Крим, росія, Україна, анексія, втрати, депортація

Україна, що втратила Крим, чи Крим, що втратив Україну

23.04.2014 | 17:32
1366

Існує дуже багато думок про подальшу долю окупованого Криму в складі Російської Федерації. Втім, дуже рідко можна почути коментарі самих кримчан. 

Представляємо вашій увазі думку відомого кримського економічного експерта, керівника порталу BlackSeaNews (новини Чорного моря). Андрій Клименко розповів, за яких умов Крим попроситься назад в Україну, скільки наша країна втратила у грошовому еквіваленті через анексію Криму, а також що чекає кримчан, які відмовилися від російського громадянства.

Сценарій подій у  Криму

Україна поверне собі Крим, як би не розвивалися зараз події на Сході. Але не скоро. Те, що світова спільнота, за винятком десяти екзотичних країн, ніколи не визнає Крим російською територією, вже ясно. Дуже багато залежить від того, наскільки виявиться життєздатним режим Путіна в умовах санкцій, які будуть посилюватися. Американці використовували далеко не весь свій арсенал санкцій, вони володіють міжбанківською системою платежів «Свіфт» і цілком можуть відключити від неї російські банки. Сьогодні в усіх російських установах стоять операційні системи Windows і варто американцям перестати підтримувати це програмне забезпечення, як через кілька тижнів почнуться проблеми. Все залежить від того, наскільки серйозними будуть економічні санкції з усього світу. Економіка Росії слабка, бюджет на 60% залежить від енергоносіїв.

Разом з тим, ніякі курорти Росії в Криму не потрібні, він стане супермілітарізованим регіоном, яким був під час Союзу. Туди перебазують три полки бомбардувальників, в тому числі стратегічних – носіїв ядерної зброї, можливо,  відродять базу зберігання ядерної зброї в Кизилташі. Є плани базувати в Криму нові кораблі  вже завозять комплекси ППО. Тобто буде не курорт, а величезна військова база, ремонтні заводи і все інше.

Економіка Росії, сильно підірвана олімпіадою, моторошної корупцією та самітом у Владивостоці, не потягне особливих економічних зон і фінансового офшору, не рахуючи гральних зони. Цифри обіцяних фінансових вливань вже постійно зменшуються. Врешті-решт, Крим стане сірою зоною типу Придністров'я, куди не ходитимуть круїзні лайнери та іноземні торгові судна. Сюди не буде літати «Аерофлот», це міжнародна компанія, вона ризикує потрапити під санкції у вигляді заборони польотів за кордон. Буде дуже ускладнене залізничне сполучення через територію України і залишиться тільки коридор через Керч на Тамань.

Курортного сезону цього літа не буде точно, потік людей, за оптимістичним прогнозом, впаде в 2-3 рази, за песимістичним – у п'ять, тобто туристів приїде менше на три-п'ять мільйонів.

Точка повернення

Невідомо, наскільки швидко пройде цільове зомбування, результат спецпропаганди. Навіть якщо зараз у Криму раптом стане нічого їсти, пропаде світло і газ, багато хто буде сидіти і думати, що Путін їх врятує.

Три роки тому центр Разумкова проводив в Криму масштабне соцопитування. На питання, «Чи сприймаєте ви Україну як свою батьківщину?» 71,3% опитаних кримчан відповіли «Так», ще 18,6 % – «Ні». На запитання «Чи хотіли б ви, щоб Крим вийшов зі складу України і увійшов до складу Росії?» у 2009 році «Так» відповіли 32,3%, а в 2011-му – 24,4 %. Тобто, це не йде ні в яке порівняння з результатами так званого референдуму. Що ж треба було зробити за останні три місяці, щоб у людей таке сталося в головах?

Втрати від анексії

Україна втратила «Чорноморнафтогаз» зі своїми буровими, спецфлотом, вишками, кожна по 400 млн. доларів, шельфовими судами, а також морський шельф Криму: газоносний і нафтоносний, плюс родовища нафти і газу на суші і в Азовському морі, Глібовське підземне сховище газу. Це все коштує багато десятків мільярдів доларів. Сім портів: в Євпаторії, Феодосії, Ялті і по два – у Керчі та Севастополі. Суднобудівні заводи у Феодосії і Севастополі. Близько 140 державних санаторіїв, з них тільки 20 перебували у власності Криму.


Об'єднання винзаводів «Массандра» з виноградниками, Північно-Кримський канал... Все це коштує сотні мільярдів доларів! Україна зараз займається точною оцінкою цієї шкоди і буде подавати до суду. Смішно сьогодні слухати, як пан Медведєв твердить про борги за газ – все це окупається одним «Чорноморнафтогазом»!

Тотальне подорожчання

У перші дні після анексії жителі Кубані, наприклад, масово їздили в Керч і скуповували українські продукти, алкоголь, тому що продукти в Україні що в півтора-два рази дешевше; алкоголь – в три.

Зараз великі проблеми у постачальників молочної продукції. Її привозили з материка, а коли машини-холодильники стали простоювати на в'їзді 6-10 годин, виробники усвідомили, що їм не вигідно возити продукцію до Криму. Крім того, спрацюють елементи патріотизму, коли українські постачальники будуть відмовлятися працювати з росіянами. Зрештою товарний потік з України буде скорочуватися. Голоду в Криму не буде, підуть продукти російські, через керченський протоку, але там поки всього двадцять поромних рейсів на добу, при тому, що пором бере всього 3-4 фури, а влітку до Криму раніше заходило близько 500 фур на добу. Міст через протоку –  поки це казки, і зроблять їх бувальщиною хіба що через кілька років. У будь-якому випадку ціни на продукти будуть російськими з надбавкою за транспортну складову.

Перспективи депортації

З 18 квітня всіх громадян України, що мають кримську прописку, включаючи тих, хто живе в Києві та інших містах, Росія записала у росіяни. Це як за кріпосного права, один поміщик продав іншому село з усіма жителями, ось які аналогії виникають. Друга аналогія: коли фашисти окупували наші міста, вони насамперед оголошували реєстрацію євреїв і комуністів, щоб одних розстріляти раніше  а інших трохи пізніше. Звичайно, не можна не поважати тих, хто, вистоявши всі ці черги, відмовився від російського громадянства, тому що ці люди ризикують по декількох позиціях: їх вважатимуть «п’ятою» колоною та завзятими бандерівцями.

Зараз створили всі умови для квартирних рейдерів, оскільки нерухомість в Криму зараз в незрозумілому статусі. Україна реєстр заблокувала і правильно зробила. За різними оцінками, у громадян у власності знаходиться не менше півтора мільйонів об'єктів нерухомості: квартири, будинки, гаражі, земельні ділянки. Ці люди повинні будуть тепер вистояти чергу в невідому нову структуру, поки не з'явиться новий реєстр. Де гарантії, що тих, хто відмовився від громадянства, не позбавлять їх майна, просто не видавши їм під різними приводами документи на право власності?

Також для тих, хто відмовився від громадянства, може почати діяти режим 90 днів. До них можуть прийти і сказати: вимітайтеся з Криму на наступні 90 днів, а потім ми вас може впустимо назад, а може і ні.

Що стосується тих, хто плюнув на відмову від громадянства і нікуди не пішов – в Росії поки дивляться на це крізь пальці, законом допускається біпатрид. З іншого боку, в сьогоднішній Росії марно говорити про гарантії і закони, про якесь міжнародне право. Яке право, якщо винайдений новий вид війни? З терміном «ввічливі зелені чоловічки» потрібно зав’язувати, це спецназ Російської Федерації, якщо все називати все своїми іменами. Єзуїтська технологія з громадянством в Криму – це технологія заміни кримського населення, нова технологія депортації, пише Свобода слова в Україні.


08.10.2019 14:00
В обласному центрі патрульні затримали чоловіка, який ,ймовірно, перебував під дією наркотиків.Про це інформує патрульна поліція області, передає "Акула". Вчора, 7 жовтня, близько 5-ї години...
17.09.2019 12:27
Сьогодні, 17 вересня, під час сесії обласної ради звільнили з посади Ігоря Степуру, передає "Акула".Голосування було таємним. Депутати проголосували "за" звільнення у кількості 42 голосів. ...
01.07.2019 08:25
У Кропивницькому кандидат від «Слуги Народу» запропонував підписати Меморандум про чесні вибори колегам. Про це Олександр Дануца написав на своїй сторінці у Фейсбуці, передає «Акула». За...
29.06.2019 13:15
У Кропивницькому опоненти використовують "чорні" технології проти кандидата з команди Президента Зеленського.Про це на своїй сторінці у Фейсбуці написав кандидат у народні депутати від партії "Слуга...
07.02.2019 16:00
Кропивницька депутатка Катерина Шамардіна отримала в оренду на 25 років земельну ділянку  площею 0,100 га по проспекту Винниченка, 2 у обласному центрі. Відповідний проект рішення...