Психологічні посиденьки: 50 відтінків зради

Психологічні посиденьки: 50 відтінків зради

25.05.2018 | 16:00
1720

Зрада... Не вельми приємне слово, і ще більш неприємне його значення. Хто з нас хоча б раз не переживав увесь спектр почуттів — від болю до ненависті — через зраду товариша, коханої людини чи просто того, кому безмежно довіряв? А можливо, ви були по інший бік барикад і самі виступили в ролі демонічного зрадника?

З дитинства нас учили, що зраджують слабкі духом, аморальні особистості. Але насправді такі судження привідкривають лише верхівку айсберга. А ми з нашими фахівцями — психологом-практиком, дитячим психологом, кандидатом психологічних наук Інгою Кузнєцовою та психологом і координатором центру ресоціалізації військових "Коловорот", кризовим психологом, психологом майстерні "Інсайт" Андрієм Фоменком — спробуємо зануритися в глибини цього поняття.

"Измена" і "предательство"

— У російській мові є два схожих поняття — "измена" і "предательство", у нас це називають одним словом "зрада". Чи можна ці визначення вважати тотожними?

Інга: Поняття "измена" прослідковується у стосунках чоловіка з жінкою, це якийсь миттєвий епізод. А "предательство" — це щось більш глобальне, як кажуть, "якшо дівчина тебе зрадила, то радій, що вона не зрадила Вітчизну".

Андрій: Коли чоловік після зради повернеться додому — це "измена", а от залишити хвору жінку і піти — це вже "предательство".

Інга: Але в кожної людини є певний ліміт сил. І коли чоловік покидає хвору жінку чи дитину, то, можливо, він дійсно не може цього витерпіти через брак внутрішнього ресурсу. Хоча й сам, можливо, вважає свій вчинок аморальним. Або такий приклад: солдата на війні піддавали тортурам — і в нього не вистачило сил вистояти.

Андрій: На війні, щоб це не вважалося зрадою, існують протоколи, за якими діють і британська SAS,і американська "Дельта". Якщо ти чітко дотримуєшся протоколу, що влаштовує тебе і твоє керівництво, — це не зрада. Коли людину тривалий час піддавати тортурам, то хто з нас скільки протримається?

— Вважати зрадою такі речі можуть лише люди, які сидять з пивом біля телевізора і з геройських вчинків здатні хіба що винести сміття.

Андрій: "Предательством" можна назвати, коли людина зневажає іншу настільки, що перетинає її кордони. Наприклад, знаючи таємницю іншого, розповідає про це комусь і не розуміє ницості свого вчинку. От коли не бачиш цих кордонів, то це можна назвати зрадою.

Схильність до зрад: групи ризику

— А існують люди, схильні до зрад генетично? Чи через вплив виховання або оточення?

Інга: Люди з більш розвиненими сексуальними потребами зраджують більше, особливо тоді, коли не зустріли людину з такими ж потребами. Також в індивідів комунікабельних, з великим колом друзів, які люблять життя, буде більше подібних епізодів, ніж у людей скутих, закомплексованих, які більше зраджують у мріях і думках, але не можуть подолати емоційні, людські й тілесні кордони. Також важливу роль відіграють індивідуальні та панівні в суспільстві, у якому живе людина, моральні принципи.

Андрій: Це питання кордонів людської особистості і самосприйняття людини: як вона себе ототожнює з партнером або з групою людей, яких вона зрадила. Завжди тих, кого зраджують, вважають нижчими за себе. Таке ж можна сказати на прикладі держави: коли йдуть захищати Батьківщину ціною власних інтересів. Або коли особисте ставиш вище інтересів держави.

А в особистому житті людина поступається кордонами стосунків з іншою людиною для того, щоб дистанціюватися або отримати потайки додаткові бонуси для себе і залишатися надалі в цих стосунках. Зрада настає тоді, коли страждає інша людина. Якщо сам «зрадник» не відчуває ніякого негативу від зради, то на це вказує морально-етичний компонент.

Інга: Багато залежить від того, як співпадають твоя мораль і мораль партнера.

Андрій: А партнер взагалі "нє прі дєлах", у цьому процесі. От кажуть "ти мене зрадив", але насправді  не тебе, бо про тебе фактично не йшлося.

Інга: Можна дивитися на зраду як на віддачу енергії. Іноді ми зраджуємо чоловіків з дітьми, чоловіки нас із роботою, таким чином працює "закон балансу". Якщо чоловікові не вистачає жіночої енергії, то він може зануритися в роботу, а може шукати людське тепло або зраджувати з алкоголем. І виникає любовний трикутник: чоловік – жінка – пляшка. Зараз часто енергію віддають соцмережам, іграм, Інтернету. Налагоджувати стосунки з людиною, яка поруч, складніше, ніж з новою людиною або презентувати себе ідеальним у соцмережах.

— Чи можна розділити чоловічу та жіночу зради?

Андрій: Якщо йдеться про адюльтер, то чоловіки і жінки по-різному розуміють зраду. Для чоловіка-самця важливо вберегти своє потомство від потенційної можливості інших розмножуватися "за його кошт". І так було із самого початку, в онтогенезі зради не існувало нічого іншого, адже розмножуються найкращі. Для жінок зрада — це поставити її нижче за іншу жінку.   

— Часто не лише в стосунках, а і в дружбі можна побачити ревнощі та маніпулювання…

Інга: У відносинах чоловіка і жінки або друзів потрібно, щоб кожен озвучував свої очікування. Тоді можна зрозуміти, що є зрада: для одних — це оприлюднення податкових таємниць, для інших — піти з другом в кіно. А для когось і лягти з іншим у ліжко без кохання не вважається зрадою. Логічно, що у відносинах є соціальний рівень — рівень вчинків (на цьому рівні можливо домовитися), а також є рівень почуттів (на ньому домовитися неможливо. Наприклад, пообіцяти все життя кохати). Коли ми говоримо про усвідомлену зраду, то це рівень вчинків. Причиною зради може бути закритість людей один до одного, коли вони не проговорюють свої проблеми з партнером, у таких випадках накопичуються претензії.


— А коли партнери без приводу ревнують один одного до друзів, колег, стовпів — це патологія?

Інга: Це травми дитинства: коли людину знецінювали, коли їй навіювали, що вона саме така, яка не є вартою любові та поваги. І от коли з'являється людина, яка полюбить, то вона дивиться на себе через її призму, її очима. Це означає розчинятися в іншій людині, коли зникають особисті кордони.

Чи потрібно зізнаватися...

— Існує безліч думок щодо того, чи потрібно зізнаватися партнерові у зраді. Адже в юності ми всі домовляємося говорити один одному "правду, тільки правду і нічого, окрім правди". Але проживши певний час і набувши досвіду, ми стаємо менш категоричними. Тож чи потрібно зізнаватися?

Інга: У кожного з нас, окрім інтимних стосунків, є ще й особистий інтимний світ, який не завжди стосується партнера. Тому це особиста справа, говорити чи ні. І з якою метою. Іноді зрадник хоче заспокоїти власну совість, яка не надто від цього заспокоюється, але натомість страждає партнер.

Андрій: Зізнаватися не потрібно, адже ти партнерові вчиниш більше зла, аніж уже заподіяв. Хіба що в домовленостях є таке, що у стосунках — правда і нічого, окрім правди. Але щоб ніякі "хробачки сумління" не гризли, "ранимим" і слабким не рекомендовано зраджувати взагалі.

Інга: Стосунки з людьми — це стосунки між людьми, у яких чітко окреслені кордони. У тебе є інтимне життя зі своїм партнером, але є свій власний інтимний світ, в який входять твої почуття до інших людей, твій простір. І це взагалі не стосується партнера, який теж має свій власний світ.

Андрій: А є ще мрії, сексуальні фантазії в ліжку. І тут такий чесний чоловік зізнається дружині: "Знаєш, я тобі зізнаюся, що під час статевого акту я думав про нашу сусідку Зіну". З точки зору функції мозку це теж зрада. Якщо ви не граєте в такі рольові  ігри, щоб "завести" один одного, то не потрібно зізнаватися. Полегшення совісті тут ніякого немає, адже це добряче травмує, руйнує реальність партнера. І доволі багато людей не витримують цього, впадають у депресію. Краще зробити обом вигляд, що нічого не трапилося, зберегти родину і власний душевний спокій. І навіть коли люди говорять, що їм краще знати правду, насправді нічого знати вони не хочуть.

Готових рецентів не існує

— А коли людина дізналася про зраду партнера і отримала травму, то як пережити це, «вилізти» зі стресового стану і навчитися довіряти?

Андрій: Загального рецепту немає. Це завжди тяжка травма, яка завжди пов’язана із самооцінкою людини. Я раджу, щоб люди, які болісно це переносять, йшли до психолога, адже самому можна "не виплисти". Це тривалий період, який руйнує життя: настають проблеми з роботою, друзями, рідними. Адже починаєш очікувати такої "підстави" від інших, а психолог чітко відокремить тобі ту людину, яка винна в образі, із самим поняттям образи. А якщо людина вважає себе достатньо сильною, то їй потрібно докорінно змінювати систему стосунків і будувати модель у такий спосіб, аби вона могла дистанціюватися. Треба якийсь час побути окремо, навіть якщо пройшов "обряд покаяння і прощення". Те, що буде після процесу віддистанціювання, буде вже зовсім іншими стосунками з новими домовленостями. Треба час, можливості, готовність говорити, бачити людину, сісти з нею за один стіл. А в нас партнери самі заганяють свої стосунки у пекло, бо відразу ж сходяться нічого не вирішивши або рвуть те, де ще можна все владнати.

— Що порадите "зрадженій" людині, яка вирішила самостійно долати травму?

Андрій: Дуже добре допомагає спорт, коли людина може переконати себе, що в неї є сили боротися, долати перешкоди. Заняття екстремальними видами спорту, коли вона переконається, що її не знищили. Професійні проекти, активне хобі, стосунки з близькими людьми. І дуже неправильна порада — шукати розради з іншими партнерами. У таких ситуаціях рецепт "клин клином" не працює, адже зраджений партнер підсвідомо чекатиме "підстави" від наступних стосунків.

Зрада поняття багатогранне і має безліч відтінків. Зраджують коханих, друзів, ідеї, відрікаються від дітей, батьків чи країни, пишуть "доноси" на сусідів чи колег... Що штовхає людей на вчинки, які вважають аморальними, можна розбиратися довго. І це матеріал не для однієї статті. Але зрозуміло, що який би відтінок не зустрівся вам у житті, — це унікальна драма, яка потребує індивідуального підходу. Готових рецептів для її вирішення немає.  

Альона Шендеровська
19.06.2019 18:00
Головний секрет збереження веселості полягaє в тому, щоб не дозволяти дрібницям тривожити нaс і рaзом з тим цінувaти ті мaленькі рaдощі, які випaдaють нa нaшу долю. @Семюел Смaйлс
19.06.2019 17:44
В обласному центрі, на вулиці Кропивницького, невідомий чоловік зaволодів велосипедом кропивничанина сaме тоді, коли він рвaв нa дереві ягоди. Про це повідомляє прес-служба патрульної поліції...
19.06.2019 17:10
Невідомі підірвали інкасаторський автомобіль ПриватБанку.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі банку.Екіпaж інкaсaторського aвтомобіля ПривaтБaнку не пострaждaв в результaті підриву aвто ...
19.06.2019 16:39
Сьогодні, 19 червня, як і щодня прибирaння вулиць облaсного центру зaбезпечують  спеціaлісти КП "Універсaл 2005".Про це повідомляє прес-служба міської ради Кропивницького, передає "Акула". ...
19.06.2019 16:06
19 червня пожежно-рятувaльні підрозділи Кіровогрaдської облaсті тричі виїздили для нaдaння допомоги по пошуку тa вилученню чотирьох зaгиблих громaдян, з яких однa дитинa, із водойм.Про це...