Із презентацією доволі амбітного старт-апу – Всеукраїнського сайту люстрації чиновників, що має наметі закріпити механізм громадського відкликання будь-якого неефективного менеджера та хабарника, а також обрання нового - за наслідком публічного голосування, до Кіровограда із Києва приїхав автор пілотного проекту «Люстрація Кіровоградщини. Громадська ініціатива» Віктор Медвідь. Його супроводжувала Ірина Суслова, координатор Люстраційного комітету, головувати яким доручено Єгору Соболєву.
Захід також привабив увагу голови облради Олександра Чорноіваненка, заступника голови ОДА Віту Атаманчук, голову Асоціації фермерів Кіровоградщини Олексія Цокалова, представника ГО «Територія успіху» Інгу Дуднік, юристів та членів ради ГО «Майдан» Геннадія Нікішова та Ліану Левицьку, представників інших громадських об'єднань та бізнесменів із Устинівського, Петрівського й Долинського районів.
Про те, що сумувати не доведеться, засвідчив палкий спітч Чорноіваненка практично на початку прес-конференції, після невеличкої вступної промови пана Юрія. Подив численної аудиторії викликала заява голови обласної ради про його намір підтримувати «будь-які сили громадського спрямування за люстрацію всіх без виключення чиновників». Як приклад, можновладець навів розмову із паном Куценком, керівником дерземагентва, якому він, нібито, особисто пропонував «написати заяву і піти по-доброму, але той втік на лікарняний». «Нехтують інтересами людей, моїми рекомендаціями та пропозиціями, як голови, відтак, іншого шляху я вже не бачу!»
Тим часом Віта Атаманчук апелювала до холодного раціо та стриманості. «Зважте, це не проста річ. Необхідно дочекатися прийняття закону про люстрацію Верховною Радою, розробити чіткий, безвідмовний алгоритм її проведення. Так, мені відомі ті три кандидатури, що їх пропонує Майдан на посаду очільника департаменту освіти – нічого не маю проти, але спочатку знайдіть чинну правову платформу. Я готова залишити свою посаду і, так би мовити, люструватися – тіньових статків не маю. Щодо іншого – так, отримую звернення від громадян, де викриваються певні корупційні схеми, і все переадресовую на розгляд профільних структур – прокуратури та СБУ».
На свій захист делегати від ОДА запевняли, що початок реорганізації цієї структури вже почався – дані викладені на сайті облдержадміністрації. Натомість громадівці вказували на хиби непрозорості нових кадрових ухвал, брак публічного обговорення кожного претендента на вакантну посаду та спекулювання популярною політичною фразеологією замість реального перезавантаження системи.
«Днями на Одещині люди заблокували один із судів, бо влада зволікала із звільненням недобросовісного судді. Невже ви хочете підняти нові барикади? – запитала у відповідь Ірина Суслова. – У Черкаській, Вінницькій та Черкаській областях люстрація йде вже повним ходом».
У довгому переліку випадків, коли чиновники благополучно спустили «на гальмах» (пардон, переадресували) «профільним структурам» проступки своїх колег, Олексій Гречуха назвав диверсію проти Майдану Віталія Останнього («глушив нас музикою, відключав мікрофони»), крадіжки харчів у дитячих будинках та інтернатах, закупівлю вугілля у школи за «накрученими» цінами, влаштування літнього відпочинку дітей за межами області («теж, напевно, відмивання грошей») та багато іншого. Зрештою, після гарячих дискусій з перепалками між рядами вирішили підписати документ Угоди громадського договору, відповідно до якого представники обох сторін обіцять координувати дії один одного та дотримуватися вимоги прозорості. Збоку влади поки що підписав тільки Чорноіваненко, хоча й цьому присутні у залі не надто йняли віри...
Валентина Головань