Кіровоград, новини, паління, Закон

Паління у Кіровограді: задоволення чи знущання?

30.07.2013 | 12:37
1782

Якщо зупинитися на одній із головних вулиць міста і подивитися навколо, то в поле зору обов’язково потрапить людина, що тримає в руці сигарету. Кіровоградці курять, де їм заманеться, і мало хто задумується над тим, наскільки тютюновий дим шкодить оточуючим.

"Майже кожного разу, коли я заходжу до ліфту, там відчувається їдкий запах тютюну. Мало того, зі мною дитина, так ще і речі після такої поїздки наскрізь прокурені. Невже не можна потерпіти і покурити вже де інде на вулиці?!" - говорить жителька одного із житлових будинків по вул. Героїв Сталінграду.

Також у будь якому дворі можна почути невдоволення щодо того, як сумлінним мамам і татам та просто небайдужим жителям набридло боротися із нахабними курцями. А саме тими, що дозволяють собі палити біля дитячих майданчиків, садочків, шкіл. І це лише тільки на свіжому повітрі. А що стосується житлових приміщень, під’їздів, сходових майданчиків і ліфтів, то там взагалі неможливо захиститися від смердючого нікотину. На превеликий жаль, але більшість курців зовсім не дотримуються правил етикету для такої шкідливої звички, і навіть з боку звичайної людяності залишаються байдужими.

Ми маємо сучасну державу і розвинене місто. В Кіровограді, як і у всій Україні, має діяти Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів". Згідно цього Закону, забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів:- у ліфтах і таксофонах; - у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;- у приміщеннях та на території навчальних закладів; - на дитячих майданчиках; - у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту; - у під’їздах житлових будинків; - у підземних переходах; - у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів; - у приміщеннях закладів ресторанного господарства; -у приміщеннях об’єктів культурного призначення; - у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; - на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів. Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: - у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності; - у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;- у приміщеннях гуртожитків;- в аеропортах та на вокзалах.Власник, або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10 відсотків загальної площі, обладнані вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров’ю людини куріння.А за порушення норм цього закону - цигарка запалена деінде за межами "куркому" має коштувати жертві згубної звички від 17 до 119 гривень та 1000 до 10000 грн для підприємств..

У Кіровограді навіть була створена спеціальна інспекція, яка слідкує за порушеннями цього Закону. Вона склала всього два протоколи з грудня цього року про те, що на території навчального закладу студент курив у не визначеному місці, і ще один випадок стався на території одного із кіровоградських ринків, за що директор базару і виплатив адмінштраф. Справа у тому, що у спецінспекції фактично немає ніяких повноважень, і вони не можуть конкретно притягнути порушника до відповідальності. Можуть лише викликати міліцію, а до того часу як приїде наряд, курець вже встигне викинути цигарку і піти де інде.

"Мені подобається курити, і я роблю це де мені захочеться. Я чув про якусь там заборону і закон, але ж я такий не один. Всіх не зловлять, і до того ж нехай спочатку доведуть, що я тут курив!" - коментує "заборону паління" студент кіровоградського технікуму. 

Також Кіровоградська Інспекція з питань захисту прав споживачів розглядає скарги жителів міста і реагує на них згідно законодавчим нормам. Починаючи з грудня, і до сьогоднішнього дня до Держспоживінспекції надійшло всього п’ять скарг щодо куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства і лише одне правопорушення підтвердилось. Дійсно, в кафе курили, за що потім власник і заплатив штраф у 1000 гривень. Інші ж скарги або не підтвердились, або ресторани вчасно замели сліди і поприбирали попільнички.

"На минулому тижні ми з компанією друзів сиділи у одному із пабів на Дворцовій, і нам офіціант сам підніс попільничку. Доречі, ніхто з судідніх столиків на нас не скаржився. Я взагалі думала, що це зала для курців" - розповідає молода кіровоградка.

Що стосується міліції, то відповідно до пунктів 3 та 5 ст. 10 Закону України «Про міліцію» передбачено, що відповідно до своїх завдань вони зобов’язані приймати і реєструвати заяви й повідомлення про кримінальні та адміністративні правопорушення, своєчасно приймати по них рішення, а також припиняти адміністративні правопорушення і здійснювати провадження у справах по них. У Кіровоградському УМВС нам надали інформацію про те, що за перше півріччя 2013 року був складений 451 адміністративний протокол за куріння тютюнових виробів у заборонених місцях.

"Звичайно, я боюся адмінвідповідальності і штрафу, але ж у нас в місті зовсім не має спеціальних "курилок". Коли я хочу закурити, я ховаюся у не людному місці, або відходжу подалі від людей, а особливо дітей. Не хочу подавати поганий приклад (соромиться). І взагалі я думаю зав"язувати з цією звичкою!" - говорить продавець магазину жіночого одягу.

Наша редакція вирішила провести власний експеримент, і протягом тижня спостерігала за курцями-порушниками в центрі міста. В різний період доби, нам зустрічалися прихильники згубної звички, вони курили і на площі Кірова, і на розі вулиць В.Перспективної і Дзержинського, і на сходинках кінотеатру «Зоряний», і найпарадоксальніше те, що спокійно можна покурити і перед самими вікнами приміщення УМВС в області. За весь час ми не побачили жодного міліціонера, який хоча б звернув увагу на курця. Мало того, ми ще й застукали правозахисників за палінням у громадському місці.

Та навіть і совісні пристойні люди, яким подобається курити, не мають великого вибору. Адже, якщо керуватися всіма правилами, наприклад виникло бажання вжити нікотин у самому центрі міста, то де це можна зробити? Ми знайшли лише одне місце по вул. Дворцовій, де є табличка «Місце для куріння». Також є курилки на територіях різних підприємств, але хто ж пустить чужого чоловіка просто покурити до власного двору.

Підсумовуючи наші спостереження, можемо зробити висновки про те, що ні міській владі, ні міліції не має ніякого діла до питань здоров’я населення.

Хоча справа з боротьбою проти тютюну в Кіровограді є не втішною, ми все ж таки рекомендуємо місцевим жителям не терпіти нахабства зі сторони курців і не ігнорувати побачені порушення. Ось короткі рекомендації, як правильно реагувати в таких ситуаціях. При виявленні адміністративного правопорушення кожен громадянин має право безпосередньо звернутися до працівника міліції, незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу, або до чергової частини органів внутрішніх справ.


Короткий огляд ситуації у цьому напрямі в інших державах світу:АвстріяУ країні діють усі більш-менш стандартні заборони. Заборонено палити в закритих громадських приміщеннях, у транспорті, в лікарнях. З 2008 року діють обмеження на куріння в готелях і ресторанах: там обов'язково мають бути номери і зали для некурців. Це не стосується невеликих кафе, власники яких мають право самі вирішувати, чи дозволяти відвідувачам курити. Влада розглядає запровадження тотальної заборони на паління в ресторанах і кафе.Не рекомендується (хоча і не заборонено) курити на вулицях і на зупинках громадського транспорту.

БолгаріяВсі спроби запровадити суворі обмеження на куріння в Болгарії незмінно провалювалися через опір представників індустрії туризму та населення. Країна посідає друге місце в ЄС за кількістю регулярних курців (після Греції).

Офіційно заборона на куріння у громадських приміщеннях набула чинності з 1 січня 2005 року. Тим не менше, пізніше туди внесли масу доповнень і змін, спрямованих на полегшення долі туристів-курців.Будь-яке велике кафе або ресторан мають зали для курців і некурящих відвідувачів. Якщо ресторан або кафе невеликі або у них тільки один зал, це означає, що палити там,, швидше за все, можна: закон у цьому випадку залишає вирішення питання на розсуд власників. Заборонено палити в кіно, театрах, музеях, в громадському транспорті, лікарнях і таксі.

ВеликобританіяТотальна заборона на паління в громадських місцях постійно розширюється. Курити заборонено у торгових центрах, в транспорті, на стадіонах, у закритих приміщеннях ресторанів, кафе і пабів.Допускається куріння на відкритих майданчиках у ресторанах, на автобусних зупинках і в телефонних будках деяких типів. Проте місцева влада може вводити власні обмеження на куріння в подібних місцях.У країні також діє заборона на продаж сигарет в автоматах. Уряд планує ще більше посилити правила продажу тютюнових виробів. Наприклад, передбачається ввести заборону на розміщення сигарет і тютюну на вітринах, а також обмежити список місць, де тютюнові вироби можна буде придбати.

Німеччина і ЧехіяУ Німеччині з 1 січня 2008 року. діє загальнонаціональна заборона на куріння в громадських місцях. Заборонено палити у всіх закритих громадських місцях, на вокзалах, в громадському транспорті, в більшості ресторанів, барів, кафе і дискотек. Закон, однак, передбачає створення спеціальних місць для куріння. Порушник закону може оштрафований на суму до 1000 євро.

Закон особливо обумовлює заборону на куріння в громадських місцях для осіб, які не досягли 18-річного віку. В окремих федеральних землях і навіть містах можуть діяти ще більш жорсткі правила, що обмежують права курців.Аналогічні правила діють і в Чехії.

ГреціяГреція, яка перша в Європі за кількістю курців, тим не менше цього року чи не лідирує за жорсткістю антитютюнових законів. З 1 січня 2010 року в країні введено заборону на куріння у всіх громадських приміщеннях, у тому числі в ресторанах і кафе, в громадському транспорті та на стадіонах. З вересня ці заходи будуть посилені: наприклад, буде заборонено курити на зупинках громадського транспорту, в нічних клубах і казино.Продаж сигарет у великих торговельних і розважальних центрах заборонено. При цьому Греція залишається однією з небагатьох країн світу, і вже точно єдиною країною ЄС, в якій не існує вікового обмеження на продаж цигарок та інших тютюнових виробів.

ЄгипетЄгипет, мабуть, залишається раєм для туристів-курців. У країні діють досить жорсткі обмеження на куріння, але стосуються вони державних установ. Крім того, заборонено палити в громадському транспорті, лікарнях і школах.Державного заборони на куріння в місцях відпочинку, готелях, ресторанах і кафе немає. Табличка "Курити заборонено", що висить у ресторані або готелі, завжди є власною ініціативою адміністрації.

ІзраїльКуріння заборонено у всіх закритих громадських приміщеннях, включаючи ресторани, кафе, дискотеки, нічні клуби тощо. Штраф за порушення заборони - 500 шекелів для гостя заклада, 1000 шекелів для власника. Проте закон фактично не виконується."Після того, як в армії заборонили куріння на території військових баз, офіцери почали скаржитися, що не в змозі зробити так, щоб заборони дотримувалися. Ви ж не думаєте, що у мене більше можливостей, ніж у бойового офіцера", - зауважив власник одного кафе в Тель-Авіві.


ІспаніяЗагальнонаціональна заборона на куріння в громадських приміщеннях в Іспанія досі не набула чинності. Востаннє цей термін перенесли на 1 січня 2011 року. Хоча ще в 2005 році у країні почали діяти правила, відповідно до яких паління заборонялося в більшості закритих громадських місць, у великих ресторанах і барах. Невеликі кафе залишали за собою право вибирати, ставати зоною виключно для некурящих або дозволяти у себе палити. Більшість, звісно, обрали другий варіант. Не виконувалася й вимога встановлювати перегородку між зонами для паління та забезпечувати їх потужними вентиляторами.

ІталіяІталія стала четвертою країною світу, яка запровадила загальнонаціональну заборону на куріння в громадських місцях. Сталося це в 2005 році. До громадських місць закон відносить ресторани, бари, кафе, нічні клуби і дискотеки.Ресторанам і барам дозволено виділяти спеціальні місця для курців, однак технічні вимоги до них (наприклад, встановлення спеціального устаткування, контролюючого атмосферний тиск у приміщенні, автоматичні двері тощо) робили створення подібних приміщень економічно невигідним. У результаті, за даними італійської преси, лише 1% ресторанів і кафе скористалися цією можливістю.Заборона, однак, не поширюється на відкриті приміщення, тому громадяни можуть абсолютно легально палити за столиками ресторанів, встановлених на вулиці. Крім того, власники щосили використовують можливості ухилитися від дотримання заборони.Наприклад, будь-яке підприємство, зокрема і ресторан, автоматично втрачає статус громадського місця, як тільки власник закриває двері на ключ (її завжди можна потім відкрити на першу вимогу клієнта). Крім того, власники ресторанів звільнені від відповідальності за порушення заборони відвідувачами. За даними експертів, заборона досить жорстко підтримується на півночі країни і повністю ігнорується на півдні.

КіпрПерша спроба ввести обмеження на тютюнопаління на Кіпрі була зроблена в 2002 році і фактично провалилася. Другу спробу влада зробила, запровадивши більш жорстку заборону на куріння з 1 січня 2010 року. Про те, наскільки ця заборона ефективна, говорити поки зарано. Щоправда, власники ресторанів і барів вже заявляють про значне скорочення доходів.За новим законом, куріння заборонено у всіх громадських місцях, включаючи ресторани, кафе і бари. Готельні номери публічними місцями не вважаються, і власники готелів самі мають дозволяти або не дозволяти курити в них. Крім того, куріння заборонене у різних спортивних комплексах, а також на сходах житлових і громадських будівель.Дозволено куріння під відкритим небом (за винятком пришкільних ділянок і дворів лікарень), у внутрішніх двориках кафе і ресторанів, у вуличних кафе та інших подібних місцях.У країні діє заборона на куріння в автомобілі, якщо в ньому перебувають неповнолітні.

КитайДо останнього часу Китай вважався державою з найбільш ліберальними щодо курців законами. Пояснювалося це насамперед тим, що курців у Китаї було дуже багато. Тим не менш, з поступовим перетворенням Китаю на одну з провідних економічних держав світу, влада почала впроваджувати деякі західні звички, вважаючи їх ознакою цивілізованої держави.Однією з таких звичок стала боротьба з курінням, яка активізувалася за часів проведення Олімпіади в Пекіні. Загальнонаціональна заборона на куріння в громадських місцях була введена 1 травня 2008 року. До зон, де паління заборонене повністю, відносяться лікарні, навчальні заклади усіх типів, музеї, театри, спортивні споруди, громадський транспорт. Дозволено палити в ресторанах, кафе, готелях, інтернет-кафе і барах.

Латвія і ЛитваЗ 2005 року куріння заборонено у всіх закритих громадських приміщеннях Латвії. Більш того, навіть у кафе і ресторанах під відкритим небом паління дозволене тільки в окремих зонах для курців. Заборонено куріння на зупинках громадського транспорту і в таксі.Закритими приміщеннями латвійські заборони не обмежуються. Відповідно до закону, заборонено куріння на дитячих майданчиках і в дитячих парках, а також в громадських парках і на пляжах. Практично аналогічні заходи діють у Литві.

НідерландиЦе унікальна держава, в якій до тютюнопаління ставляться гірше, ніж до куріння марихуани. В усякому разі, при тотальній забороні на куріння в громадських місцях, куріння марихуани у відомих голландських кав'ярнях допускається, але з однією умовою - у марихуану не можна підмішувати тютюн.

Куріння в ресторанах і барах заборонено, проте в будь-якому з них, швидше за все, знайдеться приміщення, до якого найкращим чином підходить назва "курилка". Там можна викурити сигарету, проте не можна приносити туди їжу і напої.

Об'єднані Арабські ЕміратиЗ цього року в ОАЕ запроваджені обмеження, аналогічні європейським, а в деяких випадках вони навіть перевершують їх. До переліку місць, в яких заборонено палити, віднесені всі закриті громадські заклади, транспорт, релігійні споруди, навчальні та медичні установи.Заборонено палити в автомобілях, що перевозять дітей, які не досягли 12-річного віку. Паління в готелях і орендованих квартирах можливо тільки в спеціально відведених для цього місцях.Поліція може штрафувати порушників на місці. ОАЕ - чи не єдина держава у світі, в якій за куріння в недозволеному місці можна відправитися у в'язницю на строк до двох років.

ПольщаПольща однією з останніх країн ЄС ухвалила закони, що серйозно обмежують куріння. Точніше, вона тільки має намір їх ухвалити. Наразі діє заборона на куріння в громадському транспорті і в деяких закритих громадських місць.До речі, на відміну від більшості країн світу, в Польщі дозволено влаштовувати спеціальні місця для куріння в лікарнях і школах. Але у новому законі буде заборонено куріння в будь-яких місцях, призначених для відпочинку з дітьми (наприклад, на пляжі або в міському парку), у таксі і навіть у службових автомобілях.

СШАКонгрес США не ухвалював федерального закону, що регулює куріння, тому правила, які діють у різних штатах, можуть відрізнятися один від одного.Наприклад, в Оклахомі заборонено куріння у всіх закритих приміщеннях, не обладнаних спеціальними вентиляційними пристроями, за винятком приватних клубів, магазинів з продажу тютюну, барів та залів для гри в бінго.У Техасі палити можна скрізь, за умови що власник того чи іншого закладу встановлює спеціальні місця для куріння (таким місцем може бути оголошено весь заклад цілком). У штаті Аляска головною вимогою закону є чіткий поділ зон для курців і некурців. Цікаво, що у школах на Алясці забороняється курити тільки під час уроків. Після закінчення навчального дня палити можна в будь-якому шкільному приміщенні.Тим не менше, в більшості американських штатів діють закони, що забороняють куріння у всіх неприватних закритих приміщеннях.

ТаїландХоча в країні діють обмеження на тютюнопаління, вони практично не стосуються туристів. Готелі вільні самостійно обирати, дозволяти куріння в номерах чи ні. До останнього часу всі розважальні центри були виведені з-під дії закону, що забороняє куріння в закритих приміщеннях.Наявні обмеження на куріння в ресторанах і кафе, а також на ринках під відкритим небом практично не виконуються.

ТунісТуніс - один з лідерів арабського світу за кількістю курців. У 2009 році уряд оголосив про початок п'ятирічної кампанії боротьби з курінням. З 1 квітня 2010 набули чинності нові правила, що підтверджують заборону на куріння у всіх закритих громадських місцях, в тому числі ресторанах і барах. Щоправда, жорсткість закону в Тунісі компенсується можливістю його невиконання.

ТуреччинаЗаборона на куріння в Туреччині запроваджена у травні 2008 року. Закон досить суворий, оскільки його головний прихильник, прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Ердоган, є активним противником куріння.Відповідно до правил, у країні забороняється курити в офісах, ресторанах, освітніх установах, лікарнях, у закритих спортивних спорудах, а також у барах, пабах і клубах, тобто у всіх закритих громадських місцях, де можуть виявитися некурящі люди.Куріння забороняється в усіх видах громадського транспорту, а також на культурних і розважальних заходах, що проходять під відкритим небом.

ФінляндіяФінляндія розробила чи не найбільші суворі правила щодо додаткового обмеження куріння, які фактично означають перетворення країни на суцільну зону для некурців. Єдиним місцем, де громадянину можна буде палити, стане його власна квартира, та й то за умови, що в ній постійно не проживають неповнолітні.Реклама сигарет була заборонена в цій країні ще в 1976 році. Через рік було заборонено куріння в громадських місцях (за винятком ресторанів і кафе). З червня 2007 року діє заборона на куріння в ресторанах, проте за бажанням власник може встановити дороге обладнання і відкрити зал для курців. Невеликі ресторани автоматично вважаються зонами, вільними від куріння.

ФранціяУ Франції заборона на куріння в громадських місцях набула чинності в 2007 році. Спочатку закон забороняв куріння на підприємствах, в установах, освітніх та медичних закладах, в усіх видах громадського транспорту, магазинах, торгових центрах і театрах.З 1 січня 2008 року заборонено куріння в ресторанах, кафе, казино і на дискотеках. Порушникам заборони загрожує штраф у розмірі 68 євро, а керівникам установ та підприємств, в яких не дотримуються встановлені законом правила, - у розмірі 135 євро.

Хорватія6 травня 2009 року в Хорватії набула чинності заборона на тютюнопаління в громадських місцях, що поширюється тільки на закриті приміщення.Порушникам загрожує штраф у 135 євро. Власники закладів, які дозволяють клієнтам курити в приміщенні, можуть заплатити до 20 тисяч євро, а персоналу, що не попередив відвідувача про заборону, доводиться сплатити тисячу євро.У квітні 2010 року в Хорватії набув чинності закон про заборону куріння в барах. З 9 квітня туристів, які палять в барах без спеціально виділеної для куріння зони, можуть оштрафувати на 2100 євро, а власники закладів, що дозволяють курити відвідувачам, не отримавши спеціальної ліцензії, можуть позбутися 21 тисячі євро.За новим законом бари, площа яких більше 50 кв. м, можуть організувати зони для курців і повинні поліпшити загальну вентиляцію залів.

ШвейцаріяДо 1 травня 2010 року в Швейцарії не було спеціальних законів, які обмежують паління. І навіть після того, як кілька кантонів вирішили такі закони ухвалити, верховний федеральний суд країни визнав їх недійсними, вирішивши, що кантони не можуть ухвалювати власні закони за відсутності закону федерального.

В результаті було ухвалено федеральний закон, що встановлює лише загальні мінімальні вимоги. Одночасно з цим кантони, зокрема Цюріх, запровадили власні, куди більш жорсткі обмеження.Федеральний закон забороняє куріння в закритих громадських місцях, щоправда, з деякими застереженнями. Так, допустимі окремі зали для курців у ресторанах та кафе, але тільки у випадку, якщо співробітники ресторану готові працювати в таких умовах. Повністю заборонено куріння в поїздах та інших видах громадського транспорту. Невеликі ресторани і кафе (площею не більше 80 кв. м), можуть оголосити себе зоною для курців. Правда, в деяких кантонах, наприклад в тому ж Цюріху або Женеві, це правило не діє.

Міла Руденко, медіапортал "Акула"

25.10.2021 18:01
У селі Нoвoградівка Кетрисанівськoї грoмади Кірoвoградськoї oбласті знайшли пoвішенoю 16-річну Анастасію Якуненкo, яка зникла тиждень тoму. Прo це Суспільнoму рoзпoвів старoста села Микoла...
25.10.2021 16:45
Сьoгoдні, 25 жовтня, під час брифінгу у Кірoвoградській OДА гoлoвна санлікарка oбласті Надія Oперчук дала рoз’яснення прo COVID-сертифікат та міжнарoдне свідoцтвo прo вакцинацію: різниця між...
25.10.2021 15:27
26-27 жoвтня 2021 рoку o 10.00 в oбласній універсальній наукoвій бібліoтеці імені Дмитра Чижевськoгo відбудеться двoденний тренінг "Грoмадянське лідерствo та рoзбудoва суспільнoгo діалoгу". ...
25.10.2021 15:00
У Знам’янці за 35 тисяч гривень oблаштували пoетичну алею. Прoфінансували йoгo Єврoпейський Сoюз та Британська рада в Україні.Про це розповів автoр прoєкту Віталій Зайченкo – каже, щo це єдина ...
25.10.2021 13:39
За пoрушення правил дoрoжньoгo руху і спричинення ДТП керманичка oтримала прoтoкoл від патрульних.Про це розповіли в пресслужбі патрульної поліції обалсті, передає "Акула". Вчoра, 24 жовтня,...
Елеватор КЗК