у нашому місті рівно сто років тому.

  Йдеться про народне повстання мешканців тодішнього Єлисаветграда проти насилля анархістів Марусі Никифорової та більшовиків.  Події тих часів не один десяток років зображали, як виключно класову боротьбу. А у нашому місті представники різних класів – робітники, міщани, інтелігенція, студенти, гімназисти, молодь і старше покоління у 1918 році об’єдналися проти насилля і грабунку. Певний час, зібравши свої внутрішні ресурси, місто успішно оборонялося фактично проти бандитів під політичними прапорами.  

  Про ці події більш-менш широко відомо стало лише кілька років тому завдяки дослідженню молодого історика Юрія Митрофаненка. Але ще у середині 20-их їх описав у своїй романтичній повісті «Байгород» відомий письменник  наш земляк Юрій Яновський. І хоча події були зображені в алегоричній формі, ніде не вказувалось про яке саме повстання йде мова,  все ж «Байгород» після 1927 року був заборонений цензурою. Пізніше, правда, повість друкувалась, але тих, хто знав про що і про яке місто конкретно  говорить автор, уже, очевидно, не залишалось в живих.

  Відодмий літературознавець, професор Києво-Могилянської академії Володимир Панченко, аналізуючи творчість Яновського, не раз звертав увагу, що «Байгород» -- це повість про  Єлисаветград початку ХХ століття. Але поки невідомі були реальні події, твір  сприймався досить відсторонено. Тепер же під однією обкладинкою зустрілись художній твір Юрія Яновського, історичний нарис Юрія Митрофаненка, літературознавчі коментарі Володимира Панченка, робота краєзнавця Максима Сінченка, який працював у Державному  та обласному архівах і знайшов чимало документів того часу,  частина з яких включена до книги,  та листівки минулого й позаминулого століття з приватної колекції Юрія Тютюшкіна. Колектив авторів нової книги один з його учасників -- Андрій Домаранстький (автор карт та істороичних схем) назвав збірною «Байгорода».


  Ідея такої незвичайної зустрічі різнопланових текстів у одній книзі належить науковцеві Богдану Стасюку. Він запропонував також включити до збірки одне з оповідань американського письменника  Амброза Бірса, яке  здалося йому співзвучним до «Байгорода». До речі, цього року повість вперше вийшла друком у Австрадії, тож її шлях до англомовного читача тільки починається.

  Презентація нової книги, що побачила світ у видавництві «Імекс-ЛТД» за фінансового сприяння обласної програми книговидання та книгорозповсюдження, відбулася 1 листопсада у актовій залі Інженерного коледжу. Сто років тому у цих стінах розміщувався домовий храм земського реального училища, яке свого часу закінчив і Юрій Яновський. Саме учень цього навчального закладу Шура  Казінцев, на два роки старший за майбутнього письменника,  як стверджує Юрій Митрофаненко, став прообразом головного героя повісті «Байгород». Його смерть на вулиці Дворцовій описана у матеріалі газети «Голос Юга» від 21 березня 1918 року. Яновський, що жив тоді у нашому місті,  не міг не знати про це.

  Цей факт – одна з таємниць «Байгорода», що розкривається у новій книзі.  Є й інші, наприклад, могили загиблих учасників повстання  знаходились свого часу  посеред нинішнього парку «Ковалівський», приблизно там, де пізніше, за іронією долі, постав пам’ятник Леніну. Розвінчано також міф про  революційну допомогу робітників з Кам’янська, що нібито прибули на заклик колег із заводу Ельворті. Йдеться також про єврейську дружину, яка, виявляється, у ті роки, як і в Одесі, теж діяла у нашому місті.

  Це видання, оригінальне за формою, дозволить багатьом іншими очима подивитись на вулиці рідного міста,  по-новому відчути його історію.

  Світлана Орел, Кропивницький


22.03.2019 10:22
З Кіровогрaдщини примусово видворено нелегaльного мігрaнтa з Молдови  Про це "Акулі" повідомили в УДМС Укрaїни в Кіровогрaдській облaсті Нa Кіровогрaдщині 16 березня розпочaлися...
22.03.2019 09:54
Поліцейські Кіровоградщини зaкликaли бaтьків об’єднaти зусилля у питaннях зaбезпечення безпеки дітей Про це йшлося під чaс зустрічі нaчaльникa відділу ювенaльної превенції поліції облaсті Сергія ...
22.03.2019 09:14
В обласному центрі, на вулиці Олександрійській, на базі СУ-411 підпалили сміття, дим від якого протягнувся до вулиці Попова.Про це повідомляє начальник спецінспекці міста Кропивницького Андрій...
22.03.2019 08:51
21 березня противник сім рaзів порушив режим припинення вогню, при цьому чотири рaзи зaстосувaв озброєння, зaборонене Мінськими домовленостями, тa витрaтив 40 мін кaлібрів 120 тa 82 мм. Про це ...
21.03.2019 18:00
— Люди, будьте взaємно ввічливі! — і якби нa те моя воля, нaписaлa б я скрізь курсивaми: — Тaк бaгaто нa світі горя, люди, будьте взaємно крaсивими!@Ліна Костенко