В рамках інформаційної кампанії Інституту світової політики, вчора в Кіровограді, навпроти міського поштамту, відбулась публічна лекція на тему європейської інтеграції. Перед кіровоградцями виступив професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. Такі публічні лекції вже було проведено в 11-ти містах. Щодо регіонального розподілу виступів, то за словами Олени Гетьманчук, директора Інституту світової політики, поки що охоплені північні, південно-західні та центральні області України.
Складовою такої інформаційної кампанії є ще й виставка карикатур, які в легкій іронічній формі показують дві реальності – європейську та українську. За допомогою прийому контрасту такі відомі художники, як Марина Туровська, Констянтин Казанчев, Ігор Бежук та інші, наглядно показали, як кардинально відрізняються реалії життя європейців та українців.Метою такого заходу є пояснення переваг європейської інтеграції України для звичайного кіровоградця. За словами одного з організаторів виступу в Кіровограді, Тетяни Федорової, лекція пояснює не на рівні політики, а на рівні звичайної людини, що саме дає євроінтеграція.
Серед тих, хто прийшов послухати професора, було чимало молоді. Що ж, саме для сучасної молодої людини означає євроінтеграція, розповіла Вікторія, студентка факультету політології КДПУ ім. В. Винниченка. Перш за все, це: «…європейські цінності і стандарти. Вони нам більш рідні. Ми за європейський вибір. Ми б хотіли вчитись за європейською системою».
Отже, які саме переваги відкриються перед українцями після євроінтеграції? За словами Олексія Гараня «нам просто необхідно буде слідувати тим правилам, які є у Євросоюзі. Це дотримання законодавства, відсутність хабарництва, належна робота правоохоронних органів». З приводу негативної позиції Росії щодо нашої євроінтеграції, професор висловив думку, що Кремль схиляє Україну до підписання невигідної угоди про вступ до Митного союзу, після якого ми більше не зможемо співробітничати ні з ким. Натомість європейська зона торгівлі відкриває широке поле діяльності. Щодо закидів про кризу в самому Євросоюзі, то порівняно з ситуацією в Україні чи Росії, це не криза.
Варто зазначити, що від початку проведення публічної лекції і до її закінчення поруч розбили свою агітаційну палатку представники комуністичної партії. Більшість були настроєні вороже, активно критикували виступаючого професора. А один прихильник КПУ пенсійного віку навіть перервав виступ і почав закликати до вступу в лави своєї партії.
Така націлена реакція здивувала присутніх. Але здогадатись звідки ростуть ноги, а точніше за чиєю командою здійснювалось перешкоджання виступу не важко. Адже, як нам повідомили «не на камеру» організатори заходу, офіційний запит до місцевої влади на проведення вуличного університету, близько двох тижнів залишався без відповіді. А на нагадування організаторів давались відповіді типу що «хтось забув передати ваше прохання і таке інше». Недивлячись на таку реакцію, професор залишився задоволений своєю аудиторією, і закликав самим поводитись як європейці, не давати і не брати хабарів, і, навіть, у побутовому спілкуванні звертатись один до одного не на «эй, мужчина! эй, женщина!», а за допомогою культурних форм звертання.
Анастасія Зубова