Велика Вись підтоплює людські посіви: "Велта" чистить річку

04.06.2013 | 09:51
906

Їхні пращури поселилися на берегах Великої Висі кілька століть тому. Жили за рахунок рибальства і землеробства. З часом рибальство відпало, адже річка обміліла, залишилося землеробство. Хоча це теж сказано з великою натяжкою – «землеробство», бо основна земля нині перебуває у фермерів, а селянам залишилися городи й узяті в оренду в сільської ради невеличкі наділи вздовж річки. Та вони й тому раді, бо це єдиний спосіб отримати хоч якусь копійку, необхідну для навчання дітей, утримання домашнього господарства, врешті для купівлі хліба. І тому, коли в травні вода почала затоплювати їхні посіви, забили на сполох. Вину за несподівану біду повністю покладають компанію «Велта», що видобуває тут титан і в своїх же інтересах перегородила Велику Вись. По допомогу звернулися до депутата обласної ради від «Батьківщини» Олександра Чорноіваненка, котрий запам’ятався їм під час минулорічних парламентських виборів, і не прогадали, бо вже того дня, коли депутат мав приїхати на зустріч, вода почала відступати. Як з’ясувалося пізніше, «велтівці» оперативно розрили дамбу, чим порадували й жителів сіл, що знаходяться далі по течії.

У дусі часу

Мені вже доводилося писати про проблеми, що їх створює для жителів Новомиргородського району «Велта» («Кому потрібні інвестиції за будь-яку ціну», «НБ» за 25 квітня н. р.), тому, почувши від Чорноіваненка про конфлікт, що виник між нею і мешканцями Рубаного Мосту та Коробчиного, напросився на поїздку. Олександр Анатолійович не заперечував і при мені зателефонував секретареві Коробчинської сільської ради (на її території сьогодні працює «Велта»), виконуючій обов’язки сільського голови Ніні Івановій. Пояснивши, в чім річ, попросив на вівторок зібрати селян, чиї городи опинилися під водою. Ніна Миколаївна пообіцяла таку зустріч організувати. Тоді ж було зроблено дзвінок і ще одній людині – знайомому Олександра Анатолійовича, який мешкає в Рубаному Мосту, аби той повідомив односільчанам, де і коли розглядатиметься наболіле для них питання.

Я не випадково згадую про ці телефонні дзвінки. Коли ми приїхали до Коробчиного, з’ясувалося, що на зустріч прийшло більше жителів Рубаного Мосту (там своя сільська рада). З місцевих, чиї городи теж залила вода, – одиниці, що наводить на думку: або ж їм нічого не сказали про майбутню зустріч, або ж вони побоялися псувати свої стосунки з інвестором, якого підтримує районна та обласна влада.

Однак зустріч і в такому форматі відбулася. Основними учасниками її стали працівники «Велти» на чолі з власником, теж депутатом обласної ради (фракція «Партія регіонів»), Андрієм Бродським. Їх привезли з виробництва, забезпечивши плакатами «Чорноіваненко, не роби кар’єру на нашому кар’єрі» і «Собака гавкає, а караван іде». Головним завданням цього «передового загону» було дати відсіч тому, хто зазіхає на благополуччя підприємства, а відтак і на їхнє благополуччя. Не знаю чому, але сиділи робітники тихо, навіть плакати опустили долу, активність демонстрували окремі начальники та одна місцева жителька, яка закривала рота представникам Рубаного Мосту, коли ті намагалися захистити свої інтереси, характеризувала їх не з кращого боку, а потім дивилася на Бродського, неначе запитувала: «Ну, як я їх?»

Та найбільше мене подивував журналістський десант із Кіровограда. За дивним збігом обставин, колеги були з тих комунальних і приватних ЗМІ, чия лояльність до влади давно всім відома. Не важко здогадатися, чию сторону вони зайняли того дня. Уже під вечір на одному із провладних сайтів з’явилася замітка «Хто копає під «Велту»?, в якій не було зроблено бодай найменшої спроби розібратися, що ж призвело до конфлікту. Схоже, декому дуже хотілося приховати правду, і журналісти кинулися запопадливо цьому сприяти. І це, на жаль, не вперше.

Найкраща оборона – наступ

Віктор Русявий із Рубаного Мосту, чиє сіно залила вода, винним у тому, що їхні городи опинилися під водою, вважає керівництво «Велти». Це воно прийняло рішення перегородити річку, яка вже десятки років не виходила з берегів. Бродський не погодився із такими закидами, заявивши, що коли його компанія заходила в район, місцеве начальство особливо просило почистити русло Великої Висі, чим вони нині й зайняті і на що планують витратити близько десяти мільйонів гривень. Як головний аргумент наводив висновки щодо доцільності спорудження дамби якоїсь міжнародної експертизи. А ще, казав, вони забезпечують частину селян роботою, сплачують шалені податки до місцевих бюджетів, за свої кошти створюють місцеву інфраструктуру.

Проте переконати кількох чоловік у тому, що краще журавель у небі (в даному випадку –обіцянки), ніж синиця в руках (в даному випадку – не залиті городи), Андрію Вікторовичу не вдалося, і тоді він, згадавши, очевидно, твердження про те, що найкраща оборона – це наступ, почав цікавитися, чи є в людей право на наділи уздовж річки, чи платять вони за це сільській раді. Навіть пообіцяв звернутися до прокурора, і тоді «дехто опиниться у в’язниці». Головна його теза: їхня компанія діє у межах чинного законодавства, на все має дозволи й висновки. Якщо це відповідає дійсності, то навіщо ж було кликати на допомогу своїх працівників, писати для них плакати, підтягувати журналістів?

Слід «Свободи»


Пенсіонер, депутат Коробчинської сільради Станіслав Олексійович нагадав власнику «Велти» про те, що комбінат працює вже два роки, а ось умови життя в селі майже не поліпшуються, як було обіцяно. Схоже, Бродський запідозрив у цих словах підступ політичних опонентів, і тому поцікавився партійністю чоловіка. Почувши, що той є комуністом, полегшено зітхнув, зазначивши: «Дуже гарно». Що він мав на увазі, кажучи так, стало зрозуміло згодом, коли він звернувся до журналістів з «офіційною заявою». Суть її зводилася до того, що нормально працювати «Велті» заважає… партія «Свобода». Минулої осені через брак води вони змушені були припинити роботу, але свободівці Черкаської області опублікували пасквіль на кампанію і надіслали його міністерству екології. Була перевірка, потім ще одна, зініційована народним депутатом від «Свободи» Сиротюком. Черговою «провокацією» проти «Велти» стала публікація на «Економічній правді» (авторка, нібито, наближена до того ж Сиротюка) «Титановий пиріг». Зрозуміло, що з комуністами такої мороки немає. Як і з владою – вона ні в що не втручається, навпаки – тільки допомагає, всі дозволи видає, а окремі з них і отримувати не обов’язково, про що трохи далі.

Річка тривоги їхньої

Причина підтоплення городів в обох селах з’ясувалася відразу, коли Бродський запросив вивчити питання на місці. В кінці Рубаного Мосту, поруч із кар’єром «Велти», Велику Вись перегородили дамбою, воді не було куди діватися, ось і почала вона «освоювати» прилеглу територію. Щоб хоч трохи зменшити наслідки, до нашого приїзду дамбу прорили, й річка, ніби зрадівши несподіваній свободі, ринулася далі по течії, забираючи з собою насипаний грунт.

Я поцікавився в чоловіка, якого представили як проектанта, хто дав дозвіл на перегородження річки, і почув, що дозвіл вони отримали в райдержадміністрації. Мої спроби наступного дня знайти причетну до цього районну службу виявилися марними. Довелося звертатися в обласне управління водних ресурсів. Його начальник Юрій Топузов повідомив, що очолюване ним управління дозволу не давало, бо до нього й не зверталися. Голова обласної ради Микола Ковальчук, у якого я поцікавився думкою щодо ситуації, яка виникла внаслідок спорудження дамби на Великій Висі, сказав, що він уперше чує про це. Дивна виходить ситуація.

А тим часом власники підтоплених ділянок уже зазнали збитків – хтось утратив сіно, хтось – те, що посадив чи посіяв. Для керівництва «Велти» – це, можливо, дрібниці, про які не варто й згадувати, а для селян – ні, вони раді навіть копійкам. Бо в них інше життя, інші масштаби.

Хазяїн дав слово

Під час зустрічі Бродський не раз називав себе хазяїном «Велти». Легко оперуючи цифрами, говорив, скільки вже сплатив до бюджетів, скільки витратив на соціальну сферу тощо. Однак як справжній бізнесмен, не сказав, які ж доходи має, продаючи концентрат. А це не другорядне питання, і навіть не комерційна таємниця, бо про істинну турботу про місцевий люд можна говорити лише співставивши витрати з доходами.

Врешті-решт Андрій Вікторович привселюдно ще раз пообіцяв добудувати школу, побудувати дорогу, очистити русло річки, щоб вона не підтоплювала городи.

– Так оце ж ми й хотіли від вас почути! – аж вигукнув Чорноіваненко.

Як на мене, Бродський пообіцяв би й ще більше, якби більше прийшло місцевих людей і не поводилися вони, як та криклива жіночка. Щоправда, не всі вірять, що хазяїн дотримає слова, і на те є підстави. Найголовніша з них – туман, яким оповита сьогодні діяльність «Велти» в Новомиргородському районі. Розігнати його мають відповідні державні відомства, зокрема, розібратися, чи законно перекрито річку, як зберігається знятий із кар’єру чорнозем, чому не будується дорога і т. д. Адже, як свідчить досвід, інвестори, отримавши своє, дуже часто залишають після себе космічний ландшафт, тобто непридатну для життя територію.

Валерій М’ЯТОВИЧ, "НАШ БІЗНЕС"

06.05.2020 14:00
За квітень українці oфoрмили через ПриватБанк 2430 е-лімітів на переказ кoштів за кoрдoн, з яких пoнад 71% (1738 oперацій) - на здійснення інвестиції за кoрдoн, щo втричі більше у пoрівнянні з...
30.04.2020 17:00
Кропивничанин Павло Чуб просить встанoвити нульoву ставку пoдатку під час карантину для підприємців, які не працюють і не oтримують прибутoк. Відпoвідну електрoнну петицію він зареєстрував в...
24.04.2020 17:00
На викoнання пoстанoви Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2020 рoку №251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання сoціальнoї підтримки oкремим категoріям населення у 2020...
24.04.2020 13:32
В обласному центрі на галузь oхoрoни здoрoв’я перерoзпoділили пoнад 11 мільйoнів гривень Відпoвідне рішення сьoгoдні, 24 квітня, пoгoдили депутати міськради на пoзачергoвoму засіданні,...
23.04.2020 16:30
Крoпивницьке кoмунальне підприємствo "Електрoтранс" за місяць карантину зарoбилo вчетверo менше. Прo це рoзпoвів начальник міськoгo управління транспoрту Віктoр Житник, передає "Акула". За йoгo ...