КП «Кіровограджитлосервіс»

Віртуальний житлосервіс по-кіровоградськи

14.10.2013 | 10:32
513

Дванадцятитомний «Словник української мови» поняття сервіс визначає, як обслуговування населення, забезпечення його побутових потреб, а також як сукупність організацій, обов’язком яких є обслуговування побутових потреб населення і створення різноманітних вигод для нього. Заглядати в словник, щоб уточнити ці прості речі, змушує діяльність комунального підприємства «Кіровограджитлосервіс». Точніше, його повна бездіяльність.

Житлово-комунальне господарство країни – це та галузь, яка найменше зазнала реформувань з часу розпаду СРСР. Вона катастрофічно старіє, але  й так само катастрофічно відстає від зростаючих потреб людей. ЖЕКи Кіровограда не раз перебували на грані банкрутства. Щоб якось врятувати ситуацію  частину з них перейменовували на КРЕПи і навпаки. Це дозволяло на якийсь час відтягнути момент банкрутства. Та не рятувало ситуації в цілому, бо плата за житло хоч і не раз зростала, але вона ніяк не наздожене рівень витрат житлово-експлуатаційних контор і постійно залишається збитковою.

Воно й не дивно, адже 38 відсотків усього житлового фонду міста збудовано до 1946 року, десята частина його перебуває у старому або аварійному стані. За висновками фахівців міського профільного управління, через старість та незадовільне утримання в останні десятиліття основні елементи та конструкції третини будівель потребують негайного капітального ремонту. Крім того, необхідно повністю замінити внутрішньобудинкові мережі тепло-, водопостачання та водовідведення в багатоквартирних будинках, термін експлуатації яких перевищує 40 років. У багатьох  будівлях ці системи тримаються буквально на чесному слові. Не набагато краща ситуація й з покрівлями: частина з них  потребує негайного капітального ремонту, ще 42 відсотки – поточного. Ситуація патова: ЖЕКи ледь животіють, навіть приблизно не справляючись із цією навалою проблем, яка з кожним роком зростає, як снігова куля. Люди незадоволені, бо не бачать, що їхні гроші використовуються ефективно, - у випадку, коли десь щось прориває чи виходить з ладу, настає мало не колапс, бо, скажімо, у тих же жеківських слюсарів немає ні інструментів, ні ресурсів.

Щоб якось запобігти патовим ситуаціям, у Кіровограді організували платну аварійну службу, яка успішно працює. Але це не вирішило проблем з ЖЕКами. Місцева влада дуже електорально залежна і радикально підвищувати квартплату не наважується. Та це нічого б і не дало: фінансово спраглі ЖЕКи, як губка, ввібрали б ці гроші, адже їхні борги  уже кілька років підряд  більш ніж удвічі перевищують суму заборгованості населення за надані послуги. Тобто, здорожчання квартплати може призвести до того, що  багато мешканців, не помітивши реальних зрушень на краще, просто перестали б платити. У чому ж вихід?

Зробити використання коштів, які сплачуються людьми, прозорим та ефективним. Один з найважливіших кроків – прибрати з тарифу плату за ті послуги, які надаються іншими організаціями. Наприклад, обслуговуванням ліфтів  у місті займаються два підприємства – ТОВ «Аста» та КП «Геркон», димовентиляційних каналів – КП «Полум’я». Інші послуги варто розділити на обов’язкові та такі, що надаються на замовлення. Відповідний проект рішення, який до того ж наділяв голів будинкових комітетів значними повноваженнями з контролю за якістю надання послуг, подав на розгляд міської ради депутат Павло Топчій. Але він не був прийнятий. Очевидно, вплив тих, кому вигідно ловити рибку у мутній воді фінансово-проблемної круговерті, виявився сильнішим.


А дарма, бо прозорість формування тарифу підвищила б довіру, люди платили б дисциплінованіше, а  при потребі легше б погодились на його обґрунтоване збільшення. Найкращий приклад такого реформування – ОСББ. Але вони, як відомо, створюються повільно, а у Кіровограді, де  настільки старий житловий фонд, і десята частина  будівель в аварійному стані,  взагалі черепашачими темпами. Міська влада Кіровограда вирішила піти іншим шляхом: об’єднати усі ЖЕКи і КРЕПи в одному підприємстві. Яке й було формально створене навесні минулого року. Міська рада також затвердила програму реформування сфери обслуговування житлового фонду та прибудинкових територій та передала практично все житло міста у господарське відання КП «Кіровограджитлосервіс».

Нове комунальне підприємство мало діяти в режимі служби єдиного замовника. За рахунок скорочення витрат на утримання адміністративно-управлінського персоналу, зменшення суми сплати податків, вивільнення штатних одиниць планувалося зекономити майже шість  з половиною мільйона гривень. Передача на обслуговування внутрішньобудинкових мереж та комунікацій підприємствам-надавачам послуг мала зекономити ще майже мільйон. Усі ці кошти (чомусь у програмі їх нарахували більше 11 – як рахували, знають тільки автори програми) мали піти на ремонт, скажімо, тих же дахів багатоповерхівок.

Тим часом мало б скластися конкурентне середовище надавачів послуг, яких визначали б на конкурсній основі, підвищитися активність мешканців, серед яких обиралися б члени будинкових комітетів, які приймали б виконані роботи і були б своєрідними посередниками між КП і всіма мешканцями. Усе це мало б поступово призвести до масового створення ОСББ і загального благоденствія. Більша частина цього спасенного процесу мала завершитися ще у минулому році, а у 2013-15 роках тільки збільшувалася б кількість охопленого ОСББ житла.

Та все так легко виявилось лише на папері. Досі КП «Кіровограджитлосервіс» жодного кроку не здійснило. ЖЕКи і КРЕПи залишилися самостійними  одиницями, і, як і раніше, продовжують накопичувати борги. Приміщення для КП виділено, але люди там не працюють, а директор Ігор Фурманов взагалі неохоче говорить на цю тему. Він називає цілий комплекс причин, через які реформування ЖКГ здійснювати дуже важко, а, виходить, і практично неможливо. Це – і те, що рівень тарифів досі не економічна категорія, а швидше політична, і недосконалість нормативної бази (накопичені кошти обкладаються податком на прибуток, що абсолютно нівелює кумулятивний ефект), і відсутність відповідальності мешканців-боржників, і несформованість ринку житлово-комунальних послуг, і, врешті, наша споживацька ментальність.

Ясна річ, про все це було добре відомо і на початку минулого року, коли КП «Кіровограджитлосервіс» задумувався та створювався. За час існування КП з міського бюджету для нього виділено 360 тисяч гривень, з яких витрачено більше 200. І це при нульовій діяльності! З конкретних справ, за словами Ігоря Фурманова, можна назвати хіба що вивчення досвіду у інших містах – Тернополі, Сумах, Олександрії. Чи не дорогуватий для платників податків Кіровограда досвід?

Джерело: «CorruptUA», Світлана Орел

Фото: segodnya.ua

22.01.2021 18:30
Друга сесія Кропивницької міської ради восьмого скликання відбудеться 2 лютого 2021 року в приміщенні міської ради (кімната 305).Початок роботи о 10.00, повідомляє "Акула".Наталія Щербакова
22.01.2021 18:00
Станом на 22 січня у Кропивницькому через аварії на внутрішньобудинкових мережах без опалення залишилось 11 будинків, повідомляє "Акула".ЖЕО №1 – 2 буд.: вул. Перемоги, 8, корп. 2; вул. Т. Карпи,...
22.01.2021 17:30
Центральноукраїнський національний технічний університет де-юре отримав нового ректора. Відповідний наказ Міністерства освіти і науки України видано 20 січня 2021 року.Нового за прізвищем, оскільки...
22.01.2021 17:15
Нехтування правилами проїзду перехресть призвело до ДТП в обласному центрі.Учора, близько 15-ї години, на перехресті вулиць Віктора Чміленка та Кавалерійської водій, керуючи автомобілем Volkswagen...
22.01.2021 16:50
Від понеділка, 25 січня, усі заклади загальної середньої освіти Кропивницького розпочинають навчальний процес в очній формі. З цього часу учні починають харчуватися у шкільних їдальнях. Про це...
Елеватор КЗК