АКУЛА MEDIA
Український серпанковий живопис Бориса Вінтенка – явище у світовому малярстві

Український серпанковий живопис Бориса Вінтенка – явище у світовому малярстві

11.08.2017 | 17:15
648

Якось дуже скромно і  непомітно  минуло  90-річчя  нашого земляка, заслуженого (а він мав би бути народним!) художника України,  фактично першого члена Спілки художників у нашому краї Бориса Вінтенка. Наприкінці липня у відділі обласного художнього музею – картинній галереї «Світ і Вітчизна» відбулася виставка його робіт «Згадуючи великого Майстра», але вона,  на жаль,  не мала належного розголосу і осмислення творчої спадщини художника.

Очевидно, це справа мистецтвознавців. А мені хотілося б наголосити на  деяких його людських рисах, які  мала щастя  пізнати у недовгому спілкуванні з цією непересічною людиною. Борис Михайлович  на початку 90-их, коли тривав, можна сказати, перший етап новітнього національного відродження, дуже чутливо ставився до нього. Ні, він не був членом перших демократичних партій та громадських організацій, але дуже цікавився усим, що відбувається в них і навколо них. Не пригадаю перший момент нашого знайомства, але він був пов’язаний саме  з цим – активною участю у національно-патріотичних заходах.

Якось ми зустрілися на одній із художніх виставок у міському меморіальному музеї імені Олександра Осмьоркіна.  Коментарі художника, який працював  у традиційному академічному стилі і досяг на той час уже чималих успіхів, були зваженими і компетентними.

Дуже змістовною,  філософською була якось наша розмова на п’ятому поверсі колишнього готелю «Україна», де тоді розташовувалась редакція «Вечірньої газети».  Я, будучи заступником редактора, любила працювати вечорами при настільній лампі. І цей вогник вабив на вечірню неспішну розмову багатьох цікавих і дорогих для мене людей. Бували  у тому скромному кабінеті  із старим величезним столом Леонід Куценко, Григорій Клочек, Юрій Любович.  Зайшов  якось  був  і Борис Михайлович. Якраз тоді, а це був початок 2000-их, якась чи то партія, чи громадська організація організувала опитування у міській владі. І серед інших номінантів мене було названо кращим журналістом. Такий собі приз глядацьких, чи то пак, читацьких симпатій.

У додаток до цієї відзнаки Борис Михайлович тоді приніс і подарував  свій невеличкий етюд, де зображена місячна ніч на березі річки. Він і зараз, із дорогим для мене дарчим написом, висить у нашому робочому кабінеті.

А говорили ми тоді про швидкоплинність життя, про те, що варто цінувати кожен прожитий день, уміти радіти життю  і усьому, що відбувається у ньому. Борис Михайлович хвалився своїм онуком, розповідав про їхні спільні прогулянки та розмови.

Борис Вінтенко, як художник, умів не марнувати  свій робочий час. Ми досі ще не оцінили і не зрозуміли, а світ не відкрив для себе його  стиль мерехтливого серпанкового живопису. Очевидно, цей метод і не став популярним, бо потребує надзвичайно кропіткої праці. Тут немає місця широким мазкам, швидкому вирішенню теми, псевдомодерністській ляпанині, гострим кутам та надуманим символам. Цілком реалістичне зображення виконується маленькими цяточками, тонко підібраними  кольористично та композиційно. Врешті виходить цілісна картина, але ніби покрита серпанком, і з різних ракурсів вона може мати інший вигляд. І це не якісь невеличкі пейзажі чи натюрморти, а великі сюжетні картини. Яку назвичайну працездатність, майстерність і любов до мистецтва треба мати, аби  створювати таке!  Як на мене, то це просто відкриття у живописі, яке досі не поціноване і не проаналізоване сучасниками.

Деякі з цих робіт є у експозиції обласного художнього музею – «Флора. Атрибути мистецтв», «Григорій Сковорода», «У рідному краю», «Споконвіку», «Після дощу».

Звісно, є у художника Бориса Вінтенка і багато інших творів у інших стилях, які відображають  і сучасну, і минулу епохи. Але, по-моєму, відкриття світом  автора українського серпанкового живопису ще попереду.

Світлана Орел, Кропивницький

18.08.2017 11:00
Під чaс візиту Прем'єр-міністрa Володимирa Гройсмaнa в Миколaїв, 17 серпня, глaвa Уряду провів виїзну нaрaду щодо ремонту доріг нa відновлювaної трaсі Т-15-08 «Кaлинівкa-Снігурівкa-Березнегувaте»....
18.08.2017 10:30
За оперативними даними по Кропивницькiй ОДПI з початку 2017 року вiд автовласникiв до мiсцевих бюджетiв мобiлiзовано 1,2млн.грн. Про це повiдомляє прес-служба Кiровоградської ОПДI, передає...
18.08.2017 09:30
У Кропивницькому однорічнa дівчинкa випaлa з вікнa шостого поверху через протимоскітну сітку. Свідки розповідaють, що все стaлося врaнці, коли бaтьки ще спaли, йдеться в сюжеті ТСН, передaє...
18.08.2017 09:00
Вчора, 17 серпня, за православним календарем відзначається пам’ять семи отроків, що в Ефесі: Максиміліана, Іамвліха, Мартиніана, Іоанна, Діонисія, Єксакустодіана (Константина) та Антоніна. В цей ...
18.08.2017 08:30
У райoні прoведення АТO, наприкінці минулoї дoби інтенсивність oбстрілів українських пoзицій з бoку рoсійськo-oкупаційних угрупoвань не зменшувалась. Прo це пoвідoмляє прес-центр штабу АТO,...