Наприкінці минулого року директор Центральноукраїнського (колишнього Кіровоградського) інституту Міжрегіональної Академії управління персоналом Роман Колісніченко у вченій раді Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова (м. Київ) захист

Роман Колісніченко – перший доктор політичних наук на Кіровоградщині

24.01.2018 | 14:00
1124

Наприкінці минулого року директор Центральноукраїнського (колишнього Кіровоградського) інституту Міжрегіональної Академії управління персоналом Роман Колісніченко у вченій раді Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова (м. Київ) захистив докторську дисертацію з політології. Відтепер Роман Миколайович є першим науковцем у Кіровоградській області, який здобув науковий ступінь доктора політичних наук. Саме тому ми вирішили поставити досліднику кілька цікавих запитань.

Романе Миколайовичу, чому саме присвячена Ваша докторська дисертація?

Тема моєї дисертації – «Глобалістична свідомість як чинник трансформації політичної культури та подолання глобальних проблем людства». Мова йде про особливості суспільного ставлення до найгостріших екологічних, воєнно-політичних, соціально-економічних та гуманітарних світових проблем. Виявляється, що однією з головних причин тенденційного загострення глобальних проблем сучасності є слабкість суспільно-політичних вимог більшості людей на планеті щодо справедливого розв’язання цих проблем.

Тобто у поширенні бідності винні бідні люди?

Основними причинами світової бідності є надмірна жадібність найбагатших і політична пасивність широких верств людства. Бідність у світі пов’язана перш за все зі значними диспропорціями глобального соціально-економічного розвитку та вкрай несправедливим розподілом матеріальних благ серед різних категорій населення. Так, за даними ООН, 1% найбагатших людей планети володіють 48% світових капіталів та власності. 19% населення світу, що за рівнем доходів наближаються до найбагатших, володіють ще 46% багатства планети. При цьому 80%, тобто переважній більшості людства належить лише 6% світових матеріальних благ, що очевидно є несправедливим.

Чи можливо змінити таку ситуацію?

Так, глобальну соціальну несправедливість можна значно зменшити, зокрема шляхом здійснення таких загальносвітових заходів: 1) запровадження на глобальному рівні типової прогресивної системи оподаткування прибутків великих підприємств; 2) збільшення податків на мільярдні суми депозитів, страхових внесків, дороге майно, предмети розкоші тощо; 3) встановлення міжнародного фінансового контролю за рухом капіталів з метою виявлення неплатників податків, відмивання незаконно отриманих коштів, особливо в офшорних зонах, та інших фінансових порушень; 4) спрямування вивільнених коштів на соціальні потреби, збільшення міжнародної допомоги бідним країнам, підвищення їх інвестиційної привабливості та темпів економічного розвитку. Здійснення цих глобальних кроків відкрило б можливості для нівелювання у світі надмірного розриву у доходах багатих і бідних при збереженні високоефективної ринкової економіки.

Чому перелічені заходи залишаються нереалізованими?

Як свідчать данні багатьох міжнародних соціологічних опитувань, переважна більшість населення, як правило, не вимагає від політичних еліт реалізації подібних заходів на глобальному рівні, натомість не рідко голосує за політиків, не враховуючи їх конкретні дії та плани щодо світового соціально-економічного розвитку. Це й стає основною причиною яскраво вираженої орієнтованості багатьох політичних лідерів не на захист соціальних інтересів більшості людей, як це має бути, а переважно на потурання одвічним прагненням великого бізнесу до отримання надприбутків, зростання соціальної несправедливості на планеті.

Як припинити війни та розв’язати глобальні проблеми?


Війни триватимуть доти, допоки не буде забезпечена ефективна робота механізму застосування світового воєнного опору проти тих керівників країн, які вдаються до воєнної агресії. Таким механізмом є ООН, втім її миротворча діяльність виявляється неефективною через небажання більшості держав світу витрачати сили на припинення «чужих» воєн. Саме тому у різних регіонах планети, в тому числі і в сучасній Україні, відбуваються криваві агресивні воєнні дії. Відтак обов’язковою умовою гарантування миру у всьому світі є формування глобальної солідарності людства, посилення політичних вимог більшості суспільств до керівників країн щодо імперативного вжиття необхідних заходів для припинення будь-яких проявів воєнної агресії на всій планеті передусім силами миротворчого контингенту ООН. Для забезпечення ж миру в Україні перш за все потрібна політична воля державних керманичів.

У цілому для розв’язання усього комплексу глобальних проблем необхідно кардинально змінити ставлення до них з боку більшої частини людства. Звичайні люди мають усвідомити значення та можливі шляхи подолання світових проблем, зрозуміти необхідність власної активної політичної участі у їх вирішенні шляхом здійснення дієвого суспільного впливу на керівників держав. На виборах до органів державної влади слід обирати не «гречку» чи «300 грн.», а компетентних фахівців, здатних до глобального стратегічного мислення та ефективного політичного управління на засадах людяності і справедливості. Немає жодних сумнівів, що за умов об’єднання зусиль більшості людей на планеті задля становлення справедливого світового порядку, сучасні глобальні проблеми у майбутньому обов’язково будуть вирішені. Доля людства – в руках самого людства!

PS: Для написання докторської дисертації Роману Колісніченку знадобилося близько 5 років майже щоденної наполегливої наукової роботи. За цей час опубліковано більше 40 його наукових праць. Окрім того, Роман Миколайович спирався на власний значний досвід практичної політичної діяльності: з 2001 року він є членом партії «Батьківщина», брав участь у подіях Помаранчевої революції (2004–2005 рр.), Революції Гідності (2013–2014 рр.), двічі був обраний депутатом Кіровоградської обласної ради, наразі є депутатом Міської ради м. Кропивницького і близько двох років очолює Кропивницьку міську партійну організацію Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Роман Колісніченко захистив дисертацію у віці 34 років, тож мабуть є наймолодшим доктором наук у Кіровоградській області. Та найголовнішим є те, що, не маючи великих фінансових капіталів, він досяг наукового успіху винятково власними силами: своїм розумом та наполегливою працею.

Редакція приєднується до привітань та бажає молодому, але вже знаному вченому не зупинятися на досягнутому. Адже для розв’язання політичних проблем як в Україні, так і в цілому світі суспільно корисні знання патріотичної інтелектуальної еліти мають обов’язково стати надбанням громадськості. Напевне Україна розпочне активний розвиток лише тоді, коли такі талановиті й принципові люди із середнього класу та з почуттям справедливості прийдуть до влади.

Повний текст монографії Романа Колісніченка «Глобалістична свідомість людства: політологічний аналіз» розміщено на офіційному сайті Центральноукраїнського інституту МАУП.


06.11.2018 14:38
Проект рішення про звільнення Олександра Грабенка з посади заступника міського голови з питань виконавчих органів ради вніс до порядку денного міський голова Андрій Райкович передає кореспондентка...
05.10.2018 15:20
Члени комісії з питань ЖКГ вкотре не отримали інформації від голови комісії Володимира Зайченка про стан робіт у Кропивницькому. Суперечка між депутатами та головуючим виникла сьогодні, 5 жовтня...
05.10.2018 09:30
Відомий соціолог, кандидат політичних наук Руслан Стадніченко "розгромив" захмарні рейтинги екс-регіоналів Артема Стрижакова та колишнього заступника глави адміністрації Януковича Сергія Ларіна.Про...
04.10.2018 10:40
Відповідні проекти рішень підтримали депутати – члени земельної комісії на засіданні вчора, 3 жовтня, інформує «Акула». Так, згідно одного з проектів рішень заявнику надається дозвіл на...
28.09.2018 20:12
За останні кілька років в Україні з’явилось дуже багато органів боротьби з корупцією. На Кіровоградщині досить високі показники по затриманню осіб, що підозрюються в хабарництві, показує управління ...