АКУЛА MEDIA
тарас, шевченко, шляхи, кіровоградщина. приінгулля

Тарасові шляхи Приінгулля. ФОТО

25.03.2014 | 17:25
785

Всім відомий уривок із Шевченківської повісті «Наймичка», як малий Тарас та його батько – Григорій Іванович разом з чумацькою валкою проїздить села Єлисаветградського повіту. Цей шлях збігається із сучасною дорогою, що пролягає через Новомиргород, Каніж, Володимирівку на Кіровоград.

За твердженням науковців, то був 1824 рік. Але даний спогад – не єдиний факт, що пов’язує Кобзаря з Кіровоградщиною.

Минулого тижня у відділі краєзнавства обласної бібліотеки ім. Д. Чижевського відбулася презентація збірки науково-публіцистичних нарисів (автор Ю. Матівос, видавець В. Лисенко), присвяченої 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. 

У книзі йдеться про перебування Тараса Шевченка на землях теперішньої Кіровоградщини, зв’язок відомих постатей вітчизняної та світової історії, культури, літератури, що торкнулися Шевченкової долі, його творчості, з Приінгульським краєм.

Насамперед хотілося б відзначити сам прецедент – видання в області збірки нарисів про Тараса Шевченка, людини, поета, художника, письменника, громадського діяча, чиє ім’я увійшло  золотими літерами на скрижалі світової культури.

Видатний поет Іван Франко так визначив значення постаті Тараса. «Він був селянський син і став князем в царстві духа. Він був кріпак і став великою силою в громаді людських культур. Він був простак і відкрив професорам і вченим новіші і свобідніші степені. Він терпів десять літ від російської воєнщини, а зробив більше для свободи Росії, ніж десять побідних армій. Доля переслідувала його ціле життя та не покрила іржею золота його душі, не обернула його любові до людства в ненависть, ані його віри – в розпуку. Доля не щадила йому страждань, але не стримала  його радості, що била здоровим джерелом життя. Та найкращий, найцінніший дар доля дала йому аж по смерті – невмирущу славу і вічну нову насолоду, яку дають його твори мільйонам людських сердець».

Незважаючи на тематичну та змістову вагомість збірки тривалий час через брак коштів не було можливим її видання. На початку цього року віднайшлися необхідні кошти і збірка побачила світ за підтримки обласної державної адміністрації та обласної ради.

За словами автора книги Юрія Матівоса, сучасного кіровоградського краєзнавця, заслуженого журналіста України, лауреата обласної краєзнавчої премії імені В.  Ястребова, задумка про написання книги народилася ще в 1989 році, коли разом з Володимиром Кобзарем, очільником обласного осередку Національної Спілки письменників України, було вирішено здійснити мандрівку шевченківським шляхом по теренах Кіровоградщини. Охочі, одягнувшись у вишиванки, запрігши воза (на жаль, не волами – не знайшлося), пройшлися по населених пунктах, згаданих у «Наймичці». Про хід цієї подорожі підготовлено статтю, надруковану на шпальтах «Кіровоградської правди», що мала шалений резонанс серед читачів, адже багато хто з них вважав, що той хрестоматійний віз, на якому їхали малий Тарас з батьком, проходив саме через їхнє село.


Загалом шевченківська тема є наскрізною у творчості Ю. Матівоса, На сторінках збірки постають безсмертні образи М. Грабовського, Є. Гребінки, І. Сошенка, В. Жуковського, К. Брюлова, П. Куліша, О. Тулуба, М. Гулака, Й. Петрова, Г. Честахівського та інших видатних діячів мистецтва та культури ХІХ-го століття.

Біографічні дані видатних особистостей переплітаються з тою ситуацією, що мала місце у громадському житті України. Такими є, наприклад, статті «У вишневому садочку», «Ми просто йшли…», «Йому вдячна Україна», «Геній однієї ночі», «Севастополь співає заповіт» та інші.

У статті «З благословення Тараса» Юрій Матівос зауважує, що «маловідомими шляхами творчість великого Кобзаря поширювалася не лише серед українського населення Придніпров’я, Слобожанщини, Поділля, а й проникала у зрусифіковані міста Півдня України, у тому числі Єлисаветград. Не випадково у місті над Інгулом на тлі жорстокого переслідування українського слова народився… могутній талант творців національного професійного театру Марка Кропивницького, Івана Карпенка-Карого, Миколи Садовського, Панаса Саксаганського, Марії Заньковецької».

Також у збірці представлено поетичні та прозові твори про Тараса Шевченка, написані нашими земляками – поетами та письменниками Кіровоградщини. Серед авторів В. Бондар, В. Могилюк, А. Корінь, О. Журлива, В. Шурапов. А також художні роботи сучасних художників-графіків – М. Бондаренка, А. Дворського, О. Логвинюка, Ф. Полонського, Е. Руденко, І. Смичека, В. Федорова.

Особливою родзинкою збірки є проекти пам’ятників малому Тарасу, який на возі, запряженому волами, мандрує сучасною Кіровоградщиною – задумка скульптора В. Френчка. Хочеться вірити, що в недалекому майбутньому віднайдуться кошти й на його реалізацію.

Ольга Кизименко

20.02.2018 09:31
Впрoдoвж двoх днів, 17-18 лютoгo, у Києві, в  Палаці культури і мистецтв Націoнальнoгo авіаційнoгo університету прoхoдив VIII чемпіoнат України серед танцювальних кoлективів. Прo це...
17.02.2018 09:08
ХI обласнi лiтературно-краєзнавчi Куценкiвськi читання, присвяченi 100-рiччю вiд дня народження вченого-лiнгвiста, поета, перекладача, видавця, громадського дiяча української дiаспори Яра Славутича ...
07.02.2018 17:00
У Кропивницькому, в актовiй залi НВО №6 з великим успiхом стартував перший у 2018 роцi лiтературний салон, присвячений 115-рiчницi вiд дня народження Юрiя Яновського - письменника, який в буремнi...
02.02.2018 17:00
Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Кіровоградській області прийняло в експлуатацію Центральний палац культури "Ювілейний", в якому проводили капітальний ремонт. Про...
28.01.2018 09:00
У Кiровоградському музичному коледжi вiдбулося урочисте вiдкриття Всеукраїнського фестивалю-конкурсу української академiчної музики «Класик-проект», присвяченого пам’ятi композитора Юлiя Мейтуса. ...