АКУЛА MEDIA
Кропивницький, природа, озеленення

На острові в Кропивницькому дерева вмирають, не почавши жити

15.05.2018 | 16:00
467

Комфортне місто. Це поняття включає і наявність зелені .Не тільки в парках і скверах, а й у дворах та на вулицях. По комфорту  Кропивницький серед 22 обласних центрів займає 13 місце - після Чернівців і перед Одесою. До мінусів нашого обласного центру належать низькі зарплати і високий рівень злочинності, до плюсів - відносно невисокі ціни і низька орендна плата. Озеленення в наші переваги не потрапило. В Україні за цим показником лідирують закарпатська Свалява, Миргород на Полтавщині,Київ, Тернопіль. У світі-Копенгаген,  Лондон, Осло, Гамбург, Сараєво .

Дерева у спекотному посушливому місті,  де температура травня - 2018 на 8 градусів перевищує норму, мають значно вищу екологічну й  рекреаційну цінність, ніж, скажімо, у прохолодній Скандинавії, де не бракує дощів. Дерева - це тінь, кисень, фітонциди, захист від  вуличного гуркоту, пилу та газів.

Зелень безпосередньо у місті  зосереджена головним чином  у Дендропарку, лісопарку Шервуд та міському саду. А також  у значно менших від них парках - Ковалівському, Крючкова і  вже зовсім невеличких гаях на Новій Балашівці і Некрасівці. Скверик на Новоолексіївці вже дорубують під забудову.

Дерева  вздовж вулиць , на жаль, є джерелом не тільки свіжості, а й проблем. Вони  заплутують і замикають електродроти і під час шторму ламаються та падають на перехожих і авто.  Наприклад, моніторинг 16 вулиць Кропивницького виявив аварійність 490 дерев.

Знести сухостій чи трухляве дерево  - клопітно і дуже дорого. Численні пеньки  та порожні лунки  на старих центральних вулицях (Тараса Карпи ,зокрема) свідчать, що замінювати  загиблі дерева новими ніхто не квапиться. Певно, не варто в тісно заплетених проводами  місцях садити  дерева, що згодом доростуть до електромереж чи тополі, які душитимуть  городян пухом. Алеж є маса  високих і витривалих кущів, що не бояться загазованості і спеки.

Звичайно, недоцільно  садити у нас  на вулицях  кущі хоч і невибагливі , але згарними квітками( бузок, спірею, чубушник). Бо перехожі обірвуть і обламають.  Хоча ось у закарпатському місті Береговоя бачила  вздовж тротуарів  деревця гібіскуса з величезними, як блюдця,квітами, і їх ніхто не  чіпав. Щодо жителів Кропивницького такої певності нема. Для них підійшли б карагана(жовта акація),сріблястий лох, скумпія. Зрештою, дендрологи краще мають це знати .


У Кропивницькому є програма по озелененню міста. 100 тисяч піде тільки на озеленення одного дитсадкаі 470 тисяч гривень лишиться на ціле місто.  Це мізер.

Самодіяльне озеленення  теж  далеко не завжди проводиться грамотно. Наприклад, красиві дерева висаджуються дуже щільно. Поки вони маленькі, це гарно, а по мірі росту стануть тіснити один одного, витягуватися і зрештою швидко всохнуть від нестачі ресурсу.

А ось глибоко  драматичний і навіть трагічний зразок озеленення. Локація -  засмічений пияками і загиджений собаками  невеликий зелений масив  попроспекту Винниченка, відомий як парк Пушкіна чи Козачий острів. Минулої весни  військові посадили тут 45 дубків у пам’ять про своїх товаришів, що загинули на сході України.  Встановили щит, що інформує про це. А далі…

Вже невдовзі  після посадки мої знайомі, що живуть у недалекій дев’ятиповерхівці, приносили з дому воду в пляшках, щоб полити нещасні саджанці. Бо про них, здається, забули. Думали,що самі виростуть? Минулого літа, коли по півтора - два місяці з неба не падало ні краплі і температурі плюс 40?! І це в той час, коли для поливу  дубків не треба замовляти  спеціальну автоцистерну. Воду можна було набрати відрами з обвідного каналу.

Минув рік. На «алеї дубків» покошена трава і обкопані (але не политі!)  місця, де колись були саджанці. Бо живих їх зосталося всього кілька штук. На місці інших - сухі прутики або взагаліпорожнеча. Частину,  вірогідно, вандали «заради розваги» висмикнули, та більшість елементарно всохла без поливу.

Така сама доля й дерев, які з помпою тут садили студенти, полісмени, козаки. За такої ситуації  міській владі треба було б не милостиво виділяти на острові територію під озеленення  недбалим аматорам, а доручити цю справу професіоналам, що  належно піклувалися б про саджанці.

Зоя Красінська


22.07.2018 16:45
Якими подіями багата Кіровоградщина на цьому тижні. У понеділок, 16 липня, щоб потрапити до квартири у Кропивницькому, де перебувала дитина, довелося викликати рятувальників.Господиня вийшла з...
22.07.2018 14:00
19 липня, заступник міського голови Олександр Мосін проінспектував територію біля недобудованого пам'ятника на Набережній, біля якого почали розкрадати тротуарну плитку. Про це інформує...
22.07.2018 12:00
На сьогоднішній день, в центральній частині міста, практично немає місця для комфортного відпочинку. Про це повідомляє "Акула" з посиланням на Електронні міські петиції. Автор петиції...
22.07.2018 10:00
20 липня рятувaльники Кіровогрaдської облaсті провели профілaктичну роботу щодо безпечного відпочинку нa воді. Про це інформує У ДСНС облaсті, передaє "Aкулa". Впродовж купaльного сезону...
21.07.2018 15:00
18 липня у міській рaді Кропивницького відбулaся нaрaдa під головувaнням міського голови Aндрія Рaйковичa щодо обстеження місця несaнкціоновaного розкриття ґрунту в рaйоні глиняного кaр’єру...