Як можна скласти ЗНО з історії? – саме це питання від сина одного з братів надихнуло Капранових створити альтернативну класичним підручникам з історії книгу. З її презентацією вони вчора приїхали до Кіровограда. Першими познайомились з «Мальованою історією Незалежності України» студенти КДПУ ім. В. Винниченка, промо книги продовжилось в бібліотеці ім. Д. Чижевського. Завершилось все музичною програмою Дзен.ua в пабі «Черчіль».
Отже, що такого особливого в історії від Капранових і чому вона мальована? За словами братів, «масова свідомість українців щодо нашої історії залишається на купюрному рівні, коли ми знаємо гетьманів і князів з малюнків на гривнях. Загальне ж знання минувшини зводиться до того, що була Київська Русь, потім прийшли і все зруйнували татари, а відтоді були постійні переділи і війни. І лише в 91-му році Кравчук домовився про незалежність. Тому ми вирішили з письменницької точки зору альтернативно підійти до подачі нашої історії і подумали, а чому становлення України не взяти за сюжет? Адже завдання істориків – це докопатись до істини, а завдання письменника – подати цю істину у зрозумілій формі».
Окрім літературного викладу, книга особлива наявністю коміксів. Притому не розлогі західного зразка, а мальовані сюжети, що стосуються того періоду історії, про який іде мова. Їхнє використання зумовлене двома чинниками. По-перше, вони цікаві дітям, по-друге, служать своєрідним емоційним підкріпленням для образного сприймання.
Цікавою є архітектоніка кожної сторінки, скрізь однаковій. Тобто, один розворот присвячений окремому періоду історії. На кожній сторінці є комікс, портрет особи, з якою асоціюється певний історичний етап, карта, яка відображає межі України в різні періоди і короткий текст (в середньому він складає 3,5 тисячі знаків з пробілами). Така побудова є невипадковою, а націлена на сучасного читача, який звик до образності, мультимедійності. Тому така й назва, «мальована». До речі, автором портретів є художник і музикант Юрко Журавель, який «оживлює» давні обличчя, тобто «це не класичні малюнки з сучасних підручників з історії, де гетьман намальований з дурнуватими вусиками і пухкими щоками, це характери, які проводили війни». Варто зазначити, що хоч текст є літературним, але він історично підтверджений, в ньому немає ніякої вигадки. «Ми співпрацювали з багатьма істориками, які перевіряли історичну достовірність» – наголосили Капранови. Щодо хронологічних рамок, то брати охопили період від часів Скіфської держави і до прийняття незалежності у 1991 році. Події незалежної України відсутні. За словами Капранових, через те, що «це ще не історія. Це сьогодення. Яким ми його зробимо, залежить від нас. В Україні ніколи не було монархії, завжди була демократія. Але головним її досягненням було не право обирати, а право знімати. Завжди були красномовні передвиборчі обіцянки, але тоді були й механізми зняття обранців. Якщо гетьман обирався, то він знав, що його можуть за невиконання обов’язків прибрати. Дуже важливо, щоб сьогодні ми вміли не тільки вибирати, але й мали право знімати обраних». На останок брати під акомпанемент бандури і дудки заспівали кілька пісень з музичної програми Дзен.ua. У стилі кобза-реп, кобза-реггі та ще багато всіляких з префіксом «кобза», Капранови виконали вірші сучасного поета Сергія Татчина.