Відкритті кордони комунікації Ольги Бондаренко

03.04.2013 | 09:54
1115

Ольга Бондаренко – організатор студії семінарів та тренінгів «Територія спілкування», розробник курсів «Як читати людину поміж рядків?», «Геній спілкування», а також системи занять для дитячих груп ранньої розвитку та корекційної педагогіки. Освіту психолога здобула у Харківському національному університеті ім. В. Каразіна. Була слухачем семінарів та курсів «НЛП-практики», «Еріксонівський гіпноз» (м. Київ),  «Казкотерапія»  (м. Харьків). Досвід практичної роботи налічує п’ять років.

Пані Ольгу я заскочила буквально «на мокрій справі» - за митям вікон у новому приміщенні для студійних занять. Поряд, у розчиненій навстіж шафі, поролоновою губкою гралася її донька Оленка. Вочевидь, цей переїзд – не перший: ані на хвильку не розгубившись, вона вказала мені на єдиний вільний у кімнаті стілець і вже почала була докладно розповідати про себе, між іншим полюючи очима на дрібні недоробки і пил. Здається, картина довкола поволі змінювалась на краще. Наліпки зображень казкових героїв та звірят, як цятки зоряного неба, розлізлися кутками стіни; з іншого боку притулилася гірка складених одне на одне дитячих стільців і низеньких столиків, скручений килим… Із пакунків визирали іграшки, дрібне методичне начиння. Ковтнувши втомлене «Фух!» пані психолог звідкись добула ще один стілець – вже для себе. Скоро потекла розмова.

- Пані Ольго, окресліть, будь ласка, аудиторію, із якою Ви працюєте і для якої розробляєте свої курси семінарів та тренінгів. Чи різняться істотно запити, проблеми людей великого міста і нашого обласного центру?

- Я працюю з різними людьми: тими, що мають залежності, проблеми в родинних та міжособистісних відносинах, а також хворими на невроз.  Не берусь за психотиків – все-таки це клієнти психіатрів. Щоб там не говорили, тільки із інтересу цікавого дозвілля люди такі заняття не відвідують. Переважно сюди йдуть ті, хто непокоїться своїм внутрішнім станом і не можуть самотужки його покращити. Говоримо ми про Київ, Харків, Львів чи Кіровоград – особливої різниці немає. Хіба що мешканці великих міст мають більші заробітки, більші можливості до зміни занять і професій – відповідно, ця аудиторія є порівняно широкою, людною (посміхається).

- Хто з відвідувачів та клієнтів відверто Вас дивує, є об’єктом особливого дослідницького інтересу або, наприклад, викликає осуд, бридливість?..

- Як фахівець принципово не розмежовую людські проблеми на біль чи менш цікаві, прості, варті уваги… Кожен випадок є індивідуальним, потребує своєї системи кроків і методики(задумливо стинає плечима).Щоправда, є клієнти, життєвий і ціннісний вибір яких я не можу розділити через вже мої, суто особистісні, а не професійні переконання, вирахунки.

-На основі яких напрямів сучасної психології ви складаєте тематику своїх курсів? Чи можна Вас назвати послідовником якогось вчення?

- Мене цікавить психоаналіз, як вчення, що розглядає людину зсередини, у тісному взаємозв’язку різних стадій та етапів її внутрішнього становлення – від народження і до літнього віку, залучаючи інформацію про родинні схеми та стратегії стосунків, - коли можна встановити причинність сьогоднішніх заторів дорослості, шкідливих фіксацій чи криз.

Ще один перспективний напрям, який застосовується, зокрема, при роботі з фобіями – біхевіоральна психологія, популярною течією якої, зокрема, є НЛП. Голова людини умовно прирівнюється до чортової скриньки, притулку хаосу і невизначеності, що його немає необхідності спеціально досліджувати.  Все, що заважає, пропонується просто оперативно усунути шляхом перепрограмування ланцюжка стимул-реакція або стимул-зміна-реакція. Слід додатково зауважити, що дитячі травми чи обставини вашого особистісного становлення на певному віковому етапі до уваги беруться мало. НЛП сканує людину ззовні – за набором видимих ознак і тестів.

Поговоримо про розроблений вами курс семінарів та тренінгів «Як читати людей поміж рядків?», що висвітлює питання невербальної комунікації. Які ділянки тіла людини чи інші фізичні дані (наприклад, голос, тембр, інтонування мовлення) є найбільш інформативними в разі, якщо ми не довіряємо словам свого співрозмовника?


- Обличчя цікавить як найбільш інформативна, проте й свідомо контрольована зона. Знаючи, що за обличчям будуть стежити під час розмови перед усім, ми напрацьовуємо свій апарат маленьких хитрощів, опановуємо статичність виразу. А вже поза, загальний тонус тіла та жести напевно скажуть, хто ми є і як почуваємось у даній ситуації, оскільки якраз їх приборкувати і забуваємо.

Не варто забувати також, що значну кількість непорозумінь у спілкуванні спричиняють різні репрезентаційні системи, за допомогою яких ми обробляємо інформацію, яка сприймається нами ззовні. Є люди-візуали, аудіали, кінестетики (ті, що орієнтуються на зони тілелесного контактування, міжособистісну дистанцію) та аудітали (ті що осягають навколишній світ за допомогою певних мисленнєвих форм і категорій). Приміром, дружина-візуал очевидно буде непокоїтись розгардіяшем в квартирі, що його постійно вчиняє її чоловік-кінестетик. Вона без кінця торочитиме: «Ну ось, подивись, що ти знову наробив! Подивись, мені через тебе спокою немає!»(усміхається). Тоді як чоловік не розумітиме причин гніву своєї половини,  адже ніколи не обходить її увагою, не залишає без обіймів і теплих жестів прихильності.

- Ваш інший проект - «Геній спілкування». Для кого він розроблявся, які теми становлять зміст його програми і які форми роботи з аудиторією Ви практикуєте в межах цього курсу?

- Цей проект перебуває на стадії готування і адресований, головним чином, аудиторії підлітків – тобто тієї групи, для якої спілкування є основним видом соціальної діяльності і його найбільшою потребою. Разом ми будемо вчитися активно напрацьовувати навички  комунікації, відповідним чином структурувати свою мову, враховуючи способи структурування інформації та ворота сортування наших співрозмовників. Так, наприклад, відомі три способи структурування інформації: дедукція (рух думки від загального до конкретного і часткового), індукція (навпаки – рух думки від конкретного і часткового до загального) та традукція або мислення аналогіями. Щодо третього виду, не раз відзначала – до нього належать соціально мобільні, креатині люди, що полюбляють упоряджувати свої думки у послідовні, галузисті ряди категорій або вигадливі метафори, розбудовані на особистому чуттєвому досвіді – тобто, зрозумілі тільки їм. Мені випало спілкуватися з хлопцем, що пояснював певні явища соціального життя виключно за допомогою набору сюжетних схем та фактурних типажів акторів із відомих фільмів. Так, поняття  альтруїзму у нього може виражатися ім’ям Фореста Гампа – беззастережного добряка із вадою затримки психічного розвитку, що його блискуче зіграв Том Хенкс.

-  Судячи з оформлення нового приміщення, Ви також плануєте курс якихось розвивальних занять для дітей-дошкільнят?

- Так, на базі нашої студії «Територія спілкування» набираються дитячі групи – корекційна (робота із затримкою мовлення, дитячими страхами та неврозами – проводиться індивідуально з кожним, із таких дітлахів) та група раннього розвитку (підготовка до школи та садка – розвиток дрібної моторики, розвивальна гімнастика і танці, початки арифметики, вивчення абетки, вправи на розвиток пам’яті, уваги тощо).

- Питання на завершення розмови. Якби Ви не були б психологом, якій би професії охоче присвятили життя? Як ви релаксуєте? Чи маєте свої особливі уподобаня щодо відпочинку і дозвілля хобі?

- Мабуть, таки психологом, хоча, свого часу, ще думала про спеціальність лікаря-педіатра. А відпочиваю я, здебільшого, за переглядом фільмів – споживаю їх у великих кількостях. Мелодрами, комедії, трилери… Ще полюбляю читати  фантастику та детективи.

Валентина Головань, спеціально для медіапорталу "Акула"

20.01.2021 11:30
Під процесуальним керівництвом Новоукраїнської місцевої прокуратури повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 246 (незаконна порубка дерев у захисних насадженнях) Кримінального кодексу України, 38-річному...
20.01.2021 11:00
До кінця року Олександрійська військова частина 2269 має поповнитись ще 4-ма вертольотами французької компанії Airbus Helicopters.Про це повідомляє "Акула", посилаючись на сюжет КТМ.Наразі...
20.01.2021 10:30
Нoві приймальні відділення, які зараз будуються в oбласній лікарні, Світлoвoдській, Гайвoрoнській і Дoбрoвеличківській ЦРЛ, лікарні швидкoї медичнoї дoпoмoги в Крoпивницькoму та...
20.01.2021 10:00
19 січня на виконання доручення міського голови Андрія Райковича у Кропивницькому соціальний патруль у складі соціальних працівників Кропивницького міського центру обліку та тимчасового перебування...
20.01.2021 09:32
Станoм на 20 січня у 39 громадян підтвердили коронавірус, 125 oдужали, четверо пoмерли. Прo це сьогодні, 20 січня, пoвідoмила гoлoвна санітарна лікарка oбласті Надія Oперчук, передає "Акула". ...
Елеватор КЗК