Кропивницький, премія, Фенчко, скульптор, художник

"Непомітний, але незамінний", або скромний кропивницький геній

08.08.2018 | 11:30
1214

Історія геніального скульптора, Члена Національної Спілки художників України, Лауреата обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації "національна традиція" Віктора Френчка почалася 6 серпня 1949 року в селі Підзамочок Бучацького району Тернопільської області.

Як згадував сам митець: " …до 10 років ліпив з хлібного м'якуша різноманітні фігурки пасучи на вигоні худобу, доки мої старання не помітив художник Омельян Ментус, котрий і прищепив мені любов до скульптури".

У 1964 році Віктор Васильович закінчив Бучацьку дитячу художню школу. З 1964 по 1967 навчався на скульптурному відділенні Київської державної художньої школи імені Т.Г.Шевченка, після закінчення якої вступив на скульптурний факультет Київського державного художнього інституту в майстерню народного художника СРСР М.Г. Лисенка.

Отримавши диплом з відзнакою інституту в 1973 році був запрошений на роботу до Кіровоградського художньо-виробничого комбінату Художнього фонду України. Разом із Аркадієм Мацієвським молодий митець створив свій перший великий витвір – пам'ятник воїнам – червонозорівцям. 

Досить швидко склався тандем скульпторів, про який Аркадій Мацієвський висловлювався так: "Це рідкісне явище, коли художники працюютиь в парі, але нам пощастило. Ми з ним такі фанати, що можемо три доби не їсти і не пити, а ліпити. Сперечаємося, вирішуємо долю роботи на стадії "задуму".

З того часу живе і працює в Кіровограді (нині в Кропивницькому). Про працелюбність і талант скульптора свідчать створені ним самостійно та у співавторстві і встановленні у Кіровограді та в інших містах і селах пам'ятники, пам'ятні знаки червонозорівцям, правоохоронцям, козакам, полеглим солдатам і скорботним матерям, льотчикові Петрові Вересоцькому, першому трамваєві в Єлисаветграді, погруддя Євгена Маланюка й пам'ятник Надії Тобілевич-Тарковській і багато інших монументальних робіт. А ще рельєфи, барельєфи, десятки меморіальних дощок. Не цурається майстер і малих форм – пам'ятних медалей.


"Визнання Віктора Фенчка дещо "запізніле". Його роботи – це пекельна праця. Ця людина заслуговує великої поваги", - наголосив голова Кіровоградської обласної організації обласної Спілки художників України Андрій Хворост.

11 липня 2018 року Рада спілки Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України висунула на здобуття міської художньої премії в галузі культури імені Бориса Вінтенка кандидатуру члена Національної спілки художників України Віктора Френчка за творчий внесок в розвиток монументальної культурної та історичної спадщини Кропивницького.

Сьогодні, 8 серпня, під час засідання конкурсної комісії на здобуття міської художньої премії імені Бориса Вінтенка всі присутні члени комісії одноголосно ухвалили кандидатуру Віктора Френчка та нагородити одноразовою премією в сумі 10 тисяч гривень.

"Ми повинні підтримати його твори та значний внесок у розвиток міста", - зазначив заслужений художник України Андрій Надєждін.

Премію, яка присуджується один раз в житті, планують вручити з нагоди свята до Дня міста.

"Це скромна людина. Він непомітний, але незамінний. Його праця залишиться на багато років в історії міста", -зазначив власник приватної галереї "Єлисаветград" Микола Цуканов.

Віктор Френчко є учасником обласних та всеукраїнських художніх виставок. Твори якого зберігаються в Кіровоградському художньому музеї, художньо-меморіальному музеї О.О. Осмьоркіна, в приватних колекціят в Україні та за кордоном.

Аліна КАТЕРИНЧУК.
19.10.2019 16:31
Учні 11 класу наукового ліцею висадили алею дубів біля кропивницького Дендропарку.Про це повідомляє "Суспільне", інформує "Акула".Діти приурочили висадження дерев до закінчення школи. Доглядати...
19.10.2019 11:42
У Кропивницькому більше сотні пенсіонерів натвчаються танцям в університеті "Третього віку натхнення".Про це йдеться в сюжеті "Суспільного", інформує "Акула".Університет три роки тому...
19.10.2019 09:46
У Кропивницькому земельну ділянку на розі вулиць Попова та Юрія Коваленко площею 4800 метрів квадратних хочуть віддати під будівництво та обслуговування будівель торгівлі.Відповідний проект...
18.10.2019 19:09
Полiцейськi Кіровоградщини вкорте виявили водiїв, якi, ймовiрно, перебували за кермом пiд дiєю наркотичних речовин.Про це "Акулі" повідомили в прес-службі патрульної поліції області. Нещодавно, ...
18.10.2019 18:27
Сьогодні, 18 жовтня, вiдзначають Європейський день боротьби з торгiвлею людьми, інформує "Акула". День започаткований Європарламентом у 2007 роцi. Торгiвля людьми – це злочин, жертвами якого...