Аби зрозуміти, про що мова, досить і першої з
наведених назв. Це водоспади. Ніагара на
кордоні Канади та США не найбільший з них, просто найбільш розкручений. Потоки води
, що спадають з висоти, ваблять до себе свіжістю, шумом, переливами сонячних променів у
потоках, численними райдугами та вдячним
фоном для незабутніх фотосесій і відео. Водоспади характерні для гірської місцевості і якщо
спитати жителя Кропивницького, чи є водоспади
в його місті або на околицях , то він
безпорадно розведе руками: «Не з нашим щастям!». Бо Кіровоградщина, як і більша частина України, є місцевістю рівнинною.
Одначе якщо знати місця, то помилуватися
потоками летючої води можна і зовсім недалеко від Кропивницького, причому в кількох
точках.
Усі ці водоспади штучні і споруджувалися не заради втіхи для туристів, а з суто техногенних потреб. Проте це не відбирає у них хоч і скромної, проте як для наших степів екзотичної краси.
У селі Бережинці
Кіровоградського району є чотири ставки. Два з них розділені лише дамбою , надлишки
води з верхнього у нижній став
зливаються через колектор , вода з нього з шипінням (а в повноводні сезони і з
гуркотом) падає вниз і піниться. Потім тече по глибокій канаві і на перепаді
висот у кущах ще раз падає з невеликої висоти вже без труби.
Неподалік села Карлівки Кіровоградського району є Крупський кар’єр гранітних блоків. Щоб кар’єр не затопила вода з підземних горизонтів, її електромотором підкачують угору. Вона б’є з труби горизонтальним фонтаном, по рівчаку стікає у зелень і згодом уже вільним потоком падає з високого берега в ставок.
Відводять зайву воду і з кар’єру вторинних каолінів у селі Обознівці. Тільки тут вона не вгору підіймається, а самопливом по вузькому каньйону стікає у проміжний котлован і в одному місці з шумом зривається з уступу.
Між селами Катеринівкою та Олексіївкою Кіровоградського району вздовж вузьких ставків розкинулося невелике село Мальовниче. З більшої водойми тут зроблено обвідний канал для скидання надлишку води під час весняних повеней та злив. За довгі роки струмочок прорив у пухких породах глибокі промоїни, де на перепаді висот утворився звивистий дзюркотливий водоспад.
Підходи до всіх цих водоспадів (за винятком з хіба що бережанської труби, вона поблизу дамби) є дуже небезпечними. Там існує загроза обвалів , зсувів і загрузання в трясовині, що причаїлася під соковитими травами в місці падіння води.
А справжній король кропивницько-кіровоградських водоспадів розташований на південь від обласного центру в Новій Павлівці, і детально про нього - наступного разу .
Ніна Даниленко
Далі буде...