Німецька окупація у нашому місті: погляд зсередини і через роки

Німецька окупація у нашому місті: погляд зсередини і через роки

28.01.2018 | 15:07
1077

Великий альбом «Кіровоград у роки окупації. Життя населення та окупантів. Документи і спогади», презентований у обласній науковій бібліотеці імені Д.Чижевського вражає багато чим – і обсягом (480 великоформатних сторінок), і величезною кількістю фотографій та сканованих документів (більше 700), і досить незвично великою кількістю картографічного матеріалу (альбом можна назвати виданням з елементами атласу).

Ця книга унікальна також тим, що тут на основі  великої кількості статистичного та документального матеріалу зроблено висновки, які й досі багатьма сприймаються насторожено та неоднозначно

Німецька окупація у нашому місті тривала два з половиною роки, у західних районах області близько трьох. Але  цей короткий час став  прицільною мішенню для радянської пропаганди. Було вигадано стільки міфів, у суспільну свідомість запущено стільки перекручень і брехні, що тільки зараз, більш ніж через 70 років звідтоді,  ми позбуваємось тих стереотипів. Автор-упорядник альбому, кандидат педагогічних наук, вчитель історії та суспільствознавства Олександр Жосан упевнений, що й досі  ця тема майже не розкрита у сучасних підручниках історії як для загальноосвітньої школи, так і для  вищої.  На його думку, часто виклад цього періоду,  навіть у наукових статтях, грішить необґрунтованістю, орієнтацією на радянські пропагандистські кліше, а іноді навіть межує із фальсифікацією історії. 

Не можна сказати, що це перше видання у нашому краї на цю тему. Ті, хто цікавляться нею, безперечно, знають  дослідження Івана Петренка «Нацистський окупаційний режим» та  Василя Даценка  збірник "Щоб пам'ятали" та «Велика війна. Кіровоградський вимір».  Автор нововиданого альбому у багатьох моментах посилається на попередників. Але величезний масив опрацьованого документального та статистичного матеріалу показує тенденції,  які стали певним відкриттям. 

Німці зайшли у місто досить швидко, бо оборона не тільки  Кіровограда, а й усіх великих українських міст, була провалена. Перед цим людей змусили викопати величезний протитанковий рів, але він не став жодною перепоною для німецьких солдат, вони просто зайшли іншим шляхом. Великих руйнувань при цьому не було. Кілька великих будівель зруйновали при відході війська НКВС, які втілювали, декларовану Сталіним  політику випаленої землі. Жодного опору німцям до середини 1942-го року у нас не було. Більше того, значна частина населення зустрічала їх з радістю. На розі вілиць Шевченка і колишньої Декабристів навіть спорудили тріумфальну арку для урочистої зустрічі. Більшість мешканців міста повірили, що до них прийшли визволителі. Звісно, німецько-фашистська  пропаганда теж не дрімала і була  якісною та наступальною.


Досить швидко була знята комуністична символіка, зруйновані пам’ятники вождям. Причому це робили не тільки німці, а й долучалось місцеве населення. Тривав процес перейменування. Міста  фашисти не перейменовували з військово-тактичних міркувань. А ось вулиці, то їх у нашому місті було перейменовано 310, причому значна частина  почала носити імена українських героїв та культурних діячів. Виходила газета, яка тричі змінювала назву: «Український голос», «Українські вісті», «Кіровоградські вісті». Як не дивно, але зарплата вчителя у ті роки була у півтора рази вища від середньої.

Досить довго вважалося, що німці зберегли колгоспи. Документи свідчать, що так було тільки на перших порах. У березні 42-го  колгоспи розформували, близько  15 відсотків селян  отримали документи на приватну землю.  Ці факти ставлять під великий сумнів кампанію OST, надзвичайно широко розрекламовану радянською пропагандою. Німцям не потрібна була винищена безлюдна Україна, їм важливо було, аби тут ефективно працювали і приносили їм користь.

Надзвичайно цікаві цифри, що свідчать про тодішню демографічну ситуацію. Кількість населення у містах знизилась, а у селах області різко збільшилась, подекуди удвічі.  У 1942-43-му роках тривав бум народжуваності. Вона перевищила смертність удвічі, а подекуди й утричі.  Чому так? Бо німці з таборів військовополонених відпускали майже всіх українців і вони поверталися до родин. 

Ясна річ, паралельно з цим було й багато смертей та жаху. 29-30 вересня 1941-го року  окупанти розстріляли  близько чотирьох тисяч євреїв, яких скинули у протитанковий рів, що тягнувся від обласної лікарні до нинішньої вулиці Тамма. Багато людей також загинуло у таборі для військовополонених, який знаходився  на розі вулиць Шевченка і Гімназійної, але українців там майже не залишалось. 

Хочеться подякувати авторові за його вклад у ламання радянських стереотипів, адже саме вони та масова інерція мислення призводять до того, що нами маніпулюють всілякі шахраї, які награбувавши наші ресурси, перетворилися в олігархів, а фактично у велике гальмо  для суспільно-економічного розвитку. 

На жаль, альбом поки що виданий мізерним тиражем і  має високу собівартість. Але його можна придбати у електронному варіанті. Очевидно, він стане у пригоді учителям історії, науковцям, дослідникам, усім, кому небайдуже минуле рідного краю. 

Світлана Орел, Кропивницький.

        

20.02.2019 10:00
Журналісти опитали кропивничан, за кого з кандидатів у президенти вони готові віддати свій голос.Про це йдеться на сайті "Українські новини", передає "Акула"Серед фаворитів у мешканців Кропивницького ...
20.02.2019 09:30
Громада Кіровоградщини просить небайужих підтримати ініціативу, щодо придбання МРТ для Кіровоградської обласної дитячої лікарні.Про це йдеться в петиції із назвою "Народний томограф "Софія", яка...
20.02.2019 09:00
Сьогодні, 20 лютого, тимчасово перекриють рух по вулиці Великій Перспективній.Про це повідомляє міська рада Кропивницького, передає "Акула".У зв'язку з проведенням мaршу з нaгоди вшaнувaння пaм'яті ...
20.02.2019 08:45
"Якщо беззаконня стає законом, супротив стає обов'язком".Справжній Герой своєї країни, революціонер та борець з несправедливістю не зміг залишатися осторонь, коли на Майдані били дітей. Він зібрався...
19.02.2019 18:00
Зa кількa днів почне пробуджувaтися спрaвжня веснa. Тож зaрaз місто згортaється клубочком нa площі, щоб трохи нaгріти місце, куди тa веснa моглa би прибути. Нaдійкa Гербіш