26 березня 2013 року у залі рідкісних та цінних видань Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського відбулась презентація виставки «… порівняно з 1913 роком», підготовленої бібліотекарями відділу у співпраці з працівниками з Державного архіву Кіровоградської області та музею ВАТ «Червона зірка».
Зміст експозиції, наданої для широкого огляду, складають папери відкритої ділової документації великих підприємств міста, газетні вирізки, особисті речі й документи городян (платіжні табелі та посвідки), фотопортрети представників бізнесової та культурної еліти міста, фрагменти технічних засобів, листи тощо.
На історичному відрізкові тривання російської монархії 1913-ий рік востаннє скліпнув лезом серпа у щедрому пожинку: в підручних з історії та наукових монографіях його названо роком «золотого стандарту», коли кожна золота одиниця національної валюти підтверджувалася грубим злитком дорогоцінного металу у сховищах відповідних фінансових установ. Активно будувалися залізниці, об’єкти добувної промисловості (золоторудні й алмазні копальні, вугляні і торф’яні шахти, нафтарні) та важкого машинобудування. Традиційно чільне місце серед лідерів світового експорту Росія посідала і як виробник сировинних продуктів.
Станом на 1913-ий рік наш Єлисаветград, у порівнянні з іншими повітовими містами південних околиць імперії, виглядав особливо благополучно. Кам’янисті вилоги інгульских берегів робили його надзвичайно привабливим для шанувальників відпочинку на природі. Місто росло й багатіло завдяки жвавій торгівлі вовною, зерном, крупною рогатою скотиною та вівцями, що звозилась сюди із сусідніх повітів і довколишніх сіл. Промисловий сектор економіки міста представляли 3 великих підприємства, що спеціалізувалися на виготовленні сільськогосподарської продукції (заводи братів Ельворті, промисловців Яскунського та Шковського), 3 тютюнові фабрики, 12 парових млинів, 4 пивоварні, численні миловарні та цехи кожум’як. Культурно-освітні запити населення (80 тис. чоловік) обслуговували 10 закладів вищої освіти і 24 – нижчої.
Серед найбільш цінних експонатів виставки слід відзначити оригінали офіційних угод поміж Єлисаветградською міською управою та інженером Алтуховим, що прокладав до населеного пункту перший водогін, а також із інженером Лихачовим, - відповідальним за встановлення в місті першого трамваю та прокладання колій для його руху.
Оглянути виставку постійні відвідувачі бібліотеки та її гості матимуть змогу ще протягом тижня.