Кіровоградщина, психологи, посиденьки, успіх, відмінники

Психологічні посиденьки: чи бувають "відмінники" успішними

02.04.2018 | 16:05
1224

Чи доводилося вам у школі або університеті спостерігати, як колега по парті зі сльозами на очах випрошує вищий бал? Або коли через здобуте на змаганнях друге чи (не дай боже) третє місце розгортається справжня драма з істерикою?

А можливо, і ви самі через помилки чи професійні неприємності здатні потрапити в тенета затяжної депресії? Тоді вам знайомі симптоми "комплексу відмінника". Це поняття доволі широке і неоднозначне, адже можуть бути періодичні прагнення досконалості, які минають. А може бути синдром, набутий у дитинстві, який приносить людині купу неприємностей у вигляді неврозів, відсутності друзів та постійного невдоволення життям.

Тож які симптоми можна вважати "синдромом відмінника", як він виникає, проявляється, чи можна його подолати самотужки, з'ясовували керівник психологічної майстерні "Інсайт", психолог-практик, дитячий психолог, кандидат психологічних наук Інга Кузнєцова та психолог і координатор центру ресоціалізації військових "Коловорот", кризовий психолог, психолог майстерні "Інсайт" Андрій Фоменко.

Сутність і причини "синдрому відмінника"

— "Синдром відмінника" знайомий багатьом людям, і причини його, я так розумію, слід шукати у шкільному та батьківському вихованні: "або на 12 балів, або ніяк"…

Інга: причини існують як зовнішні, так і внутрішні: є діти, які за своєю природою люблять конкуренцію, які хочуть рухатися вперед, долаючи перешкоди, а є такі, для яких важливішою є внутрішня гармонія. І от коли внутрішнє бажання вдосконалюватися наштовхується на батьківські настанови, що дитина має бути кращою за інших, виникає такий продукт, як "комплекс відмінника". Часто батьки порівнюють своїх дітей з іншими, і у дитини виникає бажання довести, що вона не гірша. Тоді у дитини формується переконання, що вона не має права на помилку. У таких родинах хвалять за досягнення, а не за те, якою є сама дитина.

— Тобто цей синдром формується як генетично, так і через батьківські установки?

Андрій: З такою особистістю пов'язані два основних життєвих сценарії: "завжди перший" і "без права на помилку", найчастіше нав'язані батьками. "Відмінника" підштовхнули до того, що він не має права "набити шишки" і має дзеркально відображати сприйняття батьківського успіху. Дитині доводиться постійно перебувати в конкурентній сфері, тому рідко виникає теплий емоційний фон, через що вона має проблеми із соціальними навичками, бо мало взаємодіє із зовнішнім середовищем. Така людина постійно намагається домінувати, бути вимогливою до оточуючих. Іноді "відмінникам" здається, що вони старші та мудріші за своїх однолітків, але це псевдо дорослішання, бо емоційний інтелект шкандибає на обидві ноги.

У світі ілюзій, де я — переможець

Інга: "Відмінникам" потрібен образ "я кращий за інших", який створювати складно. Тому іноді такі люди поринають у світ фантазій, в яких вони досконалі. І працюють більше на те, щоб здаватися, справляти враження. Але це затримує справжнє навчання людини: поки триває академічне — усе дається легко, але на практиці вони стають трієчниками, що сприймають доволі болісно.  

Андрій: Якщо "трієчники" сприймають невдачу як поточний нормальний момент, то у відмінників можуть бути сльози, істерика, звинувачення, крайні емоційні сплески. І от такі типи реакції на невідповідність того, що відбувається, свідчать про ілюзорне сприйняття своєї особистості.

"Відмінники" = успіх?

— Деякі успішні люди якраз і стали такими завдяки тому, що "треба йти вгору до досконалості". Тож, можливо, це не проблема, а потужний мотиватор?

Андрій: У хворого суспільства хворе сприйняття успішності: що в нашій країні є успішним, те не є таким у цивілізованому світі. Якщо взяти американський соціокультурний ґрунт, то зверніть увагу, хто там є взірцем успішності. Це — Донадьд Трамп, Білл Гейтс, Ротшильди, люди й родини з багаторічною історією праці та значимим вкладом в світовий бізнес та економіку. А в Україні відмінники максимум досягають посади викладача в університеті, що дуже далеко навіть від нашого сприйняття успішності з грошима, можливостями та кар’єрою в будь-яку ціну. Зрештою, сучасна Верховна Рада - теж показник нашої успішності.

Інга: Будь-яку справу людина робить успішно з любові до процесу, просто потрібно займатися тим, що подобається. А от "відмінники" рідко дивляться на процес, а частіше на результат, за який їх похвалять, вони завжди ніби на екзамені. Зате коли людина має чітку мету, то вона вчиться працювати, і саме навички формування мети і її досягнення у "відмінників" розвинені.  

Андрій: А можливо, це і не є досягненнями, якими можна завдячувати "комплексові відмінника". Людина з "комплексом відмінника" передусім страждає через свою неправильну позицію щодо себе та інших. "Комплекс відмінника" — це те, що заважає реалізуватися людині як особистості. Є внутрішні відчуття відмінника, коли людина не страждає, а є "комплекс відмінника". У першому випадкові в разі невдачі людина підіймається і йде далі. А от комплекс — це коли людина взагалі відмовляється сприймати своє падіння.


— А якщо людина з "комплексом відмінника" працює над собою, то це може допомогти повернутися в здорове русло?

Андрій: Є люди, сповнені раціональної віри в себе, які вміють підійматися і пережити помилки, а є такі, що відмовляються визнавати факт помилки. Наприклад, коли другокурсник ридає над низьким балом. 

Інга: Те, що говорять батьки дитині, потім стає її внутрішнім голосом. Звісно, що на другому курсі її ніхто не примушував отримувати високий бал, але про це раніше говорили батьки. Мій син відповів мені на моє порівняння оцінок у нього і в однокласників так: "А що, такий як я є — недостатньо хороший для тебе?" Тому більше я собі не дозволяла такого говорити.

Андрій: Батькам важливо співвідносити свої вимоги до дитини з її можливостями. Адже можна завдати біль цими докорами або критикою, що викличе в дитини сльози, відчуження або агресію.

Інга: Є діти з підвищеною чутливістю. Це властивість нервової системи. Одному скажеш — і йому байдуже, а інший переймається. Тому не в усіх можна виховати "комплекс відмінника".

                                                                                     Як проявляється "комплекс відмінника" в чоловіків та жінок

— Як же "відмінникам" доводиться виживати в суспільстві?

Андрій: "Комплекс відмінника" в чистому вигляді створює передусім незручну позицію щодо соціальної сфери взаємодії. У таких людей часто немає справжніх друзів, адже їх важко витримати. Така людина або використовуватиме інших і домінуватиме, або може стати ізгоєм. Також є проблеми і в особистому житті: у дівчат-відмінниць виникають марнославство і демонстративна поведінка, тому чоловіків вони обирають для самоствердження. І щоб на їхньому тлі було видно їхню "корону". Але через це виникають проблеми в стосунках. Бо чоловік, якого гноблять, чинить супротив. А чоловіки з "комплексом відмінника" часто взагалі не створюють родин.

Інга: Чоловіки з "комплексом відмінника — це ще більш неприємне видовище за жінок. Жінці властиво пристосовуватися під соціальні норми, а чоловік -"відмінник" —  той, хто йде проти своєї природи.

Андрій: У мене є така фраза: "Мають же бути якісь речі..." Тобто, у моєму житті є люди, яких я не оцінюю, а сприймаю від початку такими, які вони є. А спробуйте в таке оточення ввести "відмінника". Він просто не вживеться, бо в нього буде напис: "Немає таких речей, які я міг би приймати беззаперечно". Питання є до всіх, бо втрачається відчуття винятковості.

— В яких сферах найчастіше намагаються реалізуватися люди із "синдромом відмінника"?

Андрій: Дуже багато людей із цим комплексом працюють у школах, і у викладацькій діяльності він посилюється. На жаль, більша частина педагогів, які працюють у системі освіти, деформовані під впливом свого домінування над учнями та студентами. У них відбувається деформування соціальних навичок горизонтальної взаємодії. Школа давно не орієнтується на потреби суспільства і часто відірвана від життя. Ми теж, під впливом шкільної структури, сформували довіру розумові "відмінників" та їхнім теоріям, відірваним від життя.

Інга: Дуже багато "відмінників" йдуть у викладацьку сферу. Часто ця викривлена програма передається або у спадок, або учням.

Андрій: Яка роль таких людей у сфері суспільства? От вони якраз створюють неприйнятні для життя закони, підручники, пишуть дисертації, які неприйнятні для практики.

"Синдром відмінника": наказано вижити

— Як упоратися з неврозами, викликаними "комплексом відмінника" і стабілізувати свій стан до рівня "здорового сприйняття" свої невдач і програшів? Чи можна зробити це без допомоги фахівця?

Андрій: Дуже корисно зануритися у сферу рутинної практики, отримати досвід, який не сформувався при навчанні, оббитися, допрацювати навички в паралелі. Має бути бажання співпрацювати з колективом, бути зрозумілим. Тоді це буде хороший педагог, економіст тощо.

Інга: Треба рухатися в бік своїх страхів: бути недосконалим, припускатися помилок.

Андрій: Можна обрати сферу діяльності, в якій ти некомпетентний, але яка дуже подобається, виходити із зони комфорту, заздалегідь розуміючи, що такий вихід може боляче вдарити по самолюбству. І робити це усвідомлено, а досвід переживання цього буде пов'язаний з почуттям ризику і пошуком ресурсів підтримки у людей…

Ми "зачепили" не всі аспекти перфекціоністів-відмінників та їхніх труднощів. Звісно, тяжко їм доводиться в цьому недосконалому світі, адже постійно доводиться шліфувати все, шукаючи досконалість, а тим часом минає життя. Може дійсно, в якийсь момент скинути із себе цей тягар і навмисне втнути якусь дурницю? Це зовсім неправильно, але ж так весело! 

Альона Шендеровська

22.03.2019 18:00
Дощі прогрaють по городaх гaму. Трусне зелені кучері веснa. Педaлі днів нaтисне під ногaми - і зaспівaє птaшкa голоснa. Зaсяють ночі зорями жaсминно. A срібний дощ підніме жaлюзі - півонії, рожеві, ...
22.03.2019 17:28
Оргaнaми прокурaтури Кіровогрaдської облaсті приділяється особливa увaгa зaконності використaння земель держaвної влaсності.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі прокуратури області. ...
22.03.2019 16:52
Для Блaговіщенської центрaльної рaйонної лікaрні придбaли новий aвтомобіль Про це йдеться на сайті Благовіщенської РДА, передає "Акула". Aвтомобіль мaрки Toyota придбaно зa кошти місцевого...
22.03.2019 16:18
20 березня 2019 року головa Устинівської рaйонної держaвної aдміністрaції О.І. Aнісімовa-Шило, з метою інспектувaння стaну доріг в рaйоні після осінньо-зимового періоду, здійснилa оглядовий об’їзд...
22.03.2019 15:39
Юлія Чaбaнюк: "Комaндa у склaді лікaря, медичної сестри тa соціaльного консультaнтa допомaгaтимуть дізнaтися про ВІЛ стaтус".Кіровогрaдське облaсне відділення Всеукрaїнської оргaнізaції...