АКУЛА MEDIA
Кропивницький, письменник, Матівос, стаття

Залишатися собою

12.04.2018 | 17:00
270

Чим  вимірюється  людське життя? Багато хто вважає – статками, майном. І накопичує його всіма правдами й неправдами, щоб потім опинитися на цій горі нажитого з спустошеною душею, зачерствілим серцем і без відповіді перед вічністю. А вона буде тільки тоді, коли  людина йде у житті своєю дорогою, призначеною їй долею і Богом, реалізовує ті здібності, таланти й можливості, що їй даровані, віддаючи їх світові і людям. Напередодні поважного ювілею нашого колеги, заслуженого журналіста України, почесного краєзнавця  Юрія Матівоса, можна сказати, що його життєвий шлях саме такий.

  Журналіст і історик, автор тисяч статей, десятків книг, він усі свої знання, здобутки, дослідження вкладає, як господар найміцніші камені у фундамент, у світоглядну основу  нинішнього і майбутніх поколінь українців. Факт до факту, свідчення до свідчення, а між ними й якесь архівне відкриття – краєзнавча кладка Юрія Матівоса (а у юності він встиг попрацювати і будівельником) дає нам надійну опору: ми не зайди на цій землі, наша історія багата, різноманітна, часто трагічна, але й славна, але й цікава.

  Уже бестселерами стали кілька перевидань його історичної розвідки -- «Місто над сивим Інгулом»,  надзвичайно фактологічно насиченої «Вулицями рідного міста», по-своєму сенсаційної – «Тарасові шляхи Приінгулля».

  Він, кому в дитинстві ще доводилось зі сцени читати вірші про Сталіна,  а в університеті конспектувати класиків марксизму-ленінізму, чий батько був репресований, а дядьки брали участь ще у фінській війні, кому в дитинстві довелося виходжувати поранену матір, а підлітком писати листи Сталіну, аби дізнатись правду про батька, дуже далекий від ура-патріотизму. Але він твердо знає: Україна тільки тоді здобудеться на успіхи, коли усвідомить сама себе, коли чітко намацає свій корінь і міцно стоятиме на ньому, коли наше культурне,  топонімічне та інформаційне довкілля не нагадуватиме багатовекторний хаос, а підтримуватиме чітку конструктивну напрямну творення.


  Свого часу певним відкриттям стала його знахідка-згадка про те, що першими роками після заснування наше, тоді майбутнє місто, мало серед  інших і назву Новокозачин. Чим не нова українська назва для міста? У кінці 90-их, на початку 2000-их, у палких дискусіях, які час від часу спалахували на цю тему, його не почули. Коли ж півень декомунізації нас клюнув у саме тім’я (хоч і забув про яйце Кощея – імперський слід), кон’юнктура склалася по-іншому. І у почесного краєзнавця вистачило розуму й витримки, не  впиратися, й не зчиняти скандалу, а …поступитися. На жаль, у наш час, вражений гіпертрофованою амбіційністю це трапляється нечасто. До честі ювіляра, йому це вдалося. І він виграв! Бо ще один скандал тільки б відсунув у часі появу нової української назви міста.

  Та це зовсім не означає, що Юрій Миколайович  відійшов від палких дискусій! Його слово влучне, думка гостра, а перо, чи то пак, клавіатура небайдужа і актуальна. Він завжди залишається собою.

Світлана Орел


20.09.2018 18:00
Неможливо не милуватися восени, адже кожен новий день показує, наскільки чудовою буває природа.
20.09.2018 17:30
Осінь - чудовa порa року, якa пропонує нaм бaгaто своїх дaрів. Серед них - гриби. В нaшій крaїні збір грибів є трaдиційною спрaвою, a сaмі гриби – своєрідним хaрчовим продуктом. Однaк під чaс...
20.09.2018 17:00
Вчора, 19 вересня, в Олександрії, під чaс знесення деревa робочі повaлили ствол нa велопaрковку і пом'яли її. Про це інформує Моя Олександрія, передає "Акула". Робочі чітко бaчили...
20.09.2018 16:29
У Приютівці нa Олексaндрійщині будують водогін.Про це інформує сайт Новини Олександрійщини, передає "Акула". В Приютівській громaді продовжується проклaдaння водогону. Днями прaцівники комунaльного...
20.09.2018 16:00
В державному бюджеті на наступний рік закладаються кошти в розмірі одного мільярда гривень на капітальний ремонт Н-14. Про це стaло відомо під чaс зустрічі членів робочої групи від Миколaївщини з ...