Купити квартиру в Кропивницькому - все одно що в Європі

Купити квартиру в Кропивницькому - все одно що в Європі

30.12.2017 | 12:00
834

Власного житла не мають 44% українців. Це дані 2012 року, пізніших не знайшла. Може, вони не оприлюднюються через те, що цифра ця ще збільшилася. Безплатно квартир, як у радянські часи, вже практично не дають (та й тоді давали далеко не всім). Що робити бідному безхатченку? Чекати, поки підуть з життя родичі з житлом, орендувати, будуватися чи купувати. Зупинимося на останньому варіанті. Що тут світить жителеві Кропивницького?

Якщо вірити офіційні статистиці, середня місячна зарплата в місті 6 тисяч гривень. Тобто орієнтовно 5 після сплати податків. Ціна відносно пристойної однокімнатної квартири (не малосімейки і не «гостинки» без кухні) в Кропивницькому – десь до 300 тисяч гривень. Тобто якщо кропивничанин із середньою зарплатою не платитиме за оренду та компослуги, не їстиме, не вдягатиметься, не лікуватиметься і взагалі існуватиме Божим духом, то на своє житло назбирає грошей за 5 років. У реалі ж з урахуванням оренди, компослуг і мінімальних потреб він добре якщо 500 гривень щомісяця відкладе. Тоді  однокімнатна в нього може з’явитися через 50 років.

Візьмемо для порівняння жителя міст Бохум, Ессен і Вупперталь у Німеччині. Ця країна порівняно з сусідніми може похвалитися дешевшою житловою площею. Згадані міста  дещо більші від Кропивницького, це не найкрутіша, але й не найбідніша німецька земля Північний Рейн- Вестфалія. Приблизна середня зарплата жителя цих міст (для зручності називатиму суми в українські валюті) 64 тисячі гривень чистими, тобто після сплати податків. Аналогічну нашій однокімнатній квартиру  у цих містах  можна знайти за  384,342 , 230,  177, 131 тисячу гривень. Це квартири з усіма зручностями в  старих малоповерхових  спорудах, зазвичай мансардні) які продаються за борги і вимагають ремонту. Беремо умовно оту  не  дуже фешенебельну за  342 тисячі гривень  і співставляємо із  зарплатою  жителя згаданих німецьких міст. Коли  він, як наш умовний кропивничанин, відкладатиме на придбання житла  десяту частину заробітку, то таке помешкання  зможе купити десь через 5 років.

Я 100500 разів перераховувала  ці цифри і не вірила собі, думала, що десь заплуталася з курсом чи нулями. Та виходить, що ні. Тобто, нагадаю,середньостатистичний кропивничанин купить  однокімнатну квартиру за 50 років,  а середньостатистичний житель Вупперталя- за 5.А нам кажуть, що Україна - це Європа. І гроші в  українців, судячи  численних палаців та дорогих авто, є. Але  майже в половини населення їх не вистачає на  придбання житла. 

Нарікання на соціальну нерівність тут не допоможуть, ситуацію слід сприймати такою, як є, і шукати можливі варіанти. От на яке  житло може сподіватися, наприклад, молоде подружжя з двома малими  дітьми і отією  середьостатистичною  зарплатою 10 тисяч на двох( а після сплати оренди за двокімнатну та компослуг добре якщо 7 зостанеться. Тобто менше 2 тисяч гривень на брата). Сподіватися ні на що, крім хіба що   на смерть забезпечених житлом батьків, якщо  після поділу спадку між іншими нащадками  не одержать на руки  суму, якої вистачить лише на собачу халабуду. У перспективі - нескінченна  оренда  з постійними  переїздами. Бо там  господарі плату підняли, там вирішили продати помешкання, там  їхні родичі туди вселилися.


Але уявімо собі, що оця гіпотетична родина  при  режимі  найжорсткішої економії , на підробітках та позичках у родичів(бо  з банківськими кредитами  під драконівські проценти зв’язуватися ризиковано) ледве нашкребла до 200 тисяч гривень і хоче  придбати двокімнатне помешкання.  Адже  в одній кімнаті четверо людей елементарно «перекусають» один одного( і практика показує, що так нерідко й трапляється). Які варіанти  є у цієї  родини з Кропивницького?

1. Купити хату в приміському селі. Вартість житла у  Бережинці, Великій Северинці, Созонівці, Вільному  практично така, як у Кропивницькому, тому що там регулярно і часто ходять приміські маршрутки і ними зручно їздити на роботу в обласний центр. На 200 тисяч гривень  можна купити хіба  що халупу на околиці  села без зручностей і без можливостей їх згодом обладнати .

Трохи дешевші хати в приміській Первозванівці, вірогідно, тому, що народ не дуже бажає селитися поруч з урановою шахтою.

У Обознівці, Грузькому, Карлівці,  Клинцях, Аджамці, Калинівці  можна на ці гроші придбати й величеньку хату без зручностей, проте  добиратися звідти дорожче і транспорт  ходить рідше.  На власній машині, якщо вона є , за бензин  втратиш  суму, що близька до орендної  місячної плати за квартиру.

2.  Купити дачу  недалеко від міста, яку поступово пристосувати під постійне житло. Досить популярний варіант, одначе теж з великим мінусами. На багатьох дачах немає води, навіть криниць, які є на кожній сільській вулиці. І провести її  немає звідки.  Лише мимо  одного відомого  мені дачного масиву Кропивницького ходить міська маршрутка. З решти або пробирайся своєю машиною(якщо така є) по зимовому бездоріжжю,  або кілька кілометрів тупцяй до міста( як це робити з малими дітьми по ожеледиці чи заметах?), або голосуй  приміському чи міжміському транспорту, який ніяк не пристосований  до режиму роботи батьків чи  дитсадків і шкіл. Крім того, якщо взимку на одній вулиці лише ваша дача заселена, то там ще й страшнувато.

Сільська хата і дача мають ті переваги, що там можна виростити овочі й фрукти. Одначе для цього треба мати час, бажання та здоров’я.

3. Купити  частину будинку у міському спільному дворі. Як  не дивно, подібні варіанти найдешевші і вибір їх найбільший в історичному центрі Кропивницького. Тут багато перебудованих та реставрованих  старих єлисаветградських споруд.  У цих помешканнях  є хоча б часткові зручності, але будівлі ці зазвичай ветхі, нераціонально сплановані і головне - тут доведеться дуже тісно контактувати з численними сусідами , а серед них є пияки, і скандалісти, і психічно неврівноважені…

Окрім усього іншого, реалізація оцих трьох варіантів  придбання житла  позначена  численними перешкодами технічного та інформаційного плану, які , окрім грошей, зможуть забрати і чималу порцію нервів. Про це докладно -  у наступній публікації.

 Зоя Красінська


18.12.2018 12:43
У Кропивницькому запрошують містян та гостей міста на відкриття головної ялинки.
18.12.2018 12:19
На Кіровоградщині, "м'ясний" виробник, допустив невідпoвідність харчoвoї прoдукції.Про це "Акулі" повідомили в Держпродспоживслужбі. Спеціалісти Нoвoукраїнськoгo райoннoгo відділу Гoлoвнoгo ...
18.12.2018 12:12
17 грудня Управління ДСНС у Кірoвoградській oбласті у рамках реалізації oбласнoї прoграми цивільнoгo захисту на 2016-2010 рoки oтрималo нoве технічне oснащення, радіoстанції, бoйoвий oдяг та...
18.12.2018 11:40
Спецінспекція Крoпивницькoгo тримає під надійним кoнтрoлем дoтримання правил благoустрoю теритoрії міста. Про підсумки діяльнoсті спеціалізoванoї інспекції міськoї ради Крoпивницькoгo у 2018...
18.12.2018 11:15
У Крoпивницькoму  пoрив на мережах спричинив тимчасoве відключення від тепла oднoгo будинку у центрі міста.Про це йдеться на сайті міської ради Кропивницького, передає «Акула».Пoрив на мережах...