АКУЛА MEDIA
Міста України: погляд зсередини. Кропивницький

Міста України: погляд зсередини. Кропивницький

12.09.2017 | 17:30
1545

Продовжуємо критичний аналіз облаштування наших міст. Цього разу під мікроскопом Кропивницький.

Після відвідин милої і неоднозначної Вінниці залишилося відчуття, що центр України якось нерозкритий. Тому містом цього тижня урочисто оголошується Кропивницький - самий центральний з усіх обласних центрів нашої країни.

У столицю Кіровоградської області я їхала з настроєм, описаним в чудовому комічному відео, де один відомий політик приїжджає в Кропивницький (на той момент Кіровоград), щоб провести в ньому реформи. І, зрозуміло, обламується.

Кругом корупція, грошей немає, дивитися в місті нічого, а з туристів - одні цигани. Крім іншого, нинішній мер виправдовує трешняк навколо словами: «Нічого тут немає, це ж Кіровоград!».

І всім все зрозуміло.

Загалом, я вирішила розвіяти сформований у мене стереотип. І ось що вийшло.

Кропивницький я порівняла б з миловидною жінкою з провінції, яка користувалася популярністю в молодості, але після зустрічі з фатальним чоловіком, який зламав їй все життя, назавжди залишилася самотньою старою дівою.

Для зеленого містечка з панськими садибами цим чоловіком став ... Радянський Союз. І ось чому.

Як не треба

Історія Кропивницького починається з кінця XVIII століття, коли тут стали будувати фортецю Святої Єлизавети. Саме їй місто зобов'язане своїм створенням і першою назвою - Єлисаветград.

До речі, обриси фортеці можна побачити на місцевому гербі.

У середині XIX століття місто переживає свій розквіт. Територія розбивається на невеликі квартали європейського типу, відкриваються університети, заводи, вдосконалюється транспорт.

У Єлисаветграді збирається цвіт української інтелігенції, зокрема, корифеї українського театру: Марко Кропивницький, Іван Карпенко-Карий, Марія Заньковецька.

У 1897 році тут з'являється один з перших трамваїв Російської імперії, на кінній тязі.

З приходом радянської влади багато чого змінюється.

З 1917 року Єлисаветград переходить з рук в руки, від більшовиків до анархістів і навпаки. Після встановлення партійної влади місто втрачає свій зовнішній вигляд: зруйновані після Другої світової квартали дуже важко відновлюються, деякі будівлі зносяться, інші реконструюються до невпізнаваності. У 1960-х роках трамваї повністю замінюють тролейбусами.

Поступово місто втрачає свою унікальність і перетворюється в типову радянську провінцію.

Проходять десятиліття, а ситуація не покращується, аж до настання Незалежності.

У 2000-х роках тут починають наводити порядок: ремонтують дороги, реставрують історичні будівлі, відновлюють фортечні вали і музеї, закуповують новий транспорт. Але грошей вистачило не на багато і не на все, тому для міського середовища зробити встигли мало.

Зараз Кропивницький близький до стану, коли на питання про те, що тут можна подивитися, відповідь одна: «Розклади потягів в інші міста».

Ось, наприклад, як виглядає центральна вулиця Дворцова.

Вона вважається пішохідною, хоча відсутність машин - єдине, що відрізняє Двірцеву від звичайної вулиці. Під ногами лежить асфальт, плитка є тільки на тротуарах уздовж будинків.

Зверніть увагу на калюжі і безхмарне небо: інтуїція підказує, що тут щось не так з зливневою системою. І точно! Водовідводи спускаються з фасадів і йдуть прямо на дорогу, де немає стоків в каналізацію. Зрозуміло, що після дощу тут стоїть вода, а взимку утворюється каток.

З відведенням дощової води в місті все дійсно погано. Навіщо потрібні такі довгі ливневки, наприклад? І чому водостічну трубу не можна було вивести прямо в каналізацію?

Типовий центр Кіровограда (давайте домовимося: коли буду описувати місто хорошими словами, називатиму його Кропивницьким). На одній фотографії присутні: красива будівля з неправильною вивіскою, величезний літній майданчик, недомальована пішохідна «зебра» і навіть машина на тротуарі.

Але якщо будинок в центрі знаходиться в хорошому стані, сусіднім пощастило не так: багато хто з них, або розвалюються, або заліплені рекламою.

До речі, рекламу в місті взагалі ніхто не контролює. Ця зараза тут популярніше омели.

Кіровоград, зупинись! Припини своїми поганими манерами псувати Кропивницький!

Але не тільки почуття смаку з труднощами проростає на кіровоградській землі. Декомунізація сюди теж доходить важко.

Тепер про благоустрій. Місту пощастило: у него є річка Інгул, і її б Набережна була б досить симпатичною, якби перила не позрізали на металобрухт.


Злодії попалися порядні: пам'ятний знак не чіпають.

Виникають питання. Причому не тільки до вандалів, а й до міської адміністрації. Зрозуміло, відновити втрачені перила коштує грошей і немає ніякої впевненості в тому, що вони простоять довго, але це не привід залишати набережну в небезпечному і неестетичному вигляді.

Погляньте і подумайте: чи будуть містяни цінувати своє місто, якщо його променади будуть виглядати так?

Прогулянки по Кіровограду взагалі сповнені сюрпризів. Ідеш, наприклад, по вулиці, а тротуар на ній «не виріс». І перехожих наче влаштовує - люди з колясками бадьоро крокують по проїжджій частині, ризикуючи потрапити під машину. 

Підступ з тротуарами - річ в Кіровограді буденна. Як пройти, наприклад, по такі пішохідній доріжці?

Іноді покриття немає і на самих дорогах. Ось як виглядають двори буквально в кварталі від центру.

А ось подарунок від місцевого «Зеленбуд»: дерев уже немає, але пам'ять про них видрукувана на тротуарі.

Про велосипеди

Невелике і рівнине місто відмінно підходить для їзди на велосипедах. Шкода лише, що в теорії. На практиці місцева велоінфстраструктура рівна нулю: доріжок немає, парковок мало.

Відсутність умов змушує велосипедистів їздити по тротуарах і паркуватися як мудаки де попало.

Як треба

Список недоробок Кіровограда можна поповнювати до непристойного. Але ж в Кропивницькому-має бути щось добре! Давайте шукати.

З точки зору містобудування місто зручне для життя. Він ергономічний: вулички невеликі, забудовані малоповерховими будівлями, подекуди збереглася бруківка. У центральній частині зустрічається стара квартальна забудова, радянські мікрорайони з'являються ближче до околиць.

Гуляти по центру - одне задоволення.

На подив, в Кропивницькомуповно громадських просторів, нових і старих. Не завжди доглянуті і грамотно зроблені, вони цінні своєю наявністю: людям є, де провести вільний час у місті, посидіти, поспілкуватися, познайомитися.

У місцях громадського скупчення багато зелені: на вулицях і площах, уздовж проїжджої частини і в пішохідній зоні.

Крім іншого, в опен-спейс можна побачити приклади вуличного мистецтва. У парках це, наприклад, скульптури. Правда, іноді вони викликають більше питань, ніж захоплення.

Роздивляючись цей експонат під назвою «Дудіння», мені пригадується фраза Ростислава Хаїта про сучасне мистецтво: «Це прекрасно. Або жахливо. Я не знаю".

Транспорт

Незважаючи на урбаністичну зраду зі знищенням трамваїв, Кропивницький непогано обходиться тролейбусами. У місті часто можна побачити акуратні, частково низькопідлогові моделі «Дніпро-Т103». І, до речі, їх можна відстежувати онлайн через сайт Easyway.

Що розвивати
Пішоходоцентризм

Те, що в Кропивницькому є повністю пішохідні зони, - добре. Те, що вони не зроблені по-людськи, - погано.

По-перше, на пішохідних вулицях не повинно бути асфальту. Плитка, плитка і ще раз плитка!

По-друге, якісне покриття пішохідних зон є тільки на парадних вулицях, і то не скрізь. У дворах тих же вулиць немає ні плитки, ні асфальту.

На всіх вулицях, що примикають до пішохідних, починаються проблеми з паркуванням. Машини заповнюють весь вільний простір.

Яка краса могла б вийти, якщо прибрати всю рекламу і зменшити кількість машин!

Безбар'єрність - ознака поваги міської влади до маломобільних груп населення. У Кропивницькому бар'єри є.

І немає. (Тут ще й «зебра» втекла, але, можливо, скоро повернеться.)

Висновок

Кропивницький може стати симпатичним і комфортним містечком для життя, якщо ним серйозно займуться товариші урбаністи. Роботи тут не на рік або навіть два, але при правильному підході у кропивничан вийде надати місту гідний вигляд. Тим більше, що задатки є.

Аліса Кузьменко


18.06.2018 17:30
16 червня, після перебування святинь у декількoх відділеннях Oбласнoї дитячoї лікарні, віряни і священнoслужителі зустрічали Всеукраїнську Хресну хoду у Сoбoрнoму храмі Благoвіщення Пресвятoї...
18.06.2018 17:00
В селі Протопопівкa, що нa Кіровогрaдщині будувaтимуть aмбулaторію, тендер нa будівництво якої оголошено нa сaйті публічних зaкупівель Prozzorro. Про це повідомляє сaйт "Голос громaди", передaє ...
18.06.2018 16:21
24 червня у неділю до Дня молоді за сприяння подружжя Миколи та Лариси Онул у Дендропарку пройде третій фестиваль фарб Холі та виступ гурту «Клей Угрюмого».Про це повідомляє прес-служба парку.Почато...
18.06.2018 16:00
Аграрії Бобринеччини розпочали з озимого гороху, який на Кiровоградщинi був посiяний вперше. Експериментально було висаджено всього 29 гектар.  Про це на апаратнiй нарадi повiдомив директор...
18.06.2018 15:45
Фірму ТОВ "Ятрaнь", яке нaлежить синові нaродного депутaтa Михaйлa Поплaвського Олексaндрові, звинувaчують у викиді в aтмосферу зaбруднюючих речовин. Про це повідомляє Центр медіарозслідувань...