Психологічні посиденьки: чи потрібно худнути, щоб виглядати ідеально (ФОТО)

Психологічні посиденьки: чи потрібно худнути, щоб виглядати ідеально (ФОТО)

13.02.2018 | 16:00
1165

Достеменно невідомо, коли людство почало боротьбу за удосконалення форм тіла, але те, що у всі епохи існували певні стандарти, викликані модою, історичними умовами чи життєвою необхідністю -  беззаперечний факт. Про модні тенденції на жіночі та чоловічі фігури ми можемо лише здогадуватися, переглядаючи стародавні археологічні знахідки чи портрети красунь різних століть. Зрозуміло лише те, що мода на струнких, періодично змінювалася захопленням апетитними формами, які диктували стандарти епохи...

Редакція "Акули" спробувала віднайти відповіді на питання що спричиняє людей "ганятися" за стандартами, чому не всім вдається схуднути, яка вона справжня чоловіча краса, чи дійсно чоловікам подобаються худорляві леді, та як допомогти підліткові сприйняти свою зовнішність.

Консультантами з цього питання стали керівник психологічної майстерні "Інсайт", практикуючий психолог, дитячий психолог, кандидат психологічних наук Інга Кузнєцова та психолог і координатор центру ресоціалізації військових "Коловорот", кризовий психолог, психолог майстерні "Інсайт" Андрій Фоменко.

Мода на худорлявих

Останні десятиліття тема схуднення залишається актуальною, особливо серед жіночої частини населення, які іноді просто "схиблені" на темі дієт, стрункості фігури. Чим це обумовлено?

Інга: Я думаю, що причин декілька. По-перше, це розвиток фешн-індустрії, коли одяг зручніше шити та одягати на високих та худих жінок. Це не значить, що такі жінки гарно виглядають у житті, але дівчата хочуть брати приклад з моделей, бо це прояв успішного , шикарного життя. По-друге, світ "схиблений" на рекламі, в якій маніпулюють на параметрі та ідеалі.

Андрій: Добробут - одна з речей, які передаються формою: це доглянута людина, починаючи з контурів тіла, закінчуючи доглядом за речами. І запускається модель змагання між людьми, коли бачимо що хтось стрункіший, треба і собі худнути. Тому серед зірок часто відбуваються критичні схуднення, як відбулося з Анджеліною Джолі. Але для знаменитостей така трансляція - це стиль життя, а для пересічних громадян це наслідування моделі успішної людини.

Інга: Якщо інших атрибутів успішності досягнути складно, то схуднути трохи простіше.

Тобто можна сказати, що зараз у нас на перше місце виходить форма, а потім зміст.

Інга: Думаю так, адже над змістом працювати важче, а от скинути декілька кілограмів простіше.  

Андрій: І це всі помітять, на відміну від того чи прочитав ти Шопенгауера.

Але часто трапляються перегини, коли люди хворіють на булімію чи анорексію, про які раніше ніхто навіть й не чув.

Інга: Так зараз серед молодих дівчат ця проблема досить розповсюджена і вік цих хвороб молодшає. Нерідко це навіть 10-12 років.

Андрій: Це розлади харчової поведінки: людина спочатку запускає ці механізми, а от зупинити їх дуже складно. При анорексії людина критично втрачає вагу і, відповідно, весь організм намагаючись підлаштуватися під це виснаження, все менше потребує їжі. І тут, окрім психологічної моделі поведінки, додається ще й фізична неможливість набирати вагу, що іноді призводить навіть до смерті.

Інга:  В цій проблемі є й психологічна складова, в її основі лежить прагнення до перфекціонізму, тривога, очікування, бажання впорядкувати своє життя і на щось впливати. Тобто, впливаючи на вагу, вони змагаються зі своїми проблемами.

Андрій: Причин розладів харчової поведінки може бути декілька, починаючи з перенесеної індивідуальної стресової ситуації, яка пов'язана з відторгненням їжі.

Інга: У людини є харчовий центр, який має підказувати, що і скільки їсти, і от дурити цей центр апетиту - ідея 20-21 сторіччя, раніше її не було. Адже зараз виникло безліч харчових добавок, які "граються" з апетитом і через це починаються харчові розлади.

Тобто, наша система травлення тісно пов'язана з нашими психологічними проблемами, зважаючи на настрій, ситуацію. Якщо у мене все добре, можна це відзначити чимось смачненьким або навпаки "заїсти проблему"

Андрій: Ми точно знаємо, що у тривалому стресі в людини відбувається відторгнення їжі, адже тіло має рятуватися, а їжа у такі моменти - це зайве. А якщо людина тривалий час перебуває у подібному стані, організм звикає до цього. Інші навпаки - дійсно "заїдають проблеми", це шкідливо, адже утворення жирів у стані стресу викликає холестерин, який осідає на судинах, його ще називають "тривожний жир".

Інга: Це передбачено природою з давніх-давен: тут мамонт є,тут його немає і йде стресова ситуація - потрібно накопичувати запас жиру на перспективу, і він відкладається. Інший варіант, коли жінка якийсь час обмежує себе у харчуванні і організм думає "ага! ситуація нестабільна, потрібно зробити запас" і коли вона починає нормально харчуватися - жир знову ж таки відкладається. Тому жінка у першу чергу повинна розуміти, що її харчування має бути стабільним без дієт і обмежень.

Поява "красівих" чоловіків та хлопців "унісекс"

Ми зараз говоримо лише про жінок, але у наш час досить розповсюджені хлопці та дівчата унісекс. І досить часто чоловіки теж приділяють багато уваги власній зовнішності: пластика, дієти, косметика, тренажерні зали, брендовий одяг, тому для чоловіків це питання є не менш актуальним.

Андрій: Юнаки слідкують за собою, бо по своїй природі вони мають бути конкурентними самцями і демонструвати можливість захищати себе, своїх близьких та показувати відповідну фізичну форму. А на сьогодні дійсно з`явився термін "унісекс", який нам нав'язали ЗМІ, адже спочатку ми бачили таких "хлопчиків-горобчиків" по телебаченню, а потім вони почали вже з'являтися на вулицях. Я пам`ятаю цю межу кінця 90-х років, коли жінки говорили про відсутність чутливості в чоловіках - такий запит був в усіх жіночих журналах. Але ми від природи не настільки емоційно активні як жінки і відповідно виникає питання, що комусь було потрібно збільшити емоційний фон суспільства.

Інга: Це відбувається через те, що в сучасної жінки недостатньо велике коло жіночої підтримки. Раніше жінки зустрічалися і обговорювали всі проблемні питання у жіночих спільнотах, зараз все частіше роль подружки виконує чоловік. Аби увечері я прийшла у гурток вишивки чи плетіння, пожалілася на тяжку жіночу долю, а так, приходиш втомлена з роботи і хочеться, щоб чоловік обійняв і вислухав, а чоловік не завжди може.

Тож які вони -  стандарти привабливості фігури


Андрій: Насправді, будь-яка істота, яка має здоровий вигляд, витривалість, розвинену м'язову тканину, приваблює особу протилежної статі. Тобто, не худа і не товста, а здорова і доглянута.

Інга: Люди досить різні за своєю конституцією. У нас традиційно виділяють три типи: астенічний - дуже худі люди, пікнічний - кругленькі і атлетичний - спортивні фігури. Моделями традиційно можуть бути лише астеніки, якщо це пікніки - вони гармонійно виглядають, коли трішечки пухкенькі і кругленькі. А атлетики зазвичай виглядають мускулистими і накачаними. Потрібно знати свою конституцію і розуміти, що вона впливає на характер. Пікнічки, наприклад, позитивні, веселі і доброзичливі, дружелюбні, у астеніків часто бувають перепади настрою - вони чутливі натури.

Андрій: Астенікам потрібні значимі емоційні "встряски", щоб вони щось переживали. А жінкам, які обирають чоловіків атлетичного типу, потрібно пам'ятати, що вони трохи агресивні, що виправдано їхніми конституційними особливостями.

Як можна ще, окрім розповіді про три типи конституції, допомогти своїй дитині-підлітку щоб вона не відчувала себе "не такою". А можливо взагалі перемикати увагу із зовнішності на розвиток внутрішніх якостей?

Інга: . Підлітковий вік - це час, коли дитині притаманні комплекси, в тому числі і через зовнішність, тому що людина лише шукає себе і відкриває свою неповторність, в тому числі і в зовнішності... Коли я працюю в "марафонах схуднення", я сходу пропоную жінкам назвати 10 своїх "родзинок" і з практики називають максимум три. От саме відшукати в собі ці родзинки, полюбити їх і зуміти презентувати іншим - це шлях який проходить кожна дівчинка у підлітковому віці. Якщо мама знає про це - вона зможе допомогти у цьому своїй дитині.

Андрій: З точки зору хлопчика можу розповісти, що хлопцям важко, коли вони вважають себе вже дорослими, але так не виглядають. У наш час ми намагалися дуже швидко подорослішати і стати самостійними: шалені навантаження в тренажерних залах у 17 років, дієти, спеціальне харчування.  Бо затребувані були ознаки сили і ми намагалися їм відповідати. Це було зумовлено героями того часу: Шварценегером, Брюсом Лі. Зараз у моді Бен Афлек, Бенедикт Камбербетч, Оксімірон, нарешті -  більш чутливі герої.

Інга: А вимога на чутливість пов'язана з переходом індустріального суспільства, де потрібна сила, до інформаційного, де багато роботизованої праці. І героями стають засновник Гугла, соцмереж, та популярні блогери. І в інформаційному суспільстві потрібна здатність реагувати на інформацію, і модним стає образ худого інтелектуала або фріка.

Андрій: І фільми відповідні, що показують офісних працівників, менеджерів, які є прикладом успішності.

Тож як можна пристосовуватися і комфортно почуватися в цих умовах?

Інга: У жінок це іноді відбувається як в анекдоті: у чоловіка питають коли краще жити зараз чи при Сталіну, він стверджує що раніше краще було, бо він був популярним серед жінок. Так 40-річна жінка хоче схуднути, щоб виглядати як у 20, бо тоді у неї були яскраві емоції, кохання, пошук. Але ми маємо жити зі своєю природою. А для деяких "ідеальна вага" - це певний гачок, коли у нас був якийсь ресурсний стан, і спроба повернути цю вагу - повернення до цього стану.

Андрій: Коли людина до себе уважна, вона завжди відчує вагу, у якій їй комфортно рухатися і жити. Якщо у тебе задишка, ти впріваєш від найменших навантажень, тобі важко з цією вагою - то потрібно з цим щось робити. Якщо хтось хоче худнути, то потрібно це робити не через дієти , а через нормальні фізичні навантаження.

Інга: Можливо це для чоловіків така формула дієва, але для жінок 80% нормальної ваги залежить від правильного харчування, а 20% від спорту. Слід триматися "золотої середини". Активні заняття спортом часто провокують "зношування організму", суглобів, спини і коли жінка по 3-4 години "паше" у спортивній залі, є велике питання як вона виглядатиме за 10 - 20 років.

Андрій: Я вважаю, що правильно, коли  людина при будь-якій вазі відчуває себе комфортно, і перебуває у гарному настрої, який випромінює на оточуючих.

Інга: Для жінки важлива стабільність, вона повинна добре себе вивчити: як харчуватися, які навантаження витримувати, а потім збалансувати це. І вивести формулу: харчування-спортивна зала-нормальний психологічний стан, яка допоможе тримати вагу не з фешн - індустрії, а ту, яка потрібна окремій жінці.

І нарешті питання на "десерт": правда, що чоловіки люблять "худишок"?

Андрій: Не дивлячись на те, що нам нав'язують ЗМІ, найбільше подобається людина, яка випромінює благополуччя і добробут: радість, позитивні емоції. У нас звертають увагу на щасливих людей. Хто орієнтується на ідеал - дуже швидко втрачає інтерес до нього, бо зовнішній контур – це лише частина образу, і не завжди головна.

Інга: Кохання - це перш за все дозвіл людині бути собою, прийняття її особливостей та її природи. Чоловік може шукати жінку для різних цілей: як свою візитну картку, як засіб самоствердження чи престижу.

Андрій: Це та, яку він хоче показати іншим. І дуже часто існують дві жінки паралельно: одну можна показати, а іншу кохати. Жіноча врода для чоловіка виражається в тому, що вона має вторинні статеві ознаки, на які ми всі звертаємо увагу, незалежно від соціальних шаблонів та ідеалів чоловіка. Не дивлячись на соціальні запити: худенька чи пухкенька - чоловік реагує своїми імпульсами підсвідомо. А потім вже співставляєш це уявлення з інтелектуальним осмисленим образом, який існує у твоїй свідомості і нав'язаний ЗМІ. Тому потрібно досліджувати себе, щоб бути в комфорті з собою і з своїми уподобаннями. Тобто стереотипів тут бути не може.

Інга: Мені ж подобаються гармонійні чоловіки, які не зациклені на собі, а мають улюблену справу, мають свої інтереси, уподобання.

Завдяки психологічним роздумам ми спільно дійшли висновку, що якщо людина подобається сама собі, випромінює позитив та оптимізм, має свої інтереси, якщо їй подобається жити і радіти життю - тоді вона буде привабливою і для інших незважаючи на параметри фігури. А "підкачати" прес люблячій себе істоті не так вже і важко, особливо якщо згадати, що не за горами весна...

Ідеали жіночої краси: від стародавнього Єгипту до сьогодні


Альона Шендеровська

10.12.2018 15:03
Прaцівники упрaвління протидії нaркозлочинності поліції облaсті отримaли інформaцію про вчинення 39-річним чоловіком кримінaльних прaвопорушень, якa у ході перевірки знaйшлa підтвердження.Про це...
10.12.2018 15:00
Зa 11 місяців 2018 року у вaгонних депо регіонaльної філії "Одеськa зaлізниця" виконaли плaновий ремонт 7 тис. 706 вaнтaжних вaгонів. Про це "Акулі" повідомили в прес-службі "Одеської...
10.12.2018 14:28
Нa Кіровогрaдщині держaвні виконaвці змусили "горе-бaтьків" сплaтити мaйже 116 мільйонів гривень aліментів. Про це "Акулі" повідоимили в прес-службі юстиції області. Щодня держaвні виконaвці...
10.12.2018 14:00
В обласному центрі, на зупинці громадського транспорту, 70-річному пенсіонерові стало погано.Про це "Акулі" стало відомо з власних джерел.В центрі Кропивницького, чоловікові стало погано в...
10.12.2018 13:30
З Кропивницького нa нaвчaльні збори відпрaвили резервістів. Подробиці в сюжеті каналу "Кіровоград", передає "Акула".Скільки їх де сaме вони проходитимуть нaвчaння – комісaр міського військового ...